VEK OD SMRTI POETE: Prvi put Grad Kikinda obeležava "Dane Dušana Vasiljeva"
U SARADNjI sa ustanovama kulture Grad Kikinda je prvi put organizovao "Dane Dušana Vasiljeva" kako bi obeležio stogodišnjicu njegove smrti.

Foto: Grad Kikinda
Tim povodom u Narodnom muzeju priređena je izložba "Čitanje Vasiljeva", u Narodnoj biblioteci "Jovan Popović" održan je okrugli sto o temi "Dušan Vasiljev i njegovo doba 1914-1918", u Narodnom pozorištu u utorak je odigrana predstava "Oblaci" koja govori o životu ovog prerano preminulog pesnika.
Svečana akademija povodom veka od smrti Vasiljeva biće održana večeras u pozorištu, kada će biti uručena i književna nagrada "Dušan Vasiljev", koju je za 2023. dobio dr Milan Micić za knjigu priča "Čudo u Banatu".
Priznanja mladim piscima
OBELEŽAVAJUĆI stogodišnjicu smrti Dušana Vasiljeva, Gimnazija u Kikindi, koja nosi ime pesnika, raspisala je literarni konkurs za gimnazijalce iz cele Srbije za najbolje prozne i poetske radove. Tema je bila stih "Dajte meni još samo šaku zraka i malo bele jutarnje rose" ili neki drugi iz poezije Vasiljeva. Među 59 pristiglih radova, prvu nagradu osvojila je Tisa Felbab, kikindska gimnazijalka, drugu Petra Pavlović iz beogradske Filološke, a treću Filip Vlašković iz Užičke gimnazije.

Foto: Narodni muzej Kikinda
Dušan Vasiljev je značajni ekspresionistički pesnik, koji je živeo u epohi Velikog rata, u vreme nestanka Austrougarske i stvaranja Kraljevine SHS, crtanja nove banatske granice i pojave komunizma u Banatu. O uticaju tog vremena na život i delo mladog pesnika, na okruglom stolu, govorili su istoričari iz Kikinde, Novog Sada i Temišvara.
- Rat je mnogo uticao na Dušana Vasiljeva, budući da je sa nepunih 17 godina otišao na front, doživeo traumatična iskustva i oboleo od tuberkuloze. Stradanje i uništenje presudno su uticali i na njega kao ličnost i na njegovo apokaliptično viđenje sveta, što se ogledalo i u njegovim delima - ocenio je Srđan Sivčev, istoričar iz Kikinde.

Foto: R. Šegrt
Vasiljev je rođen u Velikoj Kikindi 1900. godine, školovao se u rodnom gradu i Temišvaru gde se porodica bila preselila i gde je istovremeno sa pohađanjem nastave radio i kao pisar. Fakultet je upisao u Beogradu, ali je morao da prekine studije, pa je završio pedagoški kurs. Nakon toga radio je u Čeneju kao učitelj, a u tom gradiću se i oženio. Bio je mobilisan u vojsku, ali je zbog bolesti otpušten. Umro je vrlo mlad, 1924. godine, a sahranjen je na Melinom groblju, gde mu je otac Kosta podigao nadgrobni spomenik.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)