MOŽE DA SMANJITI ZAVISNOST OD BETONA: Naučnici otkrili “živi” građevinski materijal koji se sam popravlja

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

18. 04. 2025. u 00:33

NAPORI da se smanje emisije ugljenika iz građevinske industrije, posebno one uzrokovane proizvodnjom betona, navode naučnike da traže održive alternative.

МОЖЕ  ДА СМАЊИТИ ЗАВИСНОСТ ОД БЕТОНА: Научници открили “живи” грађевински материјал који се сам поправља

Foto: D.Pozderović

Put koji obećava u tom pogledu je razvoj modifikovanih živih materijala, odnosno supstanci koje se uzgajaju iz živih ćelija sa potencijalom za samoizlečenje ili prilagođavanje okolini.

Ova neobična mešavina mogla bi jednog dana biti deo živog građevinskog materijala koji može da raste i da se popravlja.

Inspiracija iz prirode

Doktor Čelsi Heveran sa Državnog univerziteta Montana u SAD vodila je tim koji je istraživao da li gljivični micelijum može poslužiti kao biološka skela za pravljenje takvih materijala. Uzgajali su Neurosporu crassu, uobičajenu gljivu, da bi formirali mrežu micelijuma. Ta skela je zatim zasejana sa Sporosarcina pasteurii, bakterijom poznatom po taloženju kalcijum karbonata, minerala koji se nalazi u koralima, kostima i školjkama, kada metaboliše ureu.

-Materijal je neverovatno jak i čvrst s obzirom na to koliko je lagan, kaže Heveran, objašnjavajući da je istraživanje zasnovano na arhitekturi kosti kao prirodnom nacrtu.

Korišćenje u građevinskoj industriji?

Za razliku od ranijih živih materijala uzgajanih u laboratoriji koji su preživeli samo nekoliko dana, kreacija američkih naučnika ostala je održiva više od mesec dana.

-Uzbuđeni smo zbog naših rezultata i radujemo se dizajniranju složenijih i većih struktura, rekla je Heveran za portal Nju sajentist.

Predlaganje micelijuma kao supstrata za žive materijale je jednostavna, ali moćna strategija, kaže Ajsu Kuru sa Univerziteta u Sidneju, koja nije bila uključena u istraživanje.

Istraživanje, koje je objavljeno u časopisu Cell Reports Physical Science, otvara vrata materijalima koji se sami popravljaju, osetljivi su i ekološki prihvatljivi.

Kada bi se njihova proizvodnja povećala na industrijskom nivou, ovi materijali bi mogli da smanje zavisnost od betona, uštede milione evra i značajno smanje emisiju CO2.

(sputnikportal.rs)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HAMZA IZ NOVOG PAZARA PREDVODI BLOKADERE NA USKRS (VIDEO)