KADA UĐETE U ROMING OBAVEZNO OBRATITE PAŽNJU NA OVO: Evo kako se pravilno aktivira i gde možete da koristite telefon bez dodatnih troškova

В.Н.

02. 07. 2025. u 10:51

IAKO se roming poslednjih godina znatno pojednostavio, ova tema i dalje izaziva brojne nedoumice, pogrešna uverenja i ponekad neprijatna iznenađenja na računu.

КАДА УЂЕТЕ У РОМИНГ ОБАВЕЗНО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ НА ОВО: Ево како се правилно активира и где можете да користите телефон без додатних трошкова

Foto Shutterstock

Od 2017. godine korisnici iz EU ne plaćaju dodatne troškove za roming unutar Unije. Isti model je od 1. jula 2021. godine primenjen i u regionu Zapadnog Balkana što znači da korisnici u Srbiji, Crnoj Gori, BiH, Albaniji, Severnoj Makedoniji i na teritoriji AP KiM mogu da koriste telefon pod istim uslovima kao u domaćoj mreži.

Međutim, previdimo često da Hrvatska nije deo tog sporazuma.

- Pre svega, korisnici treba da budu pažljivi prilikom rukovanja svojim uređajem, jer je to prvi način upravljanja romingom. Korisnik pali ili gasi roming, omogućava prenos podataka u romingu, bira operatora čiju mrežu će koristiti i prati svoju potrošnju. Korisnicima se preporučuje da se pre putovanja informišu kod svog operatora o cenama i uslugama na odabranoj destinaciji. Takođe, korišćenje roming dodataka koje nude operatori najčešće je najpovoljnija opcija za neometan surf i razgovore u inostranstvu - kažu za "Blic Biznis" stručnjaci za roming iz A1 Srbija.

Da ne bi došlo do neželjenog saobraćaja i potrošnje, ukoliko pristup internetu nije neophodan u svakom momentu, na telefonu treba podesiti opciju za zabranu prenosa podataka u romingu i isključiti opciju automatskog ažuriranja aplikacija. Treba izbegavati postavljanje i preuzimanje sadržaja koji pravi veliki protok podataka – video, fotografije i otvaranje priloga u mejlovima.

Ako uređaj podržava Wi-Fi opciju, preporuka je da se koristi gde god je dostupan.

Pre prelaska državne granice, preporuka je da se u podešavanjima uređaja odabere ručni odabir mreže. Signal mobilne mreže može da se prostire i do 30 kilometara preko državne granice u povoljnim uslovima, a to lako može da izazove neplanirane troškove ako se telefon automatski povezuje na mrežu stranog operatora.

Koja je razlika između Zapadnog Balkana i Hrvatske

Od 1. jula 2021. "Roam Like At Home" pravila primenjuju se i u regionu Zapadnog Balkana koji obuhvata: Srbiju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i AP Kosovo i Metohiju. U njima, korisnici ne plaćaju dodatne naknade za roming, već koriste usluge pod istim uslovima kao u domaćoj mreži. Ipak, u praksi se često dešavalo da korisnici ne provere koje zemlje i pokrajine tačno spadaju u region Zapadnog Balkana, što je dovodilo do iznenadnih troškova. Hrvatska je članica Evropske unije i na nju se ne odnosi sporazum o romingu u regionu Zapadnog Balkana.

Zato je, na primer na putu ka BiH, ako prolazite kroz Hrvatsku, posebno važno da ručno izaberete mrežu u blizini granice, ako nameravate da koristite usluge jednakim intenzitetom kao kod kuće, poručuju iz A1.

Najčešće zablude o romingu

Roming je ukinut – Ne, usluga i dalje postoji. Samo se u nekim slučajevima (npr. u EU ili regionu Zapadnog Balkana) ne naplaćuje dodatno.

Najčešća greška dešava se upravo zbog neinformisanosti i nepažnje u korišćenju uređaja. Kod rominga potrošnju nije moguće potpuno ažurno pratiti, jer se prikazuje tek nakon sto inostrani operator, čija se mreža koristi, prosledi informaciju o ostvarenom saobraćaju matičnom operatoru.

U zavisnosti od zemlje i operatora, ta informacija može da kasni i do 60 dana, zbog čega može da se desi da se potrošnja ostvarena u romingu prikaže na narednom računu. Zbog toga je važno da korisnici paze kako koriste uređaj i time na svoju potrošnju.

(Blic)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)