RUKAVICE, NAOČARE, ORMARIĆ ZA PRVU POMOĆ: Jesu li školske laboratorije adekvatno opremljene i učenici bezbedni?
UČENICA J. M. (16) iz Poljoprivredno-hemijske škole u Obrenovcu, koja je u ponedeljak na času hemije popila nekoliko gutljaja vodenog rastvora azotne kiseline, i dalje se nalazi u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj gde dobija svu neophodnu terapiju.
Lekari se nadaju da će oporavak ići u zadovoljavajućem smeru. Jedino što je još neizvesno jeste da li će se jednjak oporaviti u potpunosti, jer postoji opasnost od njegovog suženja, kao posedica oštećenja sluzokože, tokom zarastanja, što bi tokom života moglo da joj otežava gutanje.
Nemio događaj u Obrenovcu otvorio je pitanja postupanja u školskim laboratorijama naročito prilikom izvođenja vežbe. Upućeni kažu da propisana pravila postoje i moraju da se poštuju, kako ne bi došlo do neželjenih posledica. Takođe, u svakoj laboratoriji mora da postoji ormarić za pružanje prve pomoći, kao i na vidnom mestu okačeni telefoni hitnih službi.
Prof. dr Gorana Roglića, dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu, kaže da reagovanje nastavnika zavisi od situacija i ističe da postoji bezbednosna lista za svaku hemikaliju, odnosno šta se radi u kom slučaju. On ističe da je najveći problem kada neko proguta koncentrovanu kiselinu i da se tada najmanje može uraditi na licu mesta, već je potrebno što pre obavestiti Hitnu pomoć. Na sreću, to su situacije koje se i najređe dešavaju, osim u slučaju kada to neko uradi namerno.
- Ako se desi gutanje azotne kiseline, potrebno je odmah isprati usta i popiti veću količinu vode i naravno pozvati Hitnu pomoć - kaže profesor Roglić. - Najčešće se incidenti u laboratorijama dešavaju prilikom presipanja kiseline, koja se može prosuti ili početi da isparava. U takvim situacijama radi se ispiranje i obaveštava nadležna služba. Uvek postoji rizik da se nešto neplanirano dogodi, ali ako se slušaju uputstva nastavnika, ta mogućnost je svedena na minumum.
BEZ HRANE I PIĆA
PRILIKOM boravka u laboratoriji nije dozvoljeno šetati, kosa mora da bude vezana, ne smeju da se unose hrana i piće. Ogledi u laboratorijama se izvode sa minimalnim količinama susptance, nepohodnim da bi se đacima objasnio neki hemijski proces.
Naš sagovornik navodi da učenici i studenti koji su na vežbama moraju da imaju zaštitne rukavice, naočare i bele mantile. Pri zagrevanju supstance treba stajati što dalje, a otvor epruvete ne treba da bude okrenut ka onom ko izvodi ogled. Ako se ispušta neki miris, ne sme se mirisati direktno iz posude već na daljinu ili rukom iznad otvora paru supstance usmeravati ka nosu.
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
"JA SAM TE PLATIO, MORAŠ DA PEVAŠ!" Konjević doživeo incident na romskom veselju
PEVAČ Šerif Konjević imao je incident o kojem se naširoko pisalo, kada je na jednoj romskoj svadbi navodno došlo do neprijatne situacije u kojoj su on i njegova koleginica Nadica Ademov napadnuti.
12. 01. 2025. u 10:49
Komentari (0)