KRALJ KOJI JE VOLEO RUSE: U Ruskom domu održana promocija biografije Aleksandra Prvog Karađorđevića autorke Jelene Bondareve
U RUSKOM domu sinoć je organizovana promocija knjige "Aleksandar Prvi Karađorđević - pravoslavni kralj Jugoslavije" autorke dr Jelene Bondareve.

I. Marinković
Ovo je prva ruska monografija o našem vladaru, a autorka je za pisanje biografije koristila nove izvore i arhivsku građu.
Jelena Bondareva zaljubljena je u srpski istoriju i godinama je izučava, kako je sinoć rekla, a krajem prošlog veka veliku pažnju privukao joj je lik Aleksandra Prvog Karađorđevića. Kako je objasnila, zainteresovala se za njegov život jer je pokazao naklonost ka ruskim izbeglicama i u Srbiji im pružio dom koji su izgubile.
Rođendan
OSIM promocije knjige, Ruski dom je juče proslavio i rođendan. Za izgradnju ove ustanove podršku je dao upravo kralj Aleksandar. Građevina je podignuta na inicijativu ruskih emigranata 1933. godine.
- Među izbeglicama iz Rusije, mnogi su bili monarhisti i u njemu su našli monarha kog su poštovali - rekla je autorka. - Kada sam počela da pišem knjigu, nisam planirala da to bude biografija, već priča o odnosu kralja Aleksandra i Rusa. On ne bi gajio toliku ljubav prema ruskoj imigraciji da se u mladosti nije školovao u Rusiji.

I. Marinković
Promociju knjige organizovali su Ruski dom i Balkanski centar evropskih studija. Osim autorke, brojna publika bila je u prilici da čuje i dr Nataliju Naročnicku, predsedncu Fondacije "Istorijska perspektiva" i akademik SANU, protojereja Vitalija Tarasjeva, pukovnika i stručnjaka za geopolitiku Žaka Ogarda, vicekancelara na Univerzitetu Sorbona u Parizu dr Eduarda Jusona i profesora Univerziteta u Beogradu dr Alekseja Timofejeva. Zajedničko u svim izlaganjima bilo je da je srpski narod pružio ljubav Rusima upravo ugledajući se na svog vladara. Prema rečima dr Eduarda Jusona, franskuski hroničari nakon ubistva kralja Aleksandra u Marselju 1934. godine prepoznali su to kao trenutak nakon kog će uslediti katastrofa, što je i usledilo sa početkom Drugog svetskog rata.

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)