AMERIKANCI GLAVNI KUPCI RUSKE SIROVINE: Isplivali podaci za 2023. godinu
SAD i Kina postale su glavni kupci ruskog uranijuma 2023. godine, pokazuju proračuni RIA Novosti na osnovu podataka nacionalnih statističkih službi.

Foto AP
Istovremeno, Vašington je pomerio Peking na drugo mesto, povećavši uvoz za 19 odsto na 702 tone. Pekingje smanjio je zalihe za 32 odsto – na 457 tona.
Južna Koreja se popela na treće mesto, uvezivši 243 tone uranijuma, što je 1,8 puta više nego prethodne godine. U prvih pet su i Francuska, koja je uvoz smanjila za 29 odsto - na 223 tone, i Kazahstan, koji ga je povećao pet puta - na 168 tona.
Slede Nemačka , koja je kupila 30 tona ruskog uranijuma, i novajlija na listi Brazil, koji je prošle godine kupio 27 tona. Holandija prošle godine nije kupovala obogaćeni uranijum od Rusije, iako je 2022. obim otkupa iznosio 72 tone.
Situacija sa uranijumom u SAD
Sada u Sjedinjenim Državama udeo nuklearne energije iznosi dvadeset odsto, zemlja se može obezbediti gorivom za trideset odsto, isporuke iz Rusije čine oko dvadeset odsto.
Istovremeno, uprkos ovoj zavisnosti, Predstavnički dom je u decembru 2023. godine usvojio predlog zakona kojim se uvodi zabrana uvoza nisko obogaćenog uranijuma ruskog porekla, koji će biti na snazi do 2040. godine.
Dokument podrazumeva ograničenja na uvoz goriva proizvedenog u Rusiji ili nekom od preduzeća registrovanih u zemlji. Istovremeno, inicijativa ovlašćuje američkog ministra energetike da ukine zabranu ako drugi izvori snabdevanja uranijumom nisu dostupni ili ako je uvoz ruskog goriva u nacionalnim interesima Sjedinjenih Država.
Kako je izjavio generalni direktor Rosatoma Aleksej Lihačov , politički signal Vašingtona o mogućem napuštanju ruskog uranijuma je u suprotnosti sa potrebama Sjedinjenih Država. Osim toga, najavljene namere dovele su do povećanja cena na svetskom tržištu.
Preporučujemo

"SKREĆEMO VAM PAŽNjU": Poljska podigla avijaciju zbog „intenzivne aktivnosti“ Rusije
19. 04. 2024. u 15:43

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)