SIGURNOST ZA BLAGO NA SVETOJ GORI: Šta sve donosi budući zakon o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa Hilandara
PROŠLE sedmice Vlada Srbije usvojila je i u dalju proceduru poslala Nacrt zakona o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa manastira Hilandar.

Foto B. Subašić
Pred skupštinskim poslanicima tako će se naći pravni akt čija je namera da sistemski uredi očuvanje materijalne i nematrijalne baštine ovog važnog spomenika na Svetoj Gori, ali i velike svetinje Srpske pravoslavne crkve.
Na pitanje šta je ono najvažnije što će ovaj zakon doneti, iz Ministarstva kulture i informisanja, koje je njegov predlagač, za "Novosti" su odgovorili:

Foto B. Subašić
- Donošenjem zakona se stvara pravni okvir kojim će biti obezbeđena kontinuirana pomoć Republike Srbije očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa manastira Hilandar i u tom okviru pomoć obnovi, rekonstrukciji i očuvanju manastira, uz stalnu, izvesnu i sigurnu finansijsku podršku iz budžetskih sredstava.
Ovim zakonom bi tako trebalo bi da bude olakšano finansiranje završetka obnove, kao budućnih restauratorsko-konzervatorskih radova, ali to nije njegova prevashodna namena, objašnjavaju u MKI:
- Ciljevi zakona ne predstavljaju samo konzervatorsko-restauratorske radove na objektima nepokretnog kulturnog nasleđa odnosno pokretnog nasleđa, ikona i rukopisa, već predviđa i podizanje nivoa društvene odgovornosti za zaštitu srpskog kulturnog i istorijskog nasleđa u okviru manastira Hilandar, a samim tim i podizanje svesti i znanja o srpskom kulturnom i istorijskom nasleđu na Svetoj Gori Atonskoj. Takođe, zakonom se predviđa i unapređenje stanja imovine i razvoj manastirske ekonomije.

Tragedija požar iz marta 2004., Foto S. Žutić
Posle katastrofalnog požara, koji je u Hilandaru besneo, tokom cele noći, između 3. i 4. marta 2004, u novembru te godine, Vlada je donela Odluku o obrazovanju posebne Komisije za Hilandar, koja svoju misiju i danas obavlja.

Foto B. Subašić
- Zadatak Komisije je da predlaže aktivnosti, programe i poslove koji se odnose na očuvanje i negovanje istorijskih, verskih i kulturnih tradicija Hilandara, praćenje radova i stanja pokretne i nepokretne imovine Hilandara, obnovu i rekonstrukciju postojećih objekata, kao i izgradnju novih objekata Hilandara, obnovu i rekonstrukciju istorijskih i kulturnih spomenika koji su u sastavu Hilandara, kao što su freske, ikone, rukopisi - podsećaju u Ministarstvu kulture i informisanja.
- Među zadacima komisije je i organizacija proslava značajnih datuma iz istorije Hilandara, ali i razmatranje izveštaja i drugi poslovi od značaja za očuvanje tradicije i kulturno-istorijskih spomenika Hilandara.
Budući Zakon o očuvanju kulturnog i istorijskog nasleđa manastira Hilandar, tako će, u dva svoja člana definisati i nastavak rada ove Komisije.
OBNOVLjENO 80 ODSTO
TOKOM kobnog martovskog požara pre 17 godina u manastiru, koji je Stefan Nemanja osnovao 1198. na inicijativu svog sina Svetog Save, a koji se nalazi na listi Svetske baštine Uneska, izgoreli si objekti na površini od 1968,5 metara kvadratnih, odnosno 42,78 odsto njihove površine. Vatrom je zahvaćeno osam građevinskih celina, dok su i ostale pretrpele oštećenja. Republika Srbija je od 2004. do 2020. izdvojila više od 13 miliona evra za projekte obnove, a do ove godine završeno je 80 odsto radova na obnovi.

Obnova deo manastira Hilandar, Foto B. Subašić

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)