VODIČ KROZ "SMAJLIJE", BOMBE I PACOVE: Šta sve od vizuelnog sveta čuvenog Benksija je u Beograd donela slovenačka galerija "Deva Puri"

Miljana Kralj

10. 01. 2025. u 16:45

DA je interesovanje za svetski fenomen, poznat pod imenom Benksi, veliko i kod nas, već prvih dana ove godine pokazala je, i pre zvaničnog predstavljanja javnosti, izložba koju je u Beogradu organizovala slovenačka galerija "Deva puri" sa Bleda i kustos David Rjazancev.

ВОДИЧ КРОЗ СМАЈЛИЈЕ, БОМБЕ И ПАЦОВЕ: Шта све од визуелног света чувеног Бенксија је у Београд донела словеначка галерија Дева Пури

D.Milovanović

Postavka koja je i sama u naš likovni život ušla pomalo misteriozno i van institucija, izložena je u za ovu svrhu prilagođenoj pop-up galeriji, nekadašnjem poslovnom prostoru u Dečanskoj ulici broj 8, na samom izlazu iz podzemnog prolaza, i do ulaza u Čumićevo sokače.

- Postoje tri načina na koje možete da napravite Benksijevu izložbu - poručio je, u pismu pročitanom na prvom javnom vođenju kroz izložbu, Rjazancev koji nije iz zdravstvenih razloga mogao da prisustvuje. - Prvi je u saradnji sa njim, što bi bilo najbolje, ali on je svoje izložbe radio samo u svom rodnom Bristolu i u nekoliko najvećih metropola kao što su London, Njujork i Los Anđeles. Tako da nema baš mnogo šansi da je uskoro napravi u Beogradu, Ljubljani ili Podgorici.

D.Milovanović

 

Drugi način je, kako je pročitala Jadranka Janković Nešić pred beogradskim novinarima, da se sa interneta "skinu" i zatim odštampaju u velikom formatu fotografije njegovih grafita, grafika i drugih dela, kakva je većina izložbi koje se trenutno mogu videti po Evropi:

- Postoji i treća varijanta, pronađete muzeje i privatne kolekcionare, koji poseduju Benksijeva dela i dogovorite se da vam pozajme dela za izložbu. Takva je i izložba koju možete da pogledate u Beogradu. Sva dela su originalna, kako ona Benksijeva, tako i umetnika sa kojima je sarađivao, ili onih koji su imali značajan uticaj na njegovo stvaralaštvo.

Devojčica, froncle i baloni

NA bilbordu kojim se reklamira ova izložba je jedno od najpoznatijih Benksijevih dela "Devojčica sa balonom", koja je u Sadebiju, odmah nakon što je prodata na aukciji za 20 miliona funti, isečena na froncle. Upravo taj trenutak zabeležen je na snimku koji se emituje na beogradskoj postavci, i to uz zid ispunjen balonima u obliku srca.

Na pitanje "Novosti" zašto izložba nije ralizovana u saradnji sa nekom od postojećih beogradskih galerija, ili institucija, Jadranka Janković Nešić je odgovorila:

- Teško je u Beogradu pronaći adekvatnu galeriju, jer bi morala da se zakupi mesecima unapred, ili da se prođu određeni tenderi. Ova dela su vrlo specifična, a David je želeo da ih prezentuje na pravi način. I kada je video da postoji realan nedostatak prostora za Benksijevu izložbu, rešio je da prostor zakupi i kompletno ga sa svojim saradnicima renovira, prilagodi ga postavci. Kao i da zadovolji druge standarde, poput toga da prostor bude u centru grada i prostupačan svima. Najbitnije je da možemo da vidimo Benksija u Beogradu, ali činjenica je da nama nedostaje više izložbenih prostora, upravo za ovakve izložbe.

D.Milovanović

 

Mlada istoričarka umetnosti Anđela Petrović provela je novinare kroz tri nivoa postavke sa više od 100 dela (uglavnom grafika, postera, omota albuma, fotografija uličnih dešavanja), najčuvenijeg uličnog autora na svetu:

- Kada je sam Benksi u pitanju, više od pojedinačnih dela važne su ideje kojima on komunicira sa društvom, kritikuje i preispituje naše životne odluke. Najveće pitanje sa kojim se autor izložbe susreo je kako uličnu umetnost predstaviti u galerijskom prostoru.

Pikasova golubica i zid

JEDNO od najčuvenijih Benksijevih dela vezano je za zid koji deli Izrael od Palestine, pored koga je umetnik zakupio prostor koji je namenio galeriji, a iznad je bio hotel sa "najgorim pogledom na svetu". Uz fotografije vezane za ovaj projekat, nalazi se i njegova predstava golubice, kao simbola mira, koja je na nišanu. Uz ovo delo izložen je i Pikasov plakat, na kome je čuvena golubica ovog slikara, koja je Benksiju bila neka vrsta inspiracije.

Najviše radova, koji naročito mladoj publici mogu da budu kao korisna edukacija i uvod u Benkskov opus, iz privatnih je kolekcija, a pre Beograda postavka, na kojoj je Rjazancev radio čitavu deceniju, obišla je Ljubljanu i Zadar. S tim što je sada dopunjena i nekim novim delima.

- Ovom izložbom smo se upisali na mapu sveta među gradove u kojima su prezentovana Benksijeva dela - naglasila je Jadranka Janković Nešić.

D.Milovanović

 

Na ulasku u svet ovog angažovanog autora, čiji identitet već decenijama opstaje kao tajna, posetioce čeka grafika koju je Benksi, inače odrastao u Bristolu u vreme velikih turbulencija u britanskom društvu s kraja prošlog veka, posvetio drugom uličnom umetniku Bleku le Ratu. Pacovi, kao i "smajli", koji je umesto lica naoružanog policajca na sledećoj grafici - "Pandur sa krilima", neki su od najčešćih motiva na delima koja preispituju ulogu umetnosti u društvu i istoriji, ali i pitanja moralnih i drugih normi. Tu je i devojčica koja je prigrlila bombu.

Na postavci su i Simpsonovi, tačnije, emituje se deo čuvene animirane serije, na kojoj je u jednom trenutku sarađivao, dok je njegova subverzija bila prihvatljiva producentima. Kako bi se objasnio njegov umetnički razvoj, ali i dešifrovala poetika, uz Benksijevu Kejt Mos, izložena je Vorholova Merilin Monro, a uz čuvene "Kembel supe" njujorškog oca pop arta - Tesco konzerve engleskog buntovnika. Tu su i omoti CD-a za Paris Hilton, ali i projekat koji je radio sa andregraund legendom Nikom Kejvom, serije "inspirisane" britanskom krunom, radovi u kojima prispituje svrhu istorije umetnosti ("Pekamska stena"), plakati njegovih izložbi...

Ulaznice za ovu izložbu koštaju 1.350 dinara, a postoji i studentski i penzionerski popust.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOBILI SMO BITKU: Ataman prvo kritikovao navijače Panatinaikosa, a posle pobede ih hvalio