SA PUŠKINOM, IZ BEOGRADA U SVET: Izložba Mire Maoduš posvećena velikom ruskom pesniku svečano će biti otvorena u prestoničkoj Galeriji 73
DOK se pod pritiskom politike velikani ruske umetnosti i kulture proteruju iz mnogih evropskih sredina, naša slikarka sa pariskom adresom, Mira Maoduš, svojim novim delima slavi pesnika "Evgenija Onjegina" i "Pikove dame", pa će večeras, u Galeriji 73 (na proslavu dana ovog izlagačkog prostora) svečano biti otvorena njena izložba "U čast Puškinu".

M. Anđela
Ova postavka, na kojoj je jedna slika posvećena i Sergeju Jesenjinu, deo je ciklusa Celebrating Mira Maodus, koja će njenu posvetu ruskim poetskim genijima "proneti svetom", tačnije predstaviti u Francuskoj, Italiji, u Trebinju, Kanadi i Japanu.
- Puškin je veliki svetski pesnik, koji je u svojim mladalačkim stihovima pronalazio inspiraciju u francuskom pesništvu, spajajući u ranoj lirici tradicije francuskog i ruskog klasicizma. U Francuskoj je izuzetno voljen i cenjen, i radovi posvećeni njemu neizostavni su na postavci kojom će delo Mire Maoduš biti predstavljeno u više zemalja u različitim delovima sveta - kaže, za "Novosti" Silija Pampaloni, istoričarka umetnosti iz Pariza, pokretač ciklusa Celebrating Mira Maodus, koja je upravo povodom izložbe u Galeriji 73 doputovala u Beograd.

Slikarka Mira Maoduš, M. Anđela
Autorka koja svoje zamisli realizuje na slikama rađenim uljem, akrilikom, temperom, gvašom, ali i akvarelom i crtežom, gotovo čitave dve decenije dela uglavnom posvećuje slovima. Odnedavno su na njena platna dospeli i brojevi. Slovima i brojevima, jarkog kolorita, gradi apstraktne kompozicije.
- Ove slike nisu sklone himničnom veselju, neutaživoj potrebi za šarenilom - ističe u katalogu jedan od naših najuglednijih istoričara umetnosti Đorđe Kadijević. - U njima ima neke ozbiljnosti koja reguliše optimalni odnos onoga što je sadržaj namenjen čulu od onoga namenjenog duhu. Zato Mira Maoduš jednako uspešno radi slike u malom i velikom formatu. Prostor za nju, baš kao i forma žive u "ljubavi" i nisu one gospodarice njenih slika. Kraljica kompozicija Mire Maoduš jeste i ostaje boja. Ona je ta koja potčinjava prividnu dominaciju elemenata forme i prostora i u njihovoj sintezi proizvodi naročitu radost gledanja čija tajna moć je u koloristički razbuktaloj svetlosti koju vam daju ove slike.
Dela Mire Maoduš čuvaju se u Narodnom muzeju, Muzeju savremene umetnosti, Galerija 73, Muzeju Hercegovine u Trebinju, Narodnom muzeju u Kruševcu, Mijagi muzeju u Tokiju, Muzeju savremene umetnosti u Kamakuri, kao i u mnogim privatnim zbirkama. Od 1998. redovno se reprodukuju i kao novogodišnje čestitke Uneska.

Platno "Puškinu" Jesenjin, Foto Galerija 73,
Deda Teslin brat
MAJKA naše umetnice, Sofija Tesla, bila je bratanica Nikole Tesle. Rođena u Metku 1942, Mira Maoduš studirala je slikarstvo u Školi za primenjene umetnosti u Frankfurtu (1965-1968), gde joj je jedan od profesora bio - Jozef Bojs. Školovala se i na čuvenoj venecijanskoj Akademiji (1969-1972), ali i Nacionalnoj akademiji lepih umetnosti u Parizu (1972-1975). Magistrirala je istoriju umetnosti na Univerzitetu u Milanu 1978. Osim u Nemačkoj, Italiji, Francuskoj i Japanu, boravila je u Rusiji, Engleskoj i SAD. Član je japanske grupe umetnika Ša-Đi-Cu od 1983. i ULUS-a od 1987. godine.
Preporučujemo

"DANI SLOVAČKE KULTURE" ŠESTI PUT U BEOGRADU: Sto godina umetničke besede
31. 05. 2022. u 17:39

IZLOŽBA "POGLEDI 2022" U GALERIJI 73: Nova šansa za mlade i darovite
20. 04. 2022. u 23:40

"PODSEĆAMO POLICIJU, OSTALO JE JOŠ 48 SATI" Šešelj će sa srpskim četnicima organizovati uklanjanje barikada u Zemunu
SRPSKA radikalna stranka (SRS) podseća nadležne da je ostalo još 48 sati do ispunjenja roka koji su dali policiji da oslobodi centar Zemuna od blokadera koji blokadama obeležavaju granice Nezavisne države Hrvatske.
07. 07. 2025. u 16:38

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

"PRONACISTIČKA PROŠLOST, USTAŠKI SIMBOLI" Francuzi o Hrvatskoj posle Tompsona: "Ustaše ubile stotine hiljada Srba, Roma, Hrvata"
FRANCUSKE novine "Le Monde" oštro su kritikovale Hrvatsku posle koncerta Marka Perkovića Tompsona, upozorivši da Hrvatska pokazuje sve veću toleranciju prema pronacističkoj prošlosti iz vremena NDH.
08. 07. 2025. u 17:43
Komentari (0)