KNJIŽEVNA KRITIKA: Sopstveni vrtlozi
ZBIRKA priča Darka Tuševljakovića "Hangar za snove" (2022) prva je knjiga objavljena u ediciji Biblioteka "Dometi", Gradske biblioteke "Karlo Bijelicki" u Somboru.

Foto: Privatna arhiva
Kako kazuje Dragan Babić, urednik pomenute edicije: "Nakon nekoliko romana i zbirki priča, Darko Tuševljaković se predstavlja u jednom rubnom obliku savremene prozne produkcije, u pričama koje su najkraćeg mogućeg oblika."
Ova knjiga unekoliko je retrospektiva autorovog rada s obzirom na to da sadrži formalno i ponešto tematski raznolike proze koje su nastajale u toku dvadeset godina od početka milenijuma, pa do danas. Neke od njih nisu ranije objavljivane, a, po rečima samog autora, te "skrajnute" priče pripadaju njegovim "najličnijim, možda i najiskrenijim radovima".
Iako se zasnivaju na realističnoj osnovi i sadrže sve što inače okupira mladog čoveka, najčešće u njegovim (ne)raspoloženjima, dvojenjima i pokušajima da dođe do sopstvenog centra, do sopstvene suštine, kao i da spozna principe na kojima počivaju različite vrste odnosa ličnih i društvenih, one sadrže i elemente fantastike, karakteristične za pero ovoga pisca, koji su u delo inkorporirani na autentičan način.
Tako u pričama često sagledavamo razvijanje novih relacija od poznaničkih ka prijateljskim u avionu i nakon leta, sa simpatičnom Belgijankom kojoj, naravno, nije lako objasniti neminovnost i društveno-istorijsku iznuđenost stalnog preseljenja iz jedne u drugu republiku bivše Jugoslavije, potom bežanje od NATO bombardovanja i sl., što često obesmišljava sve te puteve, odlaske, povratke, veru da je sve loše iza nas, kao i veru "da krupnim koracima hitamo napred". Kazujući o svemu tome simpatičnoj Belgijanki, pripovedač je zapravo tragalac za sopstvenim identitetom, onaj koji nastoji da reši pitanje iskorenjenosti ("Odakle si ti?"). Na istom tragu je i junak pripovedač u priči "Od tada do Jadranskog mora", koji se suočava sa sećanjima na spavanje, na putu do mora, u dedinom stanu pored Neretve, koji je otac kasnije prodao. Čitajući, u prilici smo da vidimo kako priča čija je osnova realistična prelazi u sferu fantastike. Sećanje na rano detinjstvo i, izvesno, na dedu kojeg više nema, na stan koga takođe više nema, u kratkom, snevnom, susretu s nekim koji (možda) pripada onostranosti, konačno junaka dovodi do suza. Možda je to i njegova katarza. Još nekim junacima Darka Tuševljakovića koji su, izvesno, traumatizovani, potrebno je ozdravljenje do kojeg, kako se ispostavlja, uopšte nije lako doći. Junak u priči "Ponavljajući obrasci", po stradanju roditelja u saobraćajnom udesu, tek tada shvata suštinsku vezanost za njih i ostaje zatečen da o tome gotovo nikada ranije nije razmišljao. Nemogućnost da prihvati neminovnost gubitka čini ga životno nefunkcionalnim i dovodi u pitanje sve druge relacije. Moć čovekove podsvesti, njegovu snagu, ali još više slabost, nemogućnost da sam sebi bude čvrst oslonac, u konkretnom slučaju oličen je u još jednom "fantastičnom" događaju, istiskivanju vidre iz samoga sebe, a potom i njen gubitak.

Foto promo
Još neki vidovi gubitaka postaju ogoljeni po kršenju tabua, a i u tom ključu se može, a uopšte ne mora, čitati priča "Udovi". Junak pripovedač je kum sveže venčanih Milice i Denisa. To venčanje mu je, čini se, podsticaj da oproba različite vrste svojih muških "moći" ili pak način da se suoči sa sopstvenim ograničenjima, možda i kompleksima. U tome mu "pomaže" na fantastičan, i duhovit, način objekat njegove želje, kuma Milica koja ga trećom rukom odvlači u kavez i zaključava. Ta vrsta zaključanosti, izvesno je prilika da junak, čekajući oslobođenje, sam pronađe ključ koji mu je potreban.
U ovoj i drugim pričama Darko Tuševljaković nam omogućava da zaronimo u sopstvene vrtloge i potražimo sopstveni centar, iz kojeg ćemo dalje lakše,+ da se susretnemo sa sopstevnim likom u fraktalima ili pak u onostranosti čija je granica, kako vidimo iz njegove proze, vrlo, vrlo elastična.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)