KNJIŽEVNA KRITIKA: Veliki roman o istoriji i ljubavi
KNjIGA Drage Kekanovića "Privrženost" istorijski je, pikarski i ljubavni roman.

Foto: Privatna arhiva
Pripovedač Damjan iz Stona, sokolar na Dvoru Brankovića, a potom duhovnik Katarine Kantakuzine Branković, koji je sticajem privatnih, društvenih i političkih okolnosti mnogo putovao i živeo na različitim mestima: Ston, Dubrovnik, Carigrad, Smederevo, Žiča, Celje, Zagreb, Varaždin, Hilandar, na kraju postaje kaluđer koji predosećajući skori dolazak smrti, svoju priču pripoveda inoku Dimitriju, a namenjuje je svom prijatelju iz detinjstva, dubrovačkom arhivaru.
Ta priča sadrži srpsku istoriju 15. veka u kojoj uviđamo svu složenost pozicija pripadnika porodice Branković, njihove diplomatske poteze i velike lične žrtve u nastojanju da se očuva država.
Te žrtve detaljno i slikovito oličene su u sudbini Katarine Kantakuzine Branković, udate kao veoma mlade za grofa nemačkog carstva Ulriha II Celjskog, s ciljem da se Srbiji obezbedi potpora Okcidenta. Ona je centralni lik u romanu, lepa je, pametna, odana, praktična i dosledna. Kao jedan od najupečatljivijih i najvećih primera njene doslednosti jeste činjenica da je i nakon udaje ostala u pravoslavlju.
Tvrda u veri, ali i u dužnosti, ljubavi i bolu, u čestim odsustvima svog muža, sklonog putovanjima, avanturama i ženama, upravljala je velikim oblastima i bogatstvom, i prisećala se, naročito u Zagrebu, trenutaka nekadašnje sreće, vremena ljubavi i radosti koje je na tom mestu provodila sa sinovima. I dok je njen odnos sa sinovima obeležen toplinom i blagošću, odnos sa ćerkom obojen je odsustvom bliskosti koje proističe iz velike majčine patnje za umrlim sinovima.
To je tek jedan od veoma složenih segmenata senčenja psiholoških portreta junaka u ovom romanu. U njemu možemo videti kako svaka od uloga u kojima se pre svega junakinja nalazi uslovljava njeno ponašanje, odnosno primorava je da osetljivost i otvorenost potisne u drugi plan, ukoliko ne i u neki dalji i dublji.
Sve što važi za Katarinu, važi i za pripovedača, sada već hilandarskog monaha. Zašto?
Zato što su Kantakuzina i on čitavog života bili u ljubavi i što svojim slučajem, vazda nevinim, platonskim, prećutkivanim i istinitim svedoče da postoji večna ljubav između muškarca i žene koja se ne menja i da je ne mogu pomutiti ni strašni istorijski ni lični udesi ni izbori.

Foto Privatna arhiva
No, osim sudbina vlastele i običnih ljudi, podanika, u jednom izuzetno teškom istorijskom trenutku i pitanja ljubavi, roman praktično pokazuje velike kulturološke razlike između hrišćanskog Istoka i Zapada. Te razlike ogledaju se u poimanju dužnosti, ljubavi, istrajnosti, u odnosu prema žrtvovanju, kao i prema predrasudama. I dok pravoslavna Katarina punog srca plače nad Apostolom koji je dala da se u Varaždinu prepiše 1453/1454 godine, sa željom da je u njenom trajnom odsustvu iz domovine upamti njen pravoslavni rod, nad Apostolom koji je važna bogoslužbena knjiga koja predstavlja do danas najstariju sačuvanu ćiriličku knjigu nastalu u Hrvatskoj, u Zagrebu inkvizitorski muče i spaljuju žene koje bivaju optužene da su veštice.
Osim što je "Privrženost" Drage Kekanovića veliki roman o istoriji i ljubavi, o ženi i njenoj izuzetnosti, o njenoj složenoj ulozi u svim društvenim, političkim i porodičnim okolnostima, osim što je jezička riznica koja sadrži i leksiku srpskog 15. veka, kao i dubrovačku leksiku, on je, poput "Proklete avlije", ali i drugih Andrićevih, pa i Ekovih dela, velika priča o priči i pričanju, o pisanom tragu, onom koji jedino ostaje iza ništavnog čoveka, kao i o tome kako su ljubav i smrt večni i kako o njima vredi pisati uvek i iznova.
(Knjiga nagrađena "Beogradskim pobednikom" za roman godine)

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)