USVOJEN ZAKON O ELEKTRONSKOM FAKTURISANJU: Kreće sa primenom od januara 2022. godine, a evo šta će podrazumevati
SKUPŠTINA Srbije usvojila je danas Zakon o elektronskom fakturisanju kojim se svi subjekti u javnom sektoru obavezuju da od 1. januara 2022. godine primaju, čuvaju i izdaju elektronske fakture, a privatni subjekti od 1. januara 2023. godine.
Reč je o sistemskom zakonu koji menja način funkcionisanja privrede po ugledu na digitalne fakture koje se kao praksa već sprovode u Evropskoj uniji i koje treba da doprinesu transparentnosti i pravnoj sigurnosti u poslovanju.
Zakon podrazumeva da će postepeno uvoditi obaveza rada izdavanja i primanja elektronskih faktura za sve one privredne subjekte koji su u sistemu PDV-a od 1. januara 2022. do 1. januara 2023. godine.
Ministar finansija Siniša Mali je rekao u raspravi da će korišćenje sistema e-faktura biti besplatno, a za one privredne subjekte koji žele da koriste informacione posrednike oni će, kako objašnjava, to moći da urade, ali će njihov odnos biti regulisan međusobnim ugovorom, a ne zakonom.
- Što se rokova tiče, sistem će da se uvodi fazno od 1. januara 2022. godine. Svi subjekti javnog sektora biće u obavezi da primaju, čuvaju i izdaju e- fakture između sebe. Takođe, oni koji su u privatnom imaće mogućnost da izdaju elekronske fakture javnom sektoru ukoliko žele da rade sa javnim sektorom - rekao je Mali.
On je naveo da će od 1. jula 2022. godine subjekti privatnog setora biti osposobljeni da primaju i čuvaju e-fakture i od javnog i privatnog sektora.
- Od 1. januara 2023. ceo privatni sektor će biti u obavezi da prima i šalje e- fakture - poručio je Mali.
Kada je reč o izmenama Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama, umesto 1. jula 2021. propisuje se 1. januar 2022. kao datum početka evidaniranja e-faktura.
Usvojene su i izmene Zakona o osiguranju, a Mali je kazao da se njima rešava pitanje društvenog kapitala u društvima za osiguranje.
-Zakonom se rešava to pitanje gde se društveni kapital pretvara u akcijski na sledeći način - 70 odsto tog kapitala ide u korist Republike Srbije, do 25 odsto zaposlenima i bivsism zaposlenima kroz besplatne akcije i pet odsto ide akcionarskom fondu osim kod triglav osiguranja s obzirom da je udeo društvenog kapitala 0,12 odsto - rekao je Mali.
On je podsetio da Ustav ne prepoznaje društvenu svojinu, te da će se na ovaj način konačno završiti i zaokružiti pravna sigurnost svih onih koji posluju sa Dunav osiguranjem, a njima omogućiti da bolje posluju.
Za Zakon o registru administrativnih postupaka, koji je takođe danas usvojen, ministar je rekao da je vazan iskorak napred, i da je to registar koji predstavlja jedinstven portal sa svim informacijama koje su potrebne korisnicima javnih usluga.
- Očekujemo da ćemo poboljsati poziciju naše zemlje na raznim listama koje mere dostupnost usluga javne uprave I eliminišemo prostor za korupciju - naveo je Mali.
ŽESTOK ODGOVOR SLOVAČKE NA POTEZ ZELENSKOG: Hitno se oglasio Fico, sprema drastičnu meru za Ukrajince (VIDEO)
PREMIJER Slovačke Robert Fico zapretio je večeras da je njegova stranka Smer-SD ("Smer — socijaldemokratija“) spremna da podrži smanjenje pomoći Ukrajincima koji se nalaze na teritoriji Slovačke kao odgovor na obustavu tranzita gasa od strane Kijeva.
02. 01. 2025. u 18:26
SVA INDUSTRIJSKA PREDUZEĆA OBUSTAVILA RAD: Kriza zbog odluke Zelenskog o prekidu ruskog gasa
SVA industrijska preduzeća u Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici (PMR), osim prehrambenih, obustavila su rad zbog nedostatka energetskih resursa, izjavio je prvi zamenik predsednika vlade i ministar ekonomskog razvoja nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike, Sergej Obolonik.
02. 01. 2025. u 15:26
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (1)