KNJIŽEVNA KRITIKA: Tamna vedrina
ROMAN Marinka Arsića Ivkova NGDL (Niški kuturni centar 2024) uistinu potvrđuje reči njegovog autora, dobitnika Ninove nagrade za 2024. godinu, izrečene u jednom intervjuu: "humor i smeh su ozbiljne stvari, i jako duboke i jako tužne".

Foto: Privatna arhiva
U njihovu istinitost uveravamo se kroz istoriju svetske i naše književnosti, na šta je skrenuo pažnju predsednik žirija Aleksandar Jerkov. Ukoliko u sećanje prizovemo tek nekoliko dela koja je naveo, uočićemo razlike u namerama pripovedača, u njihovim pristupima temama, kao i o različitosti u kreiranju pripovedačkih postupaka. Izvesno je da je svako od njih, kao i autor NGDL-a, nastojao da postigne funkcionalnost humora i da je pažljivo birao ton pripovedanja.
Iako deluje da ova knjiga donosi "vedar humor, sarkazam i cinizam kojim obrađuje temu nasleđa devedesetih godina", odmičući sa njenim čitanjem, a na osnovu samog putešestvija junaka pripovedača, niza situacija u kojima se zatiče, kao i njihovih epiloga, u ovom istovremeno humornom, pikarskom i ratnom romanu, razumevamo koliko je zapravo ta vedrina tamna.
To zaključujemo i dok razmišljamo, na primer o junakovoj sudbini i snalažljivosti, o tome da je po potrebi isticao odgovarajuća znamenja na odgovarajućem mestu, u zavisnosti od toga na kojoj teritoriji zahvaćenoj ratom se nalazi. Istovremeno razumevamo kako su te tamne nijanse upravo srazmerne sa senkom čovekove prirode, ili pak možda s njenim pravim, istinitim licem, koje uvek pobeđuje kulturu i koje se pokazuje u kriznim situacijama - osobito za vreme velikih istorijskih potresa u kojima se, kao što je to bilo na našim prostorima, raspada država, kada izrazitu vitalnost pokazuju zlo, mržnja i netrpeljivost.

Foto promo
Sve navedeno za pisca nesklonog pesimizmu, a sklonog vedrini i humoru, spremnog da se nasmeje i manifestnosti istorije, i svom junaku kao nekom čija je priroda u potpunoj suprotnosti s njom, izvesno naklonjenom golubovima i slobodi o kojoj se, između ostalog stalno preispituje, može predstavljati veliki izazov. Rezultat tog izazova, kazali bismo čitajući NGDL, jeste prirodna mera vedrine i tmine, sreće i nesreće, slobode i neslobode, mita i stvarnosti, života i književnosti.
Utisak o njoj dominira čak i sa znanjem da u kriznim istorijskim okolnostima stvarnost postaje nadrealna, pa da se čovek može zateći na sopstvenoj sahrani, i da ljudi prihvataju istinu da ratovi zapravo nikada ne prestaju: "Ratovi se završavaju samo za one koji poginu. Za ostale ... za ostale oni nemaju kraja. Iza svakog rata vuče se beskrajan rep".

ZELENSKI BESAN: Evo šta je rekao o ruskoj delegaciji u Istanbulu
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski stigao je danas u tursku prestonicu, Ankaru, na sastanak sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, dok se u Istanbulu očekuje da ruski i ukrajinski zvaničnici odvojeno počnu mirovne pregovore.
15. 05. 2025. u 11:55

AMERIČKI MEDIJI OTKRIVAJU: Rusiju će na pregovorima u Istanbulu predstavljati ova dva zvaničnika
VISOKI bivši zvaničnik Kremlja, koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti teme, rekao je da će Rusiju na predstojećim pregovorima u Istanbulu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i savetnik predsednika za spoljnu politiku, Jurij Ušakov, objavio je list Vašington post.
14. 05. 2025. u 09:19

PREMEŠTENI BATINI POSMRTNI OSTACI: Nije više u Aleji - ostvarila mu se velika želja, evo GDE sada počiva
VELIMIR Bata Živojinović bio je jedan od najvećih glumaca na prostorima nekadašnje Jugoslavije. Mnogi su ga poštovali i van Srbije. Dobitnik je brojnih priznanja, mnogim mladim glumcima je bio uzor.
15. 05. 2025. u 12:10
Komentari (0)