RUDNICI MOTOR RAZVOJA I SVE VEĆEG STANDARDA

В. Н.

07. 07. 2025. u 10:00

CIRKULARNA ekonomija zvuči veoma komplikovano, ali je danas neophodna i neprocenjiva u odbrani prirode od loših uticaja.

РУДНИЦИ МОТОР РАЗВОЈА И СВЕ ВЕЋЕГ СТАНДАРДА

Foto: "Srbija Ziđin Majning"

Najnovija istraživanja su pokazala da ovakve prakse mogu smanjiti ekološki otisak za skoro 39 odsto, a Srbija je na dobrom putu da to ostvari. Posebno u rudarstvu gde cirkularna ekonomija sa fokusom na reciklažu, uštedu resursa i podršku lokalnim zajednicama, postaje ključni deo strategije rudnika bakra.

Rudnici zapošljavaju hiljade radnika, a prema poslednjim dostupnim podacima, rudarska industrija doprinosi oko 2,7 odsto BDP Srbije, podstičući i druge sektore kroz lokalnu nabavku.

U srcu istočne Srbije, gde leže bogata ležišta bakra, velike kompanije primenjuju inovativne metode kako bi rudarstvo učinile održivijim i korisnijim za sve. Stručnjaci kažu da u rudarstvu cirkularna ekonomija znači pretvaranje otpada u resurs i smanjenje uticaja na prirodu. Za rudnike bakra u našoj zemlji, to je put koji vodi kroz reciklažu jalovine, efikasnu upotrebu vode i ulaganja u zajednicu.

Na kopovima Novog Cerova kamioni idu na struju, otpadne vode se ponovo koriste u proizvodnji

U rudniku Čukaru peki, kojim upravlja kompanija "Srbija Ziđin Majning", cirkularna ekonomija pokazuje srž modernog rudarstva, usmerenu na očuvanje prirode i pametno korišćenje resursa. U ovom rudniku podzemna eksploatacija odvija se u zatvorenom sistemu, gde se iskopane komore popunjavaju posebnom smešom jalovine. To je nusproizvod prerade rude, stvoren u inovativnom postrojenju za pasta zasip. Ova tehnika smanjuje otpad na površini, omogućavajući maksimalnu reciklažu materijala i minimiziranje ekološkog uticaja.

I transport rude obavlja se zatvorenim trakama, čime se sprečava širenje prašine i zagađenje vazduha. Rudnici u Srbiji sve više koriste moderne tehnologije za uštedu energije, jer je energetska efikasnost ključna za smanjenje i troškova i emisija. U rudniku Novo Cerovo, kojim upravlja kompanija "Srbija Ziđin Koper", održivost je u prvom planu zahvaljujući korišćenju električne energije za pogon rudarskih kamiona.

Posađeno 1,2 miliona sadnica

U nastojanju da izgradi zelene rudnike i postigne sklad između razvoja rudnika i zaštite životne sredine, "Srbija Ziđin Koper" ozeleneo je više od 3,7 miliona kvadrata površine i posadio više od 1,2 miliona sadnica. Propisno je odloženo 960.000 tona otpada.

Da je rudarstvo u Srbiji sve viđe posvećeno ekološkoj ravnoteži, potvrđuju i brižljivo osmišljeni planovi za rekultivaciju tla, sa pošumljavanjem autohtonim vrstama, ali i time što se gubitak biodiverziteta nadoknađuje stvaranjem živopisnijih eko-sistema, uključujući zaštićene zone za divlje vrste u okolini Bora. Fokus na cirkularnu ekonomiju ne samo da smanjuje uticaj na životnu sredinu, već i jača lokalne zajednice kroz zapošljavanje, obrazovanje i infrastrukturu. Ovi pomaci pokazuju da rudarstvo u Srbiji može biti motor razvoja koji ide ruku pod ruku sa zaštitom prirode i brigom o budućim generacijama.
  

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)

ISPOD ZVEZDA, NA RECI, MEĐU LJUDIMA: “Dani Drinske regate – Ispravi Drinu”