DUH DAJE STVARANJU NEVIDLJIVU SUŠTINU: Intervju sa Markom Kusmukom, dobitnikom nagrade "Momo Kapor"
U SVEČANOJ sali Skupštine grada Beograda, na dan kada je pre 88 godina rođen pisac i slikar Momčilo Momo Kapor, nagrada sa njegovim imenom uručena je slikaru Marku Kusmuku.

Foto Jelena Torodović
Deceniju i po otkako Kapor nije među živima, osim kroz svoju književnu i umetničku zaostavštinu, njegovo ime živi i kroz ovo priznanje koje se naizmenično dodeljuje književnicima i slikarima. Kusmuk je sedmi dobitnik nagrade za likovnu umetnost. Tako će upravo njemu danas biti uručena srebrna plaketa sa motivom školica, koju dodeljuje Zadužbina "Momčilo Momo Kapor".
Odluku o tome, jednoglasno je doneo žiri kojim je predsedavao Dejan Đorić, likovni kritičar, a u kome su još bili Dragan Jovanović Danilov, književnik i likovni kritičar, i galeristkinja Sanja Bjelanović Janković. Za svoja dela ovaj umetnik je dobio brojne nagrade i priznanja u zemlji i inostranstvu. Među njima su prva nagrada za crtež fondacije Vladimir Veličković, prva nagrada Golden Osten, bijenala u Skoplju, Velika nagrada Udruženja likovnih umetnika Srbije povodom 100 godina ULUS-a, kao i prva nagrada za crtež "Zlatni lav" u Veneciji na izložbi "Venis Lend" u organizaciji Anonima Sogniatori.

Foto Vladimir Popović
I Kusmuk i Kapor tradiciju razumeju na onaj način na koji su je razumeli i zapadni ezoterici - kao mesto odakle ono staro sija novim, oplemenjenim sjajem, istakao je žiri nagrade "Momo Kapor", koji je pronašao i da između dvojice autora postoji "zajedničko duhovno i duševno disanje"...
Na pitanje šta lično smatra da ga najviše povezuje sa Kaporom, i na koji način, Kusmuk u razgovoru, za "Novosti", kaže:
- Umjetnost za mene nije samo tehnika, već stanje svijesti i emocije. To je ličan proces koji povezuje moj unutrašnji svijet sa spoljašnjim, kroz svaki potez i boju. Nije samo izražavanje, već dubok emocionalni doživljaj, a slično je i kod Kapora. Između slikara se uvijek mogu povući paralele - u načinu razmišljanja, u idejnom pristupu, u odnosu prema crtežu kao osnovi svakog likovnog jezika. Naravno, postoje i brojne razlike - u vremenu, u medijima, u pristupu, ali te razlike nisu suprotnosti - one govore o tome da umjetnost ne traži uskost, već dubinu. Zato mi je posebno drago što je fondacija "Momčilo Momo Kapor" prepoznala tu širinu - što ne traži isključivo sličnost već na prvom mjestu kvalitet.
o Vaše slike žiri je uporedio i sa radovima pripadnika Mediale, prepoznavši u njima zlatni sjaj meda, ali i magiju ekstrema. Koji je vaš stav prema nasleđu ovog jedinstvenog pravca u našoj umetnosti?
- Kao neko ko slikarstvo doživljava prije svega kao ličnu katarzu, do sada - moram priznati - nisam svoje stvaralaštvo posmatrao kroz prizmu određenih umjetničkih pravaca, pa ni kroz poetiku Mediale. Moj vizuelni jezik nastajao je iz unutrašnje potrebe, iz tišine ličnog prostora, iz intuicije i svakodnevnog rada, bez svjesne namjere da pripadam određenom pokretu ili estetici.
o Kritičar Dragan Jovanović Danilov smatra da vaša dela imaju uporište u trijadi: duh-oko-ruka. Da li je i za savremenog umetnika, pred kojim stoji čitavo mnoštvo medija izražavanja, ova trijada na početku, i kraju puta?
- Trijada duh-oko-ruka je apsolutno suštinska u svijetu umjetnosti, ali duh ima prioritet jer je on taj koji daje dublju i nevidljivu suštinu stvaranju. Bez oka nema svijesti o djelu, a bez ruke nema traga, ali bez duha nema istinske kreativne namjere. Duh je ono što pokreće sve ostalo, što stvara impuls za izražavanje i kreaciju. Na taj način, osjetljivo posmatranje i fizički čin stvaranja nalaze se u samoj srži mog slikarstva.
Međunarodna afirmacija
ROĐEN 1985. godine u Sarajevu, Marko Kusmuk je u rodnom gradu diplomirao na slikarskom odseku Akademije likovnih umetnosti. Magistrirao je 2008. godine u Rimu na Accademie di Belle Arti, takođe odsek slikarstvo. Doktorske studije završio je 2016. odbranom disertacije sa radom/tezom pod nazivom "Likovna dekonstrukcija u dualizmu lica i naličja" u klasi profesora Miloša Šobajića. Ovaj autor je od 2007. godine priredio 28 samostalnih izložbi u Srbiji, Nemačkoj, Italiji, BiH, Hrvatskoj, Kini, Crnoj Gori, Makedoniji, A učestvovao je i na grupnim izložbama u - Kini, Japanu, Italiji, Nemačkoj, Turskoj, Danskoj... U poslednje tri godine učestvovao je u 16 značajnih međunarodnih i domaćih umetničkih projekata.
o U galeriji "Sanjaj" u toku je izložba na kojoj su dela nastala tako što ste ukrstili četkice sa Veljkom Valjarevićem. Kakav je to izazov za umetnika, šta su prednosti, a šta ograničenja takve saradnje?
- Prvo bih istako da se i privatno družimo, što je, moram priznati, bilo ključno za sve što je usledilo. Tako je, bez pretjeranog razmišljanja, došla ideja da zajedno radimo. Moj rad je, kao i uvijek, fokusiran na figuraciju i njenu dekonstrukciju, ali ono što je Veljko donio sa malim figurama i igrom prostora, upotpunilo je kompoziciju. Njegov pristup, dodao je novu dimenziju ovom radu. Tako je na kraju nastao ciklus "Ko je ko", a da ne bih više govorio o radovima, najbolje je izložbu pogledati lično u galeriji "Sanjaj", gdje će biti dostupna do kraja aprila.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"KOMPLITLI FRI OF ČARDž": Da li ste čuli kako Putin priča engleski? (VIDEO)
RUSKI predsednik Vladimir Putin imao je u februaru telefonski razgovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom o okončanju rata u Ukrajini, a iako tada nije saopšteno kojim su jezikom pričala dvojica državnika verovatno se svako koristio svojim maternjim i oslonio na prevodioce.
17. 04. 2025. u 15:25
Komentari (0)