SMRT U KOLEVCI: U poslednje četiri godine u Srbiji je troje mališana umrlo na ovaj način, evo šta je sindrom iznenadne smrti
SRBIJOM je odjeknula i sve potresla vest da je danas preminula jednogodišnja devojčica u vrtiću "Ivin vozić" u Zemunu.
Tragedija se dogodila oko 14 sati, a dete, kako saznajemo, preminulo u snu. Nažalost, ovo nije jedina iznenadna smrt mališana. Samo u poslednje četiri godine, u Srbiji je od sindroma iznenadne smrti ili "smrti u kolevci", kako se drugačije naziva, preminulo još dvoje dece.
Privatni vrtić u kojem je preminula jednogodišnja devojčica u Ulici Pregrevica 155a u Zemunu, pod opsadom je policije, ali i zabrinutih roditelja. Niko od okupljenih ne pamti ovakvu tragediju u ovom obdaništu. Prema prvim informacijama, radi se o takozvanom sindromu iznenadne smrti.
- Brat mi je trenutno u policiji. Koliko smo mogli da čujemo radi se o tzv. iznenadnoj smrti - rekao je brat vlasnika vrtića "Ivin vozić" nekoliko sati po saznanju da je dete preminulo.
SIDS pogađa decu uzrasta do godinu dana
- Sindrom iznenadne smrti odojčeta pogađa decu uzrasta do godinu dana, najčešće u snu. Učestalije se javlja kod dečaka, u zimskom periodu, kod dece koja ne doje, kod dece koja koriste cucle i najčešće u uzrastu od 4. do 6. meseca života. Sindrom iznenadne smrti starijeg deteta se javlja kod dece starije od godinu dana, najčešće u snu. Po učestalosti je manje zastupljen nego kod odojčadi - rekla je dr Snežana Rsovac.
Sindromom iznenadne smrti (SIDS) smatra se stanje kada dete mlađe od godinu dana umre, a ne postoji nijedno objašnjenje zbog čega se to dogodilo.
Smatra se da je iznenadna smrt uslovljena postojanjem više faktora, piše "Kurir". U svetu trenutno postoji veliki broj istraživanja uzroka iznenadne smrti, jer i pored svih raspoloživih dijagnostičkih mogućnosti i obdukcionih nalaza, uzrok veoma često ostane nerazjašnjen.
Kada govorimo o uzrocima iznenadne smrti odojčeta ispitivanja idu u pravcu respiratornih poremećaja po tipu centralnog hipoventilacionog poremećaja, poremećaja funkcija centralnog nervnog sistema i centra za kontrolu budnog stanja, gušenja (koje nastupa najčešće kao posledica regurgitacije želudačnog sadržaja i aspiriranja u disajne puteve), poremećaja srčanog ritma.
Najčešći faktori koji dovode do SIDS-a
Američki nacionalni zdravstveni instituti kao najčećše faktore koji dovode do SIDS-a navode sledeće:
- beba se teško budi - poteškoće organizma da detektuje višak ugljen-dioksida u krvi - spavanje na stomaku ili na boku - spavanje na izrazito mekanim površinama - spavanje s roditeljima - prerano rođenje ili mala težina na rođenju - izloženost bebe duvanskom dimu - i tokom majčine trudnoće i po rođenju deteta
- nedovoljna prenatalna nega - siromaštvo - to što je beba jedna od blizanaca ili trojki, četvorki itd.
- kratak razmak između trudnoća
Kako ga sprečiti
Što se tiče načina odbrane od mogućnosti za pojavu sindroma iznenadne smrti, sajt LiveScience izneo je preporuke Američke pedijatrijske akademije. Stručnjaci iz ove institucije savetuju:
- Neka beba spava na leđima. (Prema podacima Američke pedijatrijske akademije, ovo smanjuje verovatnoću za SIDS za čak 50 odsto.) - Dete bi trebalo da spava na tvrđoj podlozi. - Beba ne bi trebalo da deli postelju, tj. da spava s roditeljima. S druge strane, preporučuje se da bebin krevetac bude u sobi u kojoj spavaju i roditelji. - U krevecu ne treba da budu jastučići, bespotrebni ćebići i plišane igračke. - Temperatura ne bi smela da bude previsoka. - Ne koristite proizvode koji se mogu pronaći na tržištu, a koji se reklamiraju kao preventive za sindrom iznenadne smrti jer nijedan od njih nije odobren od strane zvaničnih institucija, niti testiran na bezbednost i efektivnost. - Ne primoravajte bebu da koristi cuclu, ali joj je, ukoliko ona to želi, dajte tokom dremke ili spavanja. - Uz to, nacionalni zdravstveni instituti preporučuju i dojenje kao odličnu zaštitu jer se tako smanjuje verovatnoća da će se razviti infekcije disajnih puteva.
Preminula devojčica iz Vrčina
Nažalost, ovo nije usamljen slučaj. Pre dve godine preminula je devojčica B. D. iz Vrčina, starija svega pet meseci. Nju takođe majka i vaspitačica nisu mogle da probude. Uznemirena majka donela je dete na rukama u Dom zdravlja gde je uprkos svim naporima lekara i dve reanimacije, devojčica preminula.
Od informacija smo imali da devojčicu nisu mogli da probude iz sna. Usne su joj bile modre, a pokazivala je znakove oduzetosti tela. To je samo po sebi bilo dovoljno alarmantno da se hitno pristupi reanimaciji na Odeljenju pedijatrije - ispričao je tada dr Blagojević, direktor Doma zdravlja u Grockoj, kojem pripada ambulanta u Vrčinu.
Kako smo tada saznali, devojčica nikad nije bolovala od težih bolesti, niti je bilo šta nagoveštavalo da ovako nešto može da se desi.
Malog Mateju nisu mogli da probude
Slična tragedija dogodila se i 2016. godine. Dvogodišnjeg Mateju Minića pronašla je vaspitačica u vrtiću "Dečji lug" u Malom Mokrom Lugu takođe bez svesti i pulsa.
- Dete je normalno leglo, spavalo sa još petnaestoro druge dece i kad su se sva deca probudila, mali se nije pomerao. Vaspitačica mu je davala veštačko disanje, ali se dete nije pomeralo. Oni su odmah pozvali Hitnu pomoć koja ga je prevezla u Tiršovu i pozvali su policiju - rekla je tada za "Blic" Snežana Đurić, gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu.
I dežurne medicinske sestre pokušale su da ga reanimiraju. Hitna pomoć je dete odvezla u Dečiju univerzitetsku kliniku u Tiršovoj ulici, ali su lekari mogli samo da konstatuju smrt.
Maleni Mateja je prošao sve sistematske preglede, primio neophodne vakcine i nije imao nikakavih drugih oboljenja, potvrdili su roditelji, kao i prijatelji i rođaci porodice Matić.
- Samo nekoliko dana pre smrti bio je kod pedijatra koji nam je izdao potvrdu da je potpuno zdrav - rekla je majka dečaka Olgica Mitić.
Veštaci Instituta za sudsku medicinu utvrdili su potom da je do smrti malenog Mateje došlo prirodnim, nenasilnim putem, usled akutnog zapaljenja srčanog mišića virusne etiologije, što ukazuje na kraće trajanje zapaljenskog procesa. U nalazu međutim ne piše kada je smrt nastupila.
(Blic.rs)
Preporučujemo
POLICIJA UPRAVO ODNELA TELO PREMINULE BEBE: Na lice mesta stigao i mrtvozornik (VIDEO)
15. 10. 2020. u 17:53
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)