"PETKA" PRAVI KILOVATE IZ SUNCA: Prva solarna elektrana EPS u Kostolcu puštena u probni rad

Elena Božić Talijan

14. 07. 2025. u 15:30

SOLARNA elektrana "Petka" u Kostolcu, snage 10 megavata, od danas je u probnom radu i to je još jedan važan pionirski zaokret u našoj energetici. Ovo je prvi obnovljivi izvor u okviru "Elektroprivrede Srbije" koji će doprineti proizvodnji zelenih kilovata, kao i dodatnoj elektro-energetskoj stabilnosti i sigurnosti, poručila je resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović na svečanom puštanju u probni rad ovog objekta.

ПЕТКА ПРАВИ КИЛОВАТЕ ИЗ СУНЦА: Прва соларна електрана ЕПС у Костолцу пуштена у пробни рад

Foto Tanjug

- Na mestu starog rudarskog odlagališta sada proizvodimo čistu, zelenu energiju, što je prekretnica i početak energetske tranzicije EPS i primer kako staru energiju možemo iskoristiti za novu - rekla je ministarka. - Kostolački kraj je poznat po proizvodnji energije još od 1870, kada je ovde počela eksploatacija uglja. Nema velikih i malih projekata. Ono što je veoma važno jeste da se borimo za svaki novi megavat i da projekte koje smo počeli završavamo, a da nove projekte otpočinjemo.

Ona je istakla da se u rudarskom kraju danas, osim solarne elektrane "Petka", uzdižu i vetrogeneratori prvog EPS vetroparka. Kako je objasnila, i oni su izgrađeni uglavnom na rekultivisanim odlagalištima jalovine.

- U avgustu očekujemo njihovo priključenje na mrežu i fazu testiranja kada će se zavrteti elise - rekla je ministarka Đedović Handanović. - Time ćemo ovde u Kostolcu ojačati naš elektroenergetski sistem za 76 megavata zelene energije. Sa novim blokom B3 u termoelektrani "Kostolac" to znači 426 novih megavata. Važno je da imamo kombinaciju bazne i obnovljive energije.

U 2026. godini očekuje, kako dodaje, da će započeti realizacija projekta izgradnje reverzibilne hidroelektrane "Bistrica", kao i velikog solara od 1.000 megavata sa 200 megavata baterijskih skladišta.

- Usled klimatskih promena, možemo sve više da se oslanjamo na sunčevu energiju, ali mora se nastaviti sa ulaganjem u baznu energiju - naglasila je ministarka. - Lane je blizu 30 odsto povećan nivo investicija EPS u odnosu na prethodnu godinu. Ukupna realizacija ulaganja je bila na nivou od 90 odsto od plana i mislim da je prvi put tako visok stepen realizacije investicionog ciklusa.

Ona je podsetila da je strateški cilj Vlade definisan Strategijom razvoja energetike da do 2030. godine udeo obnovljivih izvora energije dostigne 45 odsto. Prema rečima direktora EPS Dušana Živkovića, nakon završetka revitalizacije nekih hidrokapaciteta "Bajine Bašte", "Zvornika", "Đerdapa", puštanja u rad bloka B3 u TE "Kostolac" sa 350 megavata, ovih 10 megavata će dodatno unaprediti energetsku sliku ovog kraja i regiona.

- Verujem da će i ova vetroelektrana, čije stubove vidimo iza nas, do kraja godine, takođe, učestvovati sa svojih 66 megavata dodatnom energijom - rekao je Živković. - Novi projekti će doprineti energetskoj slici Srbije, čime će proces dekarbonizacije postati vidljiv, a EPS će nastaviti rad na sličnim projektima.

Inženjer koji je radio na izgradnji "Petke" Aleksandar Latinović rekao je da ova elektrana ima veliki značaj, jer ukazuje da se EPS nalazi na putu dekarbonizacije i uvećanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora.

- Stekli smo značajna iskustva radom na ovom projektu, elektrana je rađena na deponiji jalovine - naveo je Latinović. - Koliko je to bilo teško i izazovno mogu da potvrde inženjeri koji su radili na samom projektu. Nadam se da ćemo iskustva koja smo ovde stekli primeniti i na drugim lokacijama u EPS.

Vrednost 1,4 milijarde dinara

PRVA solarka EPS "Petka" izgrađena je na spoljašnjem odlagalištu površinskog kopa "Ćirikovac". Zauzima površinu od oko 15 hektara, ima instalisanu snagu od 9,75 megavata i planiranu godišnju proizvodnju od 13,7 gigavat-časova. Vrednost investicije je oko 1,4 milijarde dinara i finansirana je sredstvima EPS. Proizvodiće električnu energiju metodom konverzije neakumuliranog sunčevog zračenja u jednosmernu struju preko solarnih modula na bazi poluprovodničke tehnologije. Prema proračunima, period povraćaja uloženih sredstava iznosi 12 godina, dok je period eksploatacije elektrane dve i po decenije. Posle toga, menjaju se samo paneli, dok ostaju konstrukcije, putevi i infrastruktura, koji čine značajan deo ukupnog ulaganja.

Za izgradnju "Petke" bio je zadužen konzorcijum, a na čelu grupe izvođača radova nalazilo se preduzeće GAT iz Novog Sada, dok su ostali članovi grupe novosadska firma Mio company i dve mađarske kompanije - BSD Invest Europe Zrt i Levi-Solar Kft. (Tanjug)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ZANOSNA MELANIJA BACILA FUDBAL U DRUGI PLAN: Prva dama Amerike uživo pratila finale, jedan detalj privukao posebnu pažnju!