KNJIŽEVNA KRITIKA: Nasušne reči
KNjIGA izabranih i novih pesama Saše Nišavića "Čestica", objavljena 2020. godine u novosadskoj Grupi sever, u izboru književnika Stevana Tontića, daje nam celovitu sliku Nišavićeve poetike.
Raspon motiva ovog pesnika je veliki, a ono što osobito privlači našu pažnju jesu motivi detinjstva, motivi koji pripadaju mitološkom razumevanju prirode i dosluha s njom, sećanje na druge pesnike, a sadrži i hrišćanske motive.
Lirski subjekt retrospektivno oživljava slike detinjstva ili pak sećanje na roditelje, naročito na majku. U pesmi "Tromb" on svedeno, škrt na rečima, što je odlika njegovog pesničkog izraza u celini, govori o svojoj vezi s njom. Često se motivi iz mitološki shvaćene prirode preklapaju s motivima detinjstva. Jedan od takvih reprezentativnih primera jeste pesma "Sine moj", posvećena majci, koja po načinu građenja i ritmu i sama sliči mitološkoj pesmi. U njoj su sadržane sve majčine želje za dobro svog novorođenčeta. No, sećanje na majku iskazuje se i u drugom fonu, u drugačijem raspoloženju, o čemu svedoči pesma "23. mart 2004. godine". Ta pesma opraštanje je s majkom, kao i izraz njene ljubavi i brige za sina čak i u tom, poslednjem času. Ono što takođe pripada majčinstvu, ponekad i pomalo oporom podizanju dece u patrijarhalnoj zajednici, jeste sećanje lirskog subjekta na odvikavanje od dojenja, o čemu je reč u pesmi "Ljuti papar".
Pesma koja je takođe u vezi s majkom i majčinstvom, ovoga puta napisana modernistički, jeste "Krug", s tim što je u njoj ta reč sinonim za matericu. Sa elementima paganskog u tom modernizmu ispevano je o rađanju sina.
Pesma koja se izdvaja po lepoti, a koja takođe pripada porodičnom krugu je "Bisernica". Po ugledu na narodnu, jer ta tradicija je konstanta u poeziji Saše Nišavića i njena primarna podloga, ta pesma je ispevana u desetercu, a motiv u njoj sadržan je ljubav brata prema sestrama.
Pesma koja je takođe ispevana na narodnu, a koja izlazi iz porodičnog kruga je "Osmeh". U svega četiri stiha stao je svet jedne mladosti u patrijarhalnom društvu i ono što je iz njega proizašlo. Ta pesma implicite je pohvala životu. Na isti način ona govori o načinu na koji priroda funkcioniše, o ciklizmu i ženskom principu.
O funkcionisanju prirode i njenim odlikama, s naklonošću prema njoj, kao i simbolici proistekloj iz čovekove vezanosti za nju, obnavljamo znanja čitajući pesme "Osinjak" - u kojoj se domaćin obraća gostu ose metaforično imenujući, "Čičak" - u kojoj lirski subjekt opaža različite čičkove pojave, a bira onaj koji je najbliži njegovom senzibilitetu:
"To je i volšeban cvet /I sunčeva treplja / u runu Božjeg jagnjeta", ili pak "Krtica" - u kojoj se lirski subjekt obraća toj htonskoj životinji. Tu njenu osobinu pesnik simbolično stavlja u drugi, neočekivani kontekst, vezan za stvaralaštvo i za karakteristike sveta ljudi:
"Za tren nam prevrneš slova i pesmu preokreneš/ da naopako sudbu čitamo/ od mržnje slepimo/ od straha nemimo" itd.
Čitanje sudbe, njenog epiloga, sećanje na bližnje po peru ili pak dijalog s njihovom poezijom, Saša Nišavić ostvaruje u pesmama - "Pupčanik" koja je sećanje na Duška Trifunovića; "Jeza", posvećena Blagoju Bakoviću, "Treb" posvećena Nenadu Grujičiću, "Pričest", Veroljubu Vukašinoviću i druge.
Izuzetan dijalog ovog pesnika s pesnikom Dejanom Aleksićem, osobito s njegovom pesmom "Okno" iz zbirke "Jedino vetar", nalazimo u pesmi "Reči":
"S lampom na čelu/ Silazim u rudarsko okno/ U podzemnu reku/ Po kristale soli/ Zlatne opiljke i varnice/ Po krilate ribe i aktove/ Što ih vreme izvaja u utrobi zemlje/ Po zavetne i nasušne reči/ Što bubnje u mom bilu/ Poput trutova u pčelinjaku/ Po otrovne i medonosne reči/ Po kapi Božje/ Što dele i drže svet".
Oba pesnika, i to je njihova najveća srodnost, ne libeći se silaze u okno, po zavetne i nasušne reči, kroz njega "izvlače svet na svetlost dana".
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)