U SRBIJI NE POSTOJI PDV NA KUPOVINU ZLATA: Cena dobro reaguje na krizu i inflaciju, a kupovina poluga i dalje najbolja investicija

Новости онлајн

24. 02. 2025. u 11:17

PROTEKLIH godinu dana cena zlata beleži strmoglav rast. Cena zlata je nikada veća i u trenutku pisanja ovog članka cena za jednu unca zlata (31,1 gram) iznosi 2.950 američkih dolara, što je oko 95 dolara za jedan gram zlata. Ovaj najskoriji skok cene je rezultat američkih tarifa prema svojim trgovinskim partnerima.

У СРБИЈИ НЕ ПОСТОЈИ ПДВ НА КУПОВИНУ ЗЛАТА: Цена добро реагује на кризу и инфлацију, а куповина полуга и даље најбоља инвестиција

Foto Shutterstock

Jedan od najpopularnijih oblika investiranja u zlato jeste kupovina fizičkog investicionog zlata koje dolazi u formi zlatnih poluga i zlatnika. Investiciono zlato prati striktne zakonske parametre proizvodnje i oslobođeno je od PDV-a u Srbiji i Evropi. Ovo ga razlikuje od drugih formi zlata poput nakita.

Šta se dešava sa cenom zlata?

Pre nego što uđemo u specifikacije zlatnika bitno je da razumemo osnove onoga što je guralo cenu zlata u proteklih par godina. Investiciono zlato se tretira kao jedna od najsigurnijih investicija, kako za privatne investitore, tako i za centralne banke. U istraživanju od strane američkog fonda Invesco sprovedenom 2023. godine, 96 odsto centralnih banaka je izjavilo da tretiraju zlato kao investiciju sigurnog utočišta (safe-haven asset).

Cena zlata odlično reaguje u periodima krize, inflacije, geopolitičkih tenzija, i iz tog razloga mnogi investitori se okreću zlatu u nestabilnim vremenima. Ovo je jedan od glavnih faktora koji gura cenu zlata.

Neki od glavnih faktora koji su proteklih godina uticali na ovaj strmoglavi rast cene zlata su:

Inflacija – izazvana kreditnom ekspanzijom i štampanjem novca, u proteklih par godina se ceo svet suočava sa visokom inflacijom koja i dalje predstavlja pretnju vraćanja.

Vojni sukobi u Ukrajini i pojasu gaze – nakon izbijanja oba konflikta, cena zlata je značajno porasla

Američke tarife – najava od strane Trampa da će uvesti tarife na sve velike trgovinske partnere je značajno poguralo cenu zlata zbog potencijalnih posledica te odluke
Smanjenje kamatnih stopa – Odluke od strane Federalnih Rezervi, Evropske Centralne Banke i Banke Engleske da smanje kamatne stope ponovo vraća strah od inflacije
Geopolitičke tenzije – trgovinski rat između Amerike i Kine, sve veće tenzije u diplomatskoj sferi i pokušaj BRIKS-a da ubrza de-dolarizaciju (sa ograničenim uspehom)
Ekonomska stagnacija – Nemačka beleži drugu godinu recesije, tržište rada u Americi je slabo, Kina beleži sporiji rast

Svi ovi faktori i neizvesnosti guraju investitore ka sigurnim lukama, poput zlata.

Fizičko investiciono zlato

Sada kada smo obradili neke od faktora koji utiču na cenu zlata, možemo da pređemo na jedan od najpopularnijih formi investiranja u zlato – fizičko investiciono zlato.

Investiciono zlato je oslobođeno od PDV-a za prodaju u Srbiji i Evropi, to ga razlikuje od nakita ili drugih formin zlata i čini ga pravom investicijom. Ova forma zlata je zakonski definisana i mora da ispoštuje zakonski definisane parametre kako bi mogla da se smatra investicionim.

Investiciono zlato dolazi u dve forme – poluge i zlatnici. Zlatne poluge su dosta prostije i predstavljaju određenu količinu zlata dobijenu livenjem ili kovanjem sa čistoćom jednakom ili više od .995 hiljaditih delova (23,88 karata).

Investicioni zlatnici

Kada je u pitanju zlatnik postoji nešto više kriterijuma. Da bi se jedna zlatna kovanica tretirala kao investiciona ona mora:

  • Biti iskovana (proizvedena) nakon 1800. godine;
  • biti ili je bila zakonsko sredstvo plaćanja u zemlji iz koje potiče;
  • imati čistoću od minimum .900 hiljaditih delova (21,6 karata);
  • se prodavati po ceni koja nije više od 80% veća od spot cene zlata koje sadrži.

Većinu ovih kovanica proizvode narodne kovnice zemlje iz koje potiču. Primeri toga su Kraljevska kovnica novca iz Britanije, Perth Mint iz Australije ili Austrijska kovnica.

Austrijska kovnica, na primer, proizvodi zlatnik Bečka Filharmonija, koji nosi nominalnu vrednost od 100 evra i zakonsko sredstvo plaćanja je u Republici Austriji. Naravno, sama količina zlata koju ova kovanica sadrži je višestruko vrednije od njene nominalne vrednosti.

Neke od najpopularnijih kovanica u svetu su: Dukat Franc Jozefa, Bečka Filharmonija (Austrija), Krugerrand (Južna Afrika), Kanadski javorov list, Australijski kengur, Britanski Suveren.

Svi ovi zlatnici su jako popularni i dosta njih potiče iz vremena zlatnog standarda, kada su valute bili potkrepljene žutim metalom. I dan-danas one su jako popularne investicije i među najboljim čuvarima vrednosti.

Investitori često preferiraju zlatnike umesto poluga zbog njihove elegancije, istorije i umetničke vrednosti. Iako su kovanice marginalno skuplje nego poluge iste težine, investitori ih kupuju jer su takođe prepoznatljive širom sveta.

Na primer, Bečka Filharmonija je jedan od najprodavanijih zlatnika svugde u svetu. U kojoj god državi da se nađete, ovaj zlatnik je prepoznatljiv i lako ga možete unovčiti po ceni koja je blizu spot ceni zlata.

(RTS)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HUMANOST POD REFLEKTORIMA – NOVI KULTURNI SADRŽAJU U PROSTORU FONDACIJE MOZZART