MONA LIZU SELE U PODRUM? Direktorka Luvra Lorans de Kar alarmira na loše stanje najvećeg muzeja na svetu

Luvr stari. Najveći muzej na svetu propada. Tako ističe njegova direktorka. Lorans de Kar je zabrinuta. Napisala je pismo ministarstvu kulture. U tajnom dopisu navodi šta sve ne valja.

МОНА ЛИЗУ СЕЛЕ У ПОДРУМ? Директорка Лувра Лоранс де Кар алармира на лоше стање највећег музеја на свету

Foto: Goran Čvorović

Zabrinjavajuća je varijacija temperature. Prodire vlaga. To ugrožava slike. Velika piramida je negostoljubiva. Neki prostori su u degradirajućem stanju. Poseta je prevelika. Lani je bilo 8,7 miliona turista. Popularnost se vraća kao bumerang. Gužva je pred remek delima. Ljudi nemaju gde da se odmore i okrepe. Moraju da se osmisle i oznake.

To su multiplikacija havarija i teška relanost stanja. O njima govori madam De Kar. Stiglo se do zabrinjavajućeg starenja. Sve je ispod međunarodnih standarda.

Posebno je na meti piramida. Ona je dodata 1989. godine. Bila je predviđena za četiri do pet miliona turista. Mislilo se da će primati dvostruko manje nego danas. Lorans de Kar kaže da je ispod piramide leti vruće. Loša je i njena akustika.

Ni Đokonda nije adekvatno izložena. Ogromna je gužva pred njom. Napisi nisu vidno istaknuti. Pred ovom slikom dnevno je trideset hiljada ljudi. Koliko i na stadionu na fudbalskoj utakmici. A Mona Liza je samo u jednoj sobi, iako najvećoj.

Foto: AP

Direktorka Luvra od ministarke Rašide Dati traži da obavesti predsednika Emanuela Makrona. On je taj alarm čuo. Obećao je da će u utorak održati govor u Luvru. Iz predsednikovog okruženja prihvataju opomenu. Muzeju treba obnova. Time će se, kažu, pozabaviti.

Da li je Luvr u baš tako lošem stanju? Oni koji ga "brane", vele da nije baš tako katastrofično. Ipak je reč o zgradi koja ima više vekova. Neki kažu da je to i deo šarma.

Turisti se šetaju hodnicima. Na prelazu između soba se tiskaju. Gde je tesno, dišu jedni drugima za vrat. Žale se i na gužvu u toaletima. Kažu da nisu uvek čisti.

Foto: Goran Čvorović

Luvr bi trebalo da bude jedan od simbola nacionalnog ponosa. Tako u suštini i jeste. Tu su Mona Liza, Miloska Venera, Svadba u Kani. Da bi ponos potrajao, treba ga osvežiti.

Sindikati procenjuju da će dogodine biti 9.100.000 posetilaca. Potrebna je dnevna regulacija. Inače, doći će do potpunog zakrčenja. Zagovara se i otvaranje još jednog ulaza. Sada svi prolaze ispod piramide. To stvara nesnosne gužve. Redovi su nekada previše dugački.

Luvr ima čak 70 hiljada kvadrata. Renoviranje ovolikog prostora zahteva ogroman novac. Računa se na oko petsto miliona evra. To bi obuhvatalo i izgradnju novog prostora. Postoje ideje o bušenju dve podzemne sale. Nalazile bi se ispod pravouganog trga unutar Muzeja.

Foto: Goran Čvorović

Jedna od ovih prostorija bila bi posvećena samo Mona Lizi. Direktorka Lorans de Kar smatra da je danas pred Đokondom tesno. Takođe, i da posetioci nisu dobro obavešteni. Sve bi trebalo da bude drugačije.

Ima i onih koji se ne slažu. Smatraju da je Mona Lizi baš mesto usred muzeja. Tako, kažu, privlači turiste da vide i ostala dela. Kada je budu izmestili, mnogi možda neće ni videti ništa drugo osim Da Davinčijevog ostvarenja.

Foto: Goran Čvorović

OD ZAMKA DO MUZEJA

Luvr  je nastao na mestu utvrđenja Filipa Avgusta iz 1190. godine. Fransoa Prvi je 1546. zamak pretvorio u palatu. Anri Četvrti je 1594. spojio palate Luvr i Tiljeri Katarine Mediči. Bila je duga 450 metara uz Senu. Luj Trinaesti i Četrnaesti su je proširili. Sve je zaustavljeno kada je Luj Šesnesti odabrao Versaj. Palata je postala muzej 1793.

Foto: Goran Čvorović

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAKAV KRAJ AUSTRALIJAN OPENA! Ovakvo finale Janik Siner - Aleksander Zverev je malo ko očekivao