JEZIK TVRĐAVA IDENTITETA: Preminuo član SANU Predrag Piper, naš ugledni slavista, lingvista i profesor
ISTAKNUTI srpski slavista i lingvista, akademik i redovni profesor Univerziteta u Beogradu Predrag Piper preminuo je u 71. godini.
U rodnom Beogradu započeo je osnovno školovanje koje je završio u Sremskoj Kamenici, a gimnaziju u Novom Sadu, gde je potom radio kao asistent za rusku fonetiku. Predavao je zatim morfologiju, sintaksu, istoriju književnog izraza, a od 1989. radio je na Filološkom fakultetu kao vanredni, a zatim i redovni profesor. Bio je sekretar odeljenja jezika i književnosti SANU, član predsedništva SANU i više odbora, redovni član MANU, kao gostujući profesor predavao je na univerzitetima u Moskvi, Petrogradu, Voronježu, Ivanovu, Seulu, Zadru, Nišu, Skoplju, Ljubljani.
Bio je potpredsednik Uređivačkog odbora Srpske enciklopedije, glavni i odgovorni urednik časopisa "Južnoslovenski filolog" i Zbornika Matice srpske za slavistiku, organizator nekoliko velikih međunarodnih simpozijuma. Sve vreme i u nastavi i u nauci držao se principa po kome je najdelotvornije ako se tradicija ukrsti sa novim saznanjima i praksom. Na Hankuk univerzitetu uveo je u korejsku univerzitetsku slavistiku predavanja iz slovenačkog i makedonskog jezika, a na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu funkcionalnu gramatiku kada je u svetu o tome tek počelo da se govori. Autor je mnogobrojnih studija i udžbenika među kojima su "Uvod u slavistiku", "Jezik i prostor", "Srpski između velikih i malih jezika", "Gramatika ruskog jezika u poređenju sa srpskim", "Lingvistička slavistika", "Srpski u krugu slovenskih jezika"...
Duboko verujući u značaj i moć jezika, Piper je govorio:
- Iako smo bili bez države od pada Smedereva do Prvog srpskog ustanka, iako smo bili podanici dveju carevina, a i nekih drugih država, iako, dakle, nismo imali ministarstva za prosvetu i kulturu, niti bilo kakvu vladu - ipak smo u najvećem delu naroda sačuvali nacionalno samopoštovanje i svest o velikoj prošlosti. Živeli smo bez države, ali u tvrđavi vere i jezika, izvan koje bismo ostajali bez duše, i nestajali.
Za izuzetno bogato i raznovrsno naučno stvaralaštvo, Piper je dobio niz priznanja i nagrada kao što su Orden prijateljstva među narodima (Moskva), Plaketa počasnog člana bugarskog rusističkog društva (Sofija), nagrada "Pavle Ivić", nagrada Zlatna knjiga Biblioteke Matice srpske, Zlatna diploma Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Prema želji porodice, sahrana će se obaviti samo u krugu najbližih.
NENADOKNADIV GUBITAK
DECENIJAMA sam radio sa akademikom Piperom na Filološkom fakultetu u Beogradu i s velikim žaljenjem mogu da kažem da njegov odlazak predstavlja nenadoknadiv gubitak za našu nauku, kulturu i prosvetu. Bio je izuzetno cenjen i kao pedagog koji je našoj prosveti dao više generacija odličnih profesora i naučnika, posebno rusista i srbista. Akademik Piper bio je veoma cenjen i u inostranim naučnim krugovima. Svojim knjigama i radovima saopštenim na međunarodnim naučnim skkupovima, dao je veliki doprinos afirmaciji našeg jezika i pisma - kaže prof. dr Radivoje Konstantinović.
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (1)