KNJIŽEVNA KRITIKA: Duhovna ravnoteža
TETRALOGIJA "Pisma bez adrese" čiji je izdavač "Službeni glasnik", započeta je 2012. godine. Nastala je na osnovu tekstova koje je Milovan Danojlić objavljivao u magazinu "Pečat".

Foto: Privatna arhiva
Ukoliko krenemo od sadržaja prve knjige, zaključno sa četvrtom, pored toga što već znamo da je reč o lirskim hronikama proisteklim iz autorovih iskustava - najpre onih iz detinjstva i zavičaja, za njega izuzetno značajnog, potom velegradskih, iz mladosti, pa sve do onih stečenih u velikom svetu i istoj takvoj literaturi, mogli bismo taj put, zbog svega što on sadrži i što se na njemu može saznati i naučiti, kao i zbog pripovedačkog glasa i izuzetnog stila, da okarakterišemo kao put Malog princa koji se vraća na svoju planetu, imajući stalno u mislima ružu, dva mala živa vulkana i onaj jedan ugašen.
Taj put, započet od detinjstva, osvrt bivšeg dečaka, u četvrtoj knjizi budi nam asocijacije na samog Egziperija, naročito zbog autorovog odnosa prema mestu sa kog je put započeo, zbog njegove nezamenljivosti uprkos svim drugim lepim mestima sveta - na kojima je živeo, kroz koja je prošao ili koja je posetio. To naročito potvrđuje pripovedačev osećaj da raskoš i blagodet nisu povezani s materijalnim blagostanjem, a koji se razvio iz doživljaja zavičaja u kojem se nikada nije osećao ni siromašno ni nesrećno.
Asocijacije na Egziperija potvrđuju i Danojlićevi zapisi o jeziku. Jedan od njih zasniva se na epizodi u kojoj se on, kao auto-stoper, zatiče u kamionu sa mlađim šoferom Italijanom. Nijedan od njih ne zna jezik onog drugog, a ipak su razgovarali hiljadu kilometara. Na rastanku, šofer je izvadio fotografiju iz nedara i pokazao je saputniku.

Foto Privatna arhiva
Bila je to slika njegove porodice - žene i tri sina - koji su jedan drugome do uveta.
Dakle, čovek zaista samo srcem dobro vidi i za to viđenje i razumevanje nije potrebno čak ni znanje sagovornikovog jezika što, svakako, jeste jedno od čuda koje nam je podareno, kao što nam je podaren i maternji jezik koji je, kako Danojlić smatra, "skup živih ćelija sakriven u samoj osnovi naše duhovnosti", a kojim se, eto, svakakva druga čuda mogu iskazati.
Pojedini Danojlićevi zapisi bude nam asocijacije i na Andrića. Jedan od njih - "Život sa knjigama" - prirodno nas podseća na junaka Andrićeve pripovetke "Pismo iz 1920. godine" koji je, prvi put posmatrajući pravu biblioteku u kući svog imućnog starijeg školskog druga, znao da gleda u svoju sudbinu, kao i na dečaka, junaka Andrićeve pripovetke "Knjiga", koji zadivljeno gledajući u izlog knjižare, neizmerno želi da jednoga dana te knjige budu njegove, baš kao što je i Danojlić posmatrajući kao dečak izlog knjižare maštao da knjigama ispuni dvokolicu.
Na navedenim mestima Danojlićevi zapisi izlaze iz okvira lirske hronike. To uviđamo, ali i osećamo, i kada on pripoveda o opipavanju bila knjige, istovremeno i o njenoj sakralnosti, kao i o čitanju koje zapravo u čovekovu dušu doprema kiseonik, kao i o tome da po čitanju nekog izuzetnog dela on pomiluje korice knjige ili ih poljubi.
Takvim knjigama, znamo, čovek se vraća, kao i zavičaju, jer one "učvršćuju duhovnu ravnotežu". Iako se, osim navedenog razloga ta potreba često i ne može racionalno objasniti, možda je dovoljno kazati da se ti povraci zasnivaju na lepoti i ljubavi. Upravo iz tih razloga čitaoci se vraćaju knjigama Milovana Danojlića.

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)