UMETNIK KOJI JE POPRAVLJAO DUŠE: Sećanje na Jurija Rakitina (1882 - 1952) koji je ostavio neizbrisiv trag u pozorišnom životu Srbije
RUSKO pozorište mladih "Jurij Rakitin" ovih dana prvi put će gostovati u Srbiji: povodom 165 godina od rođenja Čehova, na sceni Ruskog doma u Beogradu izvešće 27. januara njegovu jednočinku "Bračna ponuda".

foto Muzej pozorišne umetnosti Vojvodine
Ovaj nastup povod je za prisećanje na ime jednog izuzetnog reditelja, pedagoga i glumca Jurija Ljvoviča Rakitina (1882. Harkov - 1952. Novi Sad), koji je svojim tridesetogodišljim boravkom u našoj zemlji dobrim delom obeležio i oblikovao srpski teatar i pozorišni život.
Već posle mature počeo je Rakitin da organizuje diletantske predstave i u njima igra, a u proleće 1905. godine u Petrogradu završio je trogodišnju Glumačku školu u klasi velikog glumca Vladimira N. Davidova. Diplomska predstava bio je Čehovljev "Višnjik", komad koji će kasnije predstavljati krunu njegove pozorišne karijere u Srbiji.
Po završetku škole ubrzo je počeo da radi u Teatar studiju, gde su se glumci sa čuvenim Mejerholjdom angažovali na istraživanju novih pozorišnih formi.
- Od 1907. do 1911. godine Rakitin je, kao epizodista, igrao u Moskovskom hudožestvenom teatru. Posle toga se (uglavnom u Petrogradu i Aleksandrinskom teatru) posvetio samo režiji - objašnjava Miroslav Antić iz Muzeja pozorišne umetnosti Srbije.

foto Muzej pozorišne umetnosti Srbije
Oktobarska revolucija zatekla ga je u Petrogradu, kada je već bio afirmisan reditelj i asistent Mejerholjda. Tih godina, kao i mnogi drugi Rusi, emigrirao je iz otadžbine i 1920. stigao u Carigrad. Planirao je da nastavi za Pariz, ali je na poziv Milana Grola, upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu, već sledeće godine došao u naš nacionalni teatar i u njemu ostao sledećih četvrt veka. Potom je kratko radio u šabačkom pozorištu, tokom jedne sezone režirao je i u Vršcu, a karijeru okončao u Srpskoj Atini.
- Poslednja predstava u Beogradu bila je u aprilu 1946. Krajem juna već režira u Novom Sadu, gde je, inače, proveo poslednjih pet sezona. Svakako, najznačajniji deo opusa Rakitina vezan je za Narodno pozorište u Beogradu - ističe Antić. - Uglavnom je postavljao ruske klasike. U Srbiju je došao sa iskustvom Moskovskog hudožestvenog teatra, u kome su tih godina Stanislavski i Čahov bile najvažnije figure: prvi sa novim sistemom glume, drugi sa svojim komadima. Nesporno je da Čehov ima posebno mesto u njegovoj karijeri, uz druge velike ruske pisce. Iza sebe ostavio je više od sto režija u našoj zemlji, a pored glume, u Beogradu i Novom Sadu, bavio se i pedagoškim radom.
Među predstavama sa potpisom Rakitina, izdvajaju se "Ivanov", "Carstvo mraka", "Bogojavljenska noć", "Revizor", "Divlja patka", "Šuma", "Tartif", "Mirandolina", "Vuci i ovce", "Vasa Železnova"... Njegov "Višnjik" svrstava se u antologijska ostvarenja ne samo Srpskog narodnog pozorišta, već celokupnog teatarskog života svog vremena. Kritičari su ovu predstavu ocenili najboljom u opusu, a jedan od njih je za pozorišna dela Rakitina rekao da "popravljaju duše, iskorenjuju strasti i otvaraju oči pred zabludama"...

foto Muzej pozorišne umetnosti Srbije
- Rakitin je postavio na pozornicu i osam opera, ali se kao najznačajnija dela u njegovom opusu pominju Čehovljevi, Gogoljevi, Tolstojevi, Šekspirovi i Molijerovi naslovi - kaže Antić. - Umro je 22. jula 1952. godine u Novom Sadu, sahranjen na ruskom delu Uspenskog groblja. Na grobu su, simbolično, trebalo da niknu tri višnje za koje se kasnije ispostavilo da su zapravo, nečijom greškom, posađene - šljive. U godinama koje slede grob Rakitina bio je potpuno zapušten, a drveni krst istrulio. Tek povodom četiri decenije od smrti (1992) grob je opojan, a nadgrobni spomenik podignut 2003. kada mu je opelo održao episkop bački Irinej.
Spomenik je, inače, podignut na inicijativu Pozorišnog muzeja Vojvodine, u vreme održavanja međunarodnog naučno-stručnog skupa "Jurij Ljvovič Rakitin - život, delo, sećanja".
- Rakitin je 1940. odlikovan Ordenom Svetog Save 4. stepena, u godini u kojoj je obeležavao tri i po decenije rada. Povodom tog jubileja režirao je "Šumu" Ostrovskog u Narodnom pozorištu u Beogradu... Ono što je posebno zanimljivo je da su njegovu školu glume u Beogradu pohađali (od 1922. do 1927.) Mata Milošević, Milan Ajvaz, Dara Milošević, Nevenka Urbanova, Marica Popović. Kada je škola ponovo pokrenuta pri Narodnom pozorištu 1934, u naredne dve godine kroz nju su prošli Kapitalina Erić i Dimitrije Parlić. Predmet Rakitina zvao se "psihologija glume sa praktičnim vežbama"... Među njegovim učenicima pominju se i dva velikana srpskog glumišta, Raša Plaović i Stevan Šalajić, koji nisu pohađali nastavu, ali su školu "usvojili" igrajući u njegovim predstavama. Među živim velikanima, ne smemo da zaboravimo izuzetnu Miru Banjac - sticala je glumačka znanja u Dramskom studiju pri današnjem Srpskom narodnom pozorištu.
Obeležen vek
VEK od rođenja u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije obeležen je 1982. izložbom "Jurij Rakitin - reditelj i pedagog Narodnog pozorišta u Beogradu 1921 - 1946", u postavci kustosa dr Olge Milanović.

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)