RUMUNI VOLE ANDRIĆA: U Fokusu Beogradskog sajma ove godine je i književnost naših suseda (FOTO)
RUMUNSKA književnost je u fokusu Beogradskog sajma knjiga. Na štandu zemlje - počasnog gosta, više od 30 rumunskih pisaca predstavilo je svoje knjige prevedene na srpski jezik, a izložena su najnovija, najbolja i najpopularnija izdanja na rumunskom.
Rumunski i domaći izdavači koriste priliku da uspostave saradnju.
Tokom prethodnih dana predstavljene su knjiga pesama Slavomira Gvozdenovića "Disanje na pseće škrge" i "Kratka istorija Rumuna za mlade" Neagu Đuvare, a održana je i tribina "Da li su istočnoevropski autori ušli u Evropu?", na kojoj su govorili Gabrijela Adamešteanu i Svetislav Basara.
- Raduje me veliki broj prevoda dela rumunske književnosti na srpski jezik - kaže Joan Matej, direktor Direkcije za pisanu kulturu i savremeno stvaralaštvo u ministarstvu kulture Rumunije. - Posetioci sajma znaju naše pisce, što je podstrek za još bolju saradnju. Prevodioci su veoma zainteresovani za prevode iz rumunske književnosti. U ovom trenutku imamo više prevednih knjiga rumunskih autora na srpski nego srpskih pisaca na rumunski.
*Popularnost pesnika Adama Puslojića u Rumuniji ne jenjeva.
- Puslojić je bio prijatelj velikog rumunskog pisca Nikite Staneskua i 40 godina je prisutan na našoj književnoj sceni - kaže Matej. - U poslednje vreme opet je popularan vaš nobelovac Ivo Andrić. Objavljeno je nekoliko novih prevoda.
*Pandemija je ostavila trag na izdavaštvo u Rumuniji.
- Uticala je u lošem smislu. Papir je poskupeo, porasli su troškovi izdavanja knjiga, što utiče na rad izdavačkih kuća - ističe Matej. - I pre pandemije situacija nije bila dobra, a sad je zaista loša. Razmišljamo da u okviru ministarstva kulture organizujemo otkup knjiga za biblioteke. Ne možemo da podržimo izdavaštvo u potpunosti, jer je Rumunija u EU, pa moramo da poštujemo propise u ovoj oblasti.
Naš sagovornik kaže da se u Rumuniji sve manje čita:
- Dobri romani savremenih pisaca imaju tiraže od nekoliko hiljada primeraka, bestseleri oko desetak. To je malo, jer u Rumuniji živi 20 miliona ljudi. U ministarstvu ne analiziramo knjige po tiražu, ne interesuju nas komercijalni, već dobri pisci. Dešavalo se da se zahvaljujući dobrom marketingu knjige naših pisaca bolje prodaju u inostranstvu nego kod nas. Mirča Kartaresku je veoma poznat u Latinskoj Americi.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo
OTVOREN SAJAM KNjIGA U BEOGRADU: Dušan Kovačević - Knjiga lek za sve bolesti (FOTO)
23. 10. 2022. u 19:20 >> 20:27
PATRIJARH PORFIRIJE: Simboličan povratak Srpskog psaltira u srpsku zemlju
25. 10. 2022. u 22:55
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)