AKCIJA VETERINARSKE INSPEKCIJE: Kod Čačka otkrivena nelegalna klanica, treća u nizu velikih zaplena hrane sumnjivog porekla

В. И./М.Н.С.

15. 05. 2025. u 10:00

SAMO nekoliko dana nakon zaplene više od tone mesnih i mlečnih prerađevina koje su u džakovima i kesama, bez ikakve dokumentacije, zaustavljeni na Horgošu, otkrivena je nelegalna klanica u Trnavi kod Čačka. U njoj je zatečeno čak 14.570 kilograma svežeg mesa i proizvoda od mesa, rizičnim za zdravlje ljudi.

АКЦИЈА ВЕТЕРИНАРСКЕ ИНСПЕКЦИЈЕ: Код Чачка откривена нелегална кланица, трећа у низу великих заплена хране сумњивог порекла

foto Ministarstvo poljoprivrede

Po prijavi građana, veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede izvršila je vanredni inspekcijski nadzor u neregistrovanom objektu u Trnavi kod Čačka. U njoj je pronađeno 14,5 tona svežeg mesa i proizvoda koji su bili u prometu suprotno zakonskim propisima. Objekat u kome je meso pronađeno nije registrovan za promet hrane životinjskog porekla i ne poseduje rešenje Ministarstva, niti se u njemu obavljaju propisane veterinarsko-sanitarne kontrole.

- S obzirom na navedene okolnosti, reč je o potencijalno ozbiljnom riziku po zdravlje ljudi. Veterinarska inspekcija je odmah donela rešenje o povlačenju celokupne količine iz prometa, a zatečena hrana životinjskog porekla je neštetno uništena, u skladu sa propisima. Ministarstvo poljoprivrede ponovo apeluje na sve učesnike u prometu hrane da poštuju zakonske propise, jer je zaštita zdravlja građana apsolutni prioritet - navodi se u saopštenju resornog ministarstva.

Ovo je treća u nizu velikih zaplena hrane animalnog porekla koja je otkrivena proteklih desetak dana. Najpre je u klanici u Aleksandrovcu otkriveno 700 kilograma goveđeg mesa koje nije imalo dokumentaciju o poreklu. Prema rečima Ljiljane Ivanjac iz Uprave za veterinu, nije bilo načina da se utvrdi poreklo ni zdravstvena bezbednost tih proizvod, pa je meso proglašeno nebezbednim i dato na neškodljivo uništenje.

Pored goveđeg mesa, u Aleksandrovcu je pronađeno 3,5 tona nusproizvoda životinjskog porekla - delova koji ne ulaze u lanac ishrane ljudi, ali se koriste u industriji stočne hrane - koji su bili čuvani van hladnjača, u nehigijenskim uslovima. Tu je postojala velika opasnost od zaraze i širenja bolesti u takvim uslovima, jer se takvi organski ostaci mogu lako pokvariti i privući glodare. Inspekcija je naložila da se i ti ostaci unište. Ceo slučaj je poslat sudu, a preduzeće je uvršteno u "zonu visokog rizika". Klanica je zatvorena i ne može nastaviti sa radom dok ne obnovi sve ugovore sa kafilerijom, ne sredi dokumentaciju i ne prođe novu, kontrolisanu inspekciju.

Ivanjac je istakla da Veterinarska inspekcija ima redovne kontrole u svih 25 okruga Srbije, ali da manjak inspektora i sve veći broj objekata ostavlja prostor za zloupotrebe.

- Najveći broj prijava odnosi se upravo na neregistrovane objekte - rekla je Ivanjac za RTS. - Stalna je borba sa nelegalnim subjektima. U poslednjih nekoliko dana otkrili smo četiri slučaja ilegalne trgovine mesom.

Carinici su 10. maja na Horgošu sprečili pokušaj krijumčarenja 727 kilograma goveđe pršute, 181 kilogram ćevapa i 160 kilograma surutke i kajmaka koji su bili namenjeni daljoj prodaji. Ukupno više od tone mesa i prerađevina bilo je upakovano u džakove i plastične kese, bez ikakve dokumentacije i sumnjivog porekla, a otkriveno je u tovarnom delu jednog kombija.

Veterinarski inspektor iz Kikinde koji je po pozivu kriminalističke inspekcije obavio kontrolu utvrdio je da su ovi prehrambeni proizvodi bez ikakve prateće dokumentacije, prevoženi na neodgovarajućoj temperaturi i bez mogućnosti utvrđivanja porekla. Sva hrana je proglašena nebezbednom i uništena.

Institucije pozivaju potrošače da kupuju hranu isključivo u registrovanim objektima, i podsećaju da se zdravstvena bezbednost može garantovati samo tamo gde postoje dokumentacija, higijena i nadzor.

Strože kazne neophodne

IZ Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) ističu da građani prijavljuju sumnje u kvalitet i poreklo mesa. Zoran Nikolić iz NOPS smatra da je u prometu hrane neophodna stroža kaznena politika, kako bi se poslala jasna poruka da je ugrožavanje zdravlja građana nedopustivo.

- Moraju biti zaprećene kazne zatvorom, jer jedino tako može da se deluje preventivno - rekao je Nikolić i upozorava da postoji veliki broj neregistrovanih objekata koji rade "ispod radara", posebno kada se meso prodaje za slave, proslave ili preko privatnih kanala.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SUROVA DOMINACIJA SINERA: Italijan protutnjao do polufinala Mastersa u Rimu, protivniku dozvolio samo jedan gem!