MILANU MICIĆU „DUŠAN VASILJEV“: Nagrada Kikinde za 2023. godinu dodeljena za knjigu „Čudo u Banatu“ (FOTO)
ŽIRI za dodelu književne nagrade „Dušan Vasiljev“ većinom glasova je odlučio da priznanje za 2023. godinu pripadne Milanu Miciću za knjigu priča „Čudo u Banatu“.

Foto: R. Šegrt
Na konkurs Grada Kikinde za ovo književno priznanje stila su 152 naslova, koje je ocenjivao žiri u kojem su bili: Radovan Vlahović, predsednik, dr Zoran Đerić, potpredsednik i Đorđe Pisarev, član.
- Već u naslovu knjige istaknute su dve njene najvažnije karakteristike: da je reč o Banatu, konkretnije o događajima koji se odnose na početak 20. veka, neposredno posle završetka Prvog svetskog rata, na novoustanovljenim granicama između Jugoslavije i Rumunije, kada je Banat ostao podeljen između dve susedne države. Druga, a prva po mestu pojavljivanja, je čudo. Aluzija na čuveni film Federika Felinija „Čudo u Milanu“ je nesumnjiva. Taj film je neorealistička bajka, koja objašnjava živote grupe građana u posleratnom Milanu. Tako se i Micićeva proza može čitati kao neorealistička, jer je bazirana na stvarnosnim događajima i ličnostima, ali i kao bajka, jer je prepuna odlazaka u nestvarno, u fantastiku. Iz realnog sveta u svet čudesnog – objasnio je žiri.

Foto: Grad Kikinda
Članovi žirija, takođe, smatraju da je Micić ne samo vešt pripovedač, već i dobar poznavalac istorijskih činjenica, tako da se u „Čudu u Banatu“ prepliću ljudske sudbine do te mere da se knjiga čini kao hronika života u Banatu, sa jasnim moralnim stavom.
- To ovu prozu dovodi u vezu, po srodnosti i po književnom postupku, a potom i po krajnjem rezultatu, sa Miloradom Pavićem. Mada su Pavićevi junaci iz drukčijeg sveta i vremena, Micićeva naracija i fabula nalikuju postupcima velikog prethodnika, i upućeni su istim čitaocima, onima koji tragaju za istinom, za autentičnim svetom i likovivima – smatraju Vlahović, Đerić i Pisarev.
O AUTORU
Milan Micić je doktor istorijskih nauka, rođen 1961. godine u Zrenjaninu. Generalni je sekretar Matice srpske, književnik i istoričar. Objavio preko 50 knjiga poezije, proze, dokumentarne proze, istorijske esejistike i istoriografije. Dobitnik je više nagrada za književni i istoriografski rad: „Lenkinog prstena“, „Karolj Sirmai“ i drugih.
Grad Kikinda tradicionalno dodeljuje Nagradu „Dušan Vasiljev“ za najbolju knjigu na srpskom jeziku u protekloj godini. Priznannje se sastoji od plakete i novčanog iznosa od 1.500 evra.
U najužem izboru, osim Micića, bili su: Nenad Šaponja- „Psihologija gravitacije“, Đorđe Kuburić -„Slike i prilike“, Dušan Radak - „Krevet-zmija i Mala Prosvetina enciklopedija“ i Boris Lazić sa „Očinstvom“.
Uručenje Nagrade „Dušan Vasiljev“ biće u sredu, 27. marta, u 19 časova, na Svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu u Kikindi, kojom će, pored ostalog, biti obeležena stogodišnjica smrti poznatog pesnika.

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)