UHAPŠENI NA MERDARU BIO DEO TERORISTIČKE ORGANIZACIJE NA KIM: OVK zločinac, koji je oteo srpske policajce, u Tužilaštvu za ratne zločine

З.У. - Д.З.

03. 06. 2024. u 14:45

MUSTAFA Tefik (69), bivši pripadnik takozvane OVK, koji je osumnjičen za otmicu trojice policajaca 19. juna 1999. godine, prebačen je u Javno tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu.

УХАПШЕНИ НА МЕРДАРУ БИО ДЕО ТЕРОРИСТИЧКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ НА КИМ: ОВК злочинац, који је отео српске полицајце, у Тужилаштву за ратне злочине

FOTO: Novosti

Tefik, iz sela Labljan na Kosovu i Metohiji, tereti se za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Tefik je uhapšen prekjuče po podne na administrativnom prelazu Merdare, u autobusu koji je išao za Sloveniju. Njemu je određeno zadržavanje, posle čega će biti doveden na saslušanje u Javno tužilaštvo za ratne zločine.

Njega je, inače, nekoliko svedoka navelo kao direktnog učesnika u otmici policajaca Gorana Marinkovića (27), Živojina Pavića (50) i Predraga Miloševića (35), kojima se posle toga izgubio svaki trag i do danas se ne zna njihova sudbina. Prema rečima očevidaca, njih je kidnapovala grupa terorističke OVK, u kojoj je bio i Tefik, na magistralnom putu Priština—Gnjilane, kod mesta Labljan.

Trojica kidnapovanih su bila iz sela Slivovo i najbliže komšije. Više detalja o njihovim poslednjim satima pre nestanka izneli su bliski rođaci. Tako je Silvana Marinković ispričala medijima da je noć pre otmice njen suprug, zbog napada tzv. OVK na selo, svekra, svekrvu, nju i dve male ćerkice, prebacio kod njenih roditelja u Gračanicu. Odmah se potom vratio u Slivovo kako bi pomogao komšijama da odbrane porodice, koje nisu imale gde da se izmeste, niti su, uprkos već raspoređenim pripadnicima Kfora, imale bilo kakvu zaštitu.

Priština odbija saradnju

PREDSEDNIK Komisije za nestala lica Veljko Odalović ukazao je nedavno na činjenicu da u proteklih šest godina nema ni najmanjeg pomaka u pronalaženju nestalih, usled odsustva saradnje Prištine i Hrvatske. I pored brojnih lokacija koje je Srbija predložila za proveru, sa preciznim opisima i koordinatama, situacija na terenu i rezultati govore da je stanje nepromenjeno.

Kako je Odalović naglasio, ovaj proces, pored činjenice da predstavlja značajno političko pitanje, sa civilizacijske i humanitarne strane ima veću težinu, s obzirom na broj porodica koje sa neizvesnošću decenijama iščekuju da se pronađe makar kost njihovih najmilijih kako bi mogli dostojno da ih sahrane.

Marinković, Pavić i Milošević su radili u policiji, ali tog trenutka nisu bili na dužnosti. Krenuli su kamionom, preko Gnjilana za Bujanovac, pa dalje za Smederevo. Pavić je, prema saznanjima "Novosti", sa porodicom, suprugom i četvoro dece, tri sina i kćerkom, prethodno izbegao iz rodnog Slivova za Smederevo i sa Miljkovićem koji je vozio kamion došao je da uzme nešto od stvari iz kuće. Po odeću za decu tog dana je došao i Marinković.

Zamolio je Pavića i Miljkovića da prevezu i nešto njegovih stvari i sa njima krenuo put centralne Srbije. Na putu prema Gnjilanu, međutim, njihove komšije Albanci su im postavili zasedu u Labljanu i oteli ih.

Prema nekim svedočenjima, sva trojica su istog trenutka prebačena u školu u Mramoru, u opštini Novo Brdo, gde je bio štab terorističke OVK. Odatle su potom premešteni u selo Zlaš kod Podujeva, a nešto kasnije smešteni u podrum katoličke crkve u Prištini. Poslednje što se zna o njima je da su prebačeni u okno rudnika u Đakovici, gde im se gubi svaki trag.

Stizale su razne informacije o njihovoj sudbini, a poslednje što se zna je da su, navodno, sva trojica pokopana na jednoj lokaciji, na razmeđu sela Zebince i Bresaljce, u opštini Novo Brdo. Pretraga tog mesta se neprestano odlaže pošto prištinske vlasti odbijaju da postupe po zahtevu beogradske komisije za nestala i kidnapovana lica.


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TENISKA REVOLUCIJA: Velika promena na Australijan openu