EVROPSKI SKANDALI JUNAJTED GRUPE: Katastrofa Šolaka u Grčkoj
NE kaže se više “kao bos po trnju” već “kao Šolak u Grčkoj”! Serija nesrećnih slučajeva Dragana Šolaka - tako se najbolje mogu opisati stradanja poslovno-kriminalne hobotnice poznate po nazivu Junajted Grupa i njenog bahatog gazde u ovoj južnoj članici EU.
Prenosimo pisanje najuglednijih grčkih medija o Draganu Šolaku i partnerima: astronomski dugovi i gubici, prekršeno obećanje Micotakisu, sumnje za proneveru 100 miliona evra od EU, političkim vezama do akvizicije kompanija, brutalne svađe u vrhu kompanije, nefer oglašavanje, gušenje medijskih sloboda
Sve ono kakvim se Šolak, njegova kompanija i njegovi mediji uporno predstavljaju u Srbiji, kao i na važnim adresama u Briselu i Vašingtonu, baš se na primeru Grčke najbolje pokazalo kakvim jeste: licemerje i laž.
Uspešan biznis, legitiman investitor, borci za medijske slobode - maska za maskom je padala sa lica Junajted Grupe, jer su se najugledniji i najpopularniji mediji u Atini potrudili da Šolakovu hobotnicu prikažu u pravom svetlu, kao kriminalno udruženje koje zarad svojih interesa ne preza od multimilionskih pronevera, obmanjivanja javnosti, gušenja slobodnog novinarstva, a sama je opterećena astronomskim dugovima i sukobima među suvlasnicima.
Svega ovoga bi javnost u Srbiji trebalo da bude odavno svesna, osim možda onih kojima su političke strasti i kampanje lažnih vesti preko Šolakovih medija N1 i Nova S izazvale potpuno slepilo za realnost.
Međunarodni skandali Junajted Grupe ređaju se kao na traci, od raskrinkanog tajnog partnerstva sa “bankarima Kremlja” bračnim parom Volframom i Marijom Kuoni, preko saradnje sa proruskim “gospodarem korupcije” u Bugarskoj Delijanom Peevskim i pokušajem da u toj zemlji naprave monopol, do istrage za organizovani kriminal u Severnoj Makedoniji.
A šta o svemu misle donosioci odluka u SAD i EU, do čije je podrške Draganu Šolaku i Junajted Grupi posebno stalo, najbolje se vidi po konkretnim delima.
U prethodnih par godina, pa sve do danas, najvažnije medunarodne institucije i kompanije odlučile su da sklope partnerstva sa ubedljivim pobednikom tržišne utakmice u regionu, kompanijom Telekom Srbija, koju je Šolak proglasio za smrtnog neprijatelja.
Neizdrživo je pobesnelom gazdi, naviklom da sve bude po njegovom, da nosi oreol gubitnika i gubitaša, potpuno nesposoban da se suoči sa istinom da je za sve zapravo sam kriv.
U nastavku donosimo taksativan pregled pisanja medija u Atini o skandalima Junajted Grupe, odnosno najvažnijih medijskih priloga iz proteklih godinu dana na ovu temu.
Grci su počeli da “otvaraju” Šolakovu hobotnicu - kojom on upravlja iz luksuznih vila u Švajcarskoj (vrednost procenjena na 20 miliona dolara) i Floridi (procenjena na 33 miliona dolara) - u serijalu priloga krajem 2022. godine.
“Analitičko odeljenje JP Morgan za Evropu procenjuje da zaduženje sa promenljivom kamatnom stopom Junajted Grupe trenutno iznosi 1,5 milijardu evra, i da će naredne godine dodatno da poraste zbog rasta evropske kamatne stope, odnosno Euribora”, objavio je biznis portal najstarije grčke medijske kuće Katimerini, u tekstu pod alarmantnim naslovom “Šta se dešava sa Junajted grupom?”.
Portal “Banking Njuz” takođe je izvestio o finansijskoj dubiozi Šolakove grupacije: “Junajted Grupa je za biznis u Grčkoj, odnosno za kupovinu operatera Vind i Nova, platila ukupno 1,4 milijardu evra, što je uticalo na povećanje njene zaduženosti. Finansije ove kompanije već su ozbiljno opterećene kamatama na uzeti dug, a rast Euribora dodatno pogoršava stanje”.
Portal “Tipologis” objavio je da su obveznice Junajted Grupe pale na najniži nivo, koji ukazuje da trenutno nije u stanju da izmiruje zaduženja. “Do toga je došlo zbog rasta inflacije praćenog rastom kamatnih stopa, a UG je i pre toga bila visoko zadužena”, ističe se u tekstu.
Na sve se nadovezao ugledni ekonomski magazin “Fajnenšel Report” detaljnom analizom povodom spajanja mobilnog operatera Vind Helas sa TV i internet operaterom Nova u jedinstvenu kompaniju pod okriljem Junajted Grupe.
Vind Helas beleži “izuzetno negativan” rezultat sa poslovnim minusom od 48,2 miliona evra i opterećen je ogromnim dugovima - na osnovu obveznica čitavih 494 miliona evra, a na osnovu lizinga još 299 miliona evra. Što se tiče Nove, ova firma je pod vladavinom UG povećala neto gubitak na 153,8 miliona evra, a njen kapital je u minusu od 338 miliona evra.
Takođe, Junajted Grupa i Šolak su u Grčkoj nastavili svoju neslavnu tradiciju zaduživanja po izuzetno nepovoljnim uslovima, pa su izdali obveznice sa kamatom od 4,65 odsto, upozorio je “Fajnenšel Report” u decembru 2022. godine.
Isti magazin je u aprilu 2023. objavio opširnu priču pod naslovom “Volfram Kuoni: advokat Junajted Grupe i Dragana Šolaka i njegove veze sa Rusima”.
U tekstu se ističe da je Kuoni bio član UO i zamenik predsednika Gasprom banke Švajcarska, koju je napustio skoro dva meseca nakon početka rata u Ukrajini, a da je u isto vreme bio predsednik Šolakove firme Junajted Medija Netvork AG, takođe u Švajcarskoj.
“Fajnenšel report” naglašava da je Volfram Kuoni umešan u posao kupovine srpske kompanije za prodaju reklamnog prostora od strane Junajted Grupe, kao i da “igra važnu ulogu” u raznim međunarodnim biznisima Dragana Šolaka širom sveta.
Grci ne zaboravljaju ni njegovu suprugu srpskog porekla i proruske orijentacije Mariju Kuoni, koja je takođe uključena u Šolakove mutne poslove. Marija Kuoni i Dragan Šolak se pominju u najvažnijim istraživanjima o finansijskim malverzacijama širom sveta kao što su “Pandora papiri” i “Malta dosijei”, ističe medij iz Atine.
Prava medijska lavina u Grčkoj, koja do danas zatrpava gazdu Šolaka i njegovu hobotnicu, krenula je u julu 2023. tekstom u tamošnjem najuticajnijem nedeljniku “To Vima”.
Junajted Grupa je izneverila obećanje dato premijeru Micotakisu da će u Grčkoj investirati dve milijarde evra, objavio je ovaj magazin u istraživanju sa najavom na naslovnoj strani.
Grupacija tajkuna Dragana Šolaka obećala je 2022. grandioznu ulaganje za razvoj optičke infrastrukture i uvođenje 5G mreže, kao deo Micotakisovog plana za digitalizaciju ekonomije i društva, ali do danas se ništa nije dogodilo, piše grčki nedeljnik.
Dodatno, kompanija Nova je u ime UG dobila čitavih 100 miliona evra od Evropske unije (“Recovery Fund EU”) na ime podnetih projekata za razvoj optike i 5G, ali “i deset meseci kasnije nije napravljen bilo kakav napredak”, upozorio je najuticajniji grčki nedeljnik.
“To Vima” naglašava da je “pod znakom pitanja ne samo kako je Nova dobila pristup Fondu EU već i kako će finansirati ceo projekat, s obzirom da njen kreditni profil prikazuje veliko opterećenje dugovima, zbog čega je bankarskom sistemu Grčke dosad nanela štetu koja se meri stotinama miliona evra”!
“Ključna pitanja nakon što ‘ogromna investicija’ Šolaka i Statopulosa nije napravila ikakav napredak” - glasi naslov velike priče koju je u julu objavio poslovni portal “Oikonomikos takidromos”.
BONUS VIDEO: ĐILAS NE BIRA SA KIM BI DA RUŠI VUČIĆA: Cilj nam je tehnička vlada sa strankama desnice
Preporučujemo
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometra u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)