U ČEMU GREŠE DRŽAVE: Ekspert otkriva šta slabi evropsku industriju

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

23. 12. 2024. u 22:00

EVROPSKE zemlje treba da razrade načine za smanjenje poreza na električnu energiju kako bi podstakle konkurentnost svojih energetski intenzivnih industrija, izjavio je predsednik elektroenergetskog lobija „Eurelektrik“ Leonard Birnbaum u danas objavljenom intervjuu za Rojters.

У ЧЕМУ ГРЕШЕ ДРЖАВЕ: Експерт открива шта слаби европску индустрију

Foto Tanjug/AP

Cene električne energije u Evropskoj uniji su do tri puta veće nego u Sjedinjenim Američkim Državama, što dodatno ugrožava proizvodnju aluminijuma, čelika, hemikalija i cementa, kao i budućnost drugih evropskih industrija koje koriste veliku količinu energije pri proizvodnji.

-Shvatamo da je državama uvek potrebno više novca, ali ako zaista želite da elektrifikujete, onda ne možete imati, na primer, neproporcionalno poresko opterećenje na električnu energiju u poređenju sa poreskim opterećenjem na gas, rekao je Birnbaum, preneo je Rojters.

Porezi na struju u EU kao udeo u konačnom računu su tri, odnosno tri i po puta veći za domaćinstva i industrijske potrošače u odnosu na prirodni gas, saopštio je ranije „Eurelektrik“.

Problem sa ovim porezima leži u činjenici da deo nameta i naknada na električnu energiju pojedinačno određuju pojedinačne zemlje Evropske unije, a ne vlada u Briselu.

Evropa gubi konkurentnost i nastaviće da je gubi ako se ne pozabavi visokim troškovima energije u poređenju s drugim regionima, rekao je za Blumberg prošlog meseca izvršni direktor švajcarskog inženjerskog giganta „ABB“ Morten Virod.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

3 PREPORUČENE KRIPTOVALUTE KOJE TREBA PRATITI U PRVOJ SEDMICI JULA | APT, Solana L2 brzo postaju vodeći