HOTELE PLATILI, PA IM ZABRANILI: Sve više građana Srbije pokreće tužbe protiv hotelijera širom Evrope

V. Ilić

23. 09. 2020. u 15:01

VIŠE desetina prevarenih građana tužiće hotelijere u evropskim prestonicama, pošto im ne vraćaju novac od unapred plaćenog smeštaja, koji su rezervisali pre početka epidemije korona virusa.

ХОТЕЛЕ ПЛАТИЛИ, ПА ИМ ЗАБРАНИЛИ: Све више грађана Србије покреће тужбе против хотелијера широм Европе

Depositphotos

Neki od njih, nakon što zbog zatvaranja granica nisu mogli da otputuju u željene destinacije, više puta su pokušavali da stupe u kontakt sa vlasnicima apartmana i soba, ali bezuspešno, pa su rešili da pomoć potraže putem suda i već su angažovali advokate. 

Čačanin R. I. (60) je još u januaru rezervisao i platio apartman u Budimpešti posredstvom “bukinga”, a tamo je trebalo da sa porodicom otputuje u julu. 

- Trebalo je da idemo na koncert grupe Aerosmith koji je u Budimpešti bio zakazan za 23. jul. Čim su karte puštene u prodaju elektronski sam platio i smeštaj i ulaznice. Zbog novonastale epidemiološke situacije koncert je otkazan. Međutim, to nije bio razlog da sa porodicom ne provedem produženi vikend u Mađarskoj, ali ni to u tom periodu nije bilo moguće, pošto su granice bile zatvorene – kazao nam je prevareni Čačanin.  

Odmah nakon saznanja da neće moći da putuje, on se obratio mejlom vlasniku smeštaja, kao i nadležnima na “bukingu”, koji su odmah deo novca koji je pripao njima kao posredniku vratili. Međutim, stanodavac nikada nije odgovorio ni na jedan mejl, niti na telefonske pozive. 

- Ne preostaje mi drugi izbor nego da svoj novac dobijem putem suda – zaključio je R. I. 

Prema našim saznanjima, advokatima širom Srbije poslednjih dana javljaju se ljudi koji su prevareni na isti način kao ojađeni Čačanin. Da naplate svoja potraživanja je, ističu advokati, moguće, ali je taj put, po njihovoj oceni, veoma težak. 

- U svakom od ovih slučajeva je neophodno potražiti pravnu pomoć kod advokata iz određene države, u slučaju Čačanina, recimo, Mađarske. Građani treba da pribave dokaz da su smeštaj platili, naravno, potrebno je da imaju i akt po kom je izlazak ili ulazak u određenu državu bio onemogućen. Nakon davanja punomoćja advokatu, klijent ne mora da odlazi na ročišta u inostranstvo. Mi klijente upućujemo na svoje inostrane kolege koje poznajemo, a građani se o advokatima u inostranstvu mogu informisati i u Advokatskim komorama pograničnih gradova Srbije. Treba naglasiti da je za rešavanje ovakvih sporova nadležan isključivo sud one države u kojoj se nepokretnost nalazi, isto važi i za pravo koje se primenjuje – objasnio je beogradski advokat Nemanja Injac, naglašavajući, da su određene zemlje, poput Grčke donele posebne propise kojima omogućavaju hotelijerima, vlasnicima privatnih kuća i ostalih vrsta smeštaja, da primljeni novac ne moraju da vrate do 2022. godine, ukoliko se do tada usluga smeštaja ne iskoristi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (3)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S