"CRNI PETAK" KAO SVAKO VIKEND SNIŽENJE: Dan popusta stiže 29. novembra, kod nekih trgovaca traje čitav mesec

E.B.T.

07. 11. 2024. u 19:20

CRNI petak (Black friday), koji se reklamira kao vreme najvećih sniženja, zvanično ove godine stiže 29. novembra, ali trgovci su već krenuli da najavljuju popuste na odeću, obuću i tehniku od 20 do 50 odsto, pa do čak 70 procenata. Pojedini proizvođači bele tehnike i trgovci električnim i elektronskim uređajima za domaćinstvo proglasili su crni novembar i nude sniženja čitavog meseca. Potrošači treba da budu oprezni, jer su tokom svih popusta aktuelni marketinški mamci za kupce.

ЦРНИ ПЕТАК КАО СВАКО ВИКЕНД СНИЖЕЊЕ: Дан попуста стиже 29. новембра, код неких трговаца траје читав месец

Crni petak, Foto Glas Srpske

Mada, ovaj apel nikada nije urodio plodom. Iako svesni svih trikova prodavaca, potrošači ne odustaju od planirane kupovine i šoping groznica kreće u petak i nastavlja se tokom vikenda. Tako da gužve treba očekivati i ovog puta.

Uglavnom je "crni petak" kao svaki petak, jer nema razlike u tim sniženjima u odnosu na uobičajene vikend akcije tokom godine. U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije (NOPS) upozoravaju građane da vode računa da ih ne zavaraju oglašeni procenti sniženja. Kako ukazuju, kod nas popusti nikada nisu tako velika kao u zapadnim zemljama i uglavnom su samo prividni. Česta je pojava da trgovci namerno podižu cene određeni kratak period ranije, a onda oglase sniženje. Time su, zapravo, zadržali stare cene. Ovo je prekršaj i nepoštena poslovna praksa i ako građani to uoče, mogu da prijave tržišnoj inspekciji.

Trgovci obično oglase da je popust na svu robu, od, na primer, 30 odsto. Međutim, na sniženju bude tek nekoliko proizvoda, a ostali imaju redovne cene. Kako objašnjava Marko Dragić iz NOPS, potrošači treba da znaju da najmanje jedna petina proizvoda mora da bude obuhvaćena najvećim procentom oglašenog popusta.

- To znači da ukoliko je najavljeno sniženje od 30 odsto, onda u prodavnici jedna petina artikala mora da bude toliko jeftinija - precizira Dragić. - Ako je ponuđena roba u zanemarljivoj količini ili sa ciljem da se kupac navede da pazari druge vrste proizvoda, onda je to prekršaj. Često se dešava i da nema artikala za koje je oglašen popust.

NEMA ZAMENE

UKOLIKO je proizvod na sniženju kupljen u fizičkoj prodavnici, prema Zakonu o zaštiti potrošača, ne može da se zameni niti vrati.

- Ipak, činjenica je da većina trgovaca to omogućava - kaže Marko Dragić iz NOPS-a. - To je stvar njihove poslovne politike ili dobre volje.

On ističe i da ukoliko je roba kupljena na sniženju neispravna, ako sa njom nešto nije u redu, kupac ima prava na reklamaciju. U NOPS-u savetuju da potrošači iskoriste pogodnosti onlajn kupovine. Osim što će izbeći gužve, imaju pravo i da u roku od 14 dana vrati proizvod trgovcu i to bez navođenja razloga i bez obzira na to da li je kupljen na sniženju ili po redovnim cenama. Uslov je da roba nije korišćena i oštećenja.

Potrošači su uočili i da trgovci na izlogu napišu da je popust "do 50 odsto", a pri tom je potrebna lupa da bi se uočilo "do".

- To je veoma vešt marketinški trik, jer to znači da popust može da bude i samo jedan procenat - objašnjava Dragić. - Ovo je samo način da se kupac navede da dođe u prodavnicu, a kada uđe može da vidi da su sniženja znatno manja, simbolična.

Kupci treba da obrate pažnju da ne budu nasamareni, posebno kada je tehnika u pitanju, jer se dešava da "bombastično" najavljeni popust određenog modela proizvoda kod jednog trgovca zapravo bude njegova redovna cena kod drugog prodavca. Zato je savet potrošačima da obavezno upoređuju ponudu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAVIJAČI BARSELONE SE MASKIRALI U DELIJE: Došli tajno u Beograd i uradili nešto nestvarno! (VIDEO)