RAT, POBEDA I UMETNIČKA SLOBODA: U Galeriji Doma Vojske Srbije izložbom obeleženo 80 godina od sloma fašizma

Miljana Kralj

14. 05. 2025. u 14:26

VELIKI jubilej, 80 godina pobede nad fašizmom, krajem prošle nedelje obeležila je i Galerija Doma Vojske Srbije, i to reprezentativnom izložbom "Pobeda i sloboda".

РАТ, ПОБЕДА И УМЕТНИЧКА СЛОБОДА:  У Галерији Дома Војске Србије изложбом обележено 80 година од слома фашизма

Nador Glid, Plamen revolucije, Medija centar Odbrana

 Ova postavka, kako kažu organizatori, koja ima za cilj da neguje kulturu sećanja, predstavlja radove iz umetničkog fonda ove institucije, čiji su autori bili učesnici Narodnooslobodilačkog rata ili, inspirisani njime, u decenijama po oslobođenju, stvarali na temu borbe, pobede i obnove zemlje. Ovako koncipirana izložba posvećena je još jednom važnom datumu - osnivanju Doma Jugoslovenske armije - 8. maj 1946. Samo godinu dana nakon oslobođenja, Dom je svečano otvorio tadašnji predsednik države Josip Broz Tito.

Medija centar Odbrana

Oto Logo Kod logorske vatre

Nastavljajući tradiciju Narodnooslobodilačke borbe, u Domu JNA osnovana je galerija koja je podsticala i angažovala likovne umetnike da stvaraju na temu revolucije, JNA i opštenarodne odbrane. Takvim sistematskim radom za više od 25 godina nastala je jedinstvena kolekcija dela koja predstavljaju antologiju jugoslovenske likovne umetnosti. Tako su od minulog četvrtka, pred publikom radovi velikana - Bože Ilića, Petra Lubarde, Mila Milunovića, Miće Popovića, Voja Stanića, Koste Hakmana, Đorđa Andrejevića Kuna, Božidara Prodanovića, Branka Šotre, Antuna Augustinčića, Vojina Bakića, Angeline Gatalice, Nandora Glida, Save Sandića, Rista Stijovića, Gordane Glid...Kao i Zuka Džumhura, Milića od Mačve, Mersada Berbera, Koste Angelija Radovanija, Aranke Mojak...

Medija centar Odbrana

Kosta Hakman Sutjeska

Postavkom ovih dela obeleženo je i sećanje na poslednju veliku izložbu posvećenu pobedi nad fašizmom "Narodnooslobodilačka borba u delima likovnih umetnika Jugoslavije". Istoimena izložbena manifestacija održavala se svake pete godine od 1961. do 1985. u Galeriji Doma JNA. Ta poslednja - šesta izložba, posebno nazvana "Pobeda i sloboda", organizovana je od 7. maja do 31. jula 1985. godine. U publikaciji koja ju je pratila našli su se tekstovi najznačajnijih teoretičara umetnosti Jugoslavije tog vremena. Između ostalih, i jednog od naših najznačajnijih istoričara umetnosti, i velikog prijatelja ove institucije Nikole Kusovca, u kome je zabeležio:

- Sada, posle četvrt veka i pet već održanih izložbi, može se bez kolebanja zaključiti da su organizatori i naša armija kao pokretači ove velike jugoslovenske likovne manifestacije postupili dobro i dalekovido. Treba naglasiti, oni su prilikom izbora radova, ne samo za prvu nego i sve potom održane izložbe, išli tako daleko da su značaj i čitljivost teme zanemarivali, odnosno, da su ih najčešće uslovljavali vrednostima dela kao celine. Što je, nesumnjivo, jedini ispravan put.

Medija centar Odbrana Stevan Dukić Pobeda

Sto hiljada spomenika

IZLOŽBE "NOB u delima likovnih umetnika Jugoslavije" učinile su mnogo da deo revolucionarne prošlosti zaživi u umetnosti - zapisao je svojevremeno Zoran Markuš, a citira se u katalogu izložbe. - Ostvareno je na hiljade dela: slika, skulptura i grafika... Prema podacima sa kojima raspolažem, u Jugoslaviji danas ima više od sto hiljada spomenika posvećenih ratu i socijalističkoj revoluciji... Između spomen-ploča, spomen-česmi i skromnih dela iz ruku narodnih klesara i samog naroda i monumentalnih projekata ne treba praviti znak jednakosti. Istina, svi su oni nastajali iz istog pijeteta i po tome su jednaki. Na desetine velikih spomenika NOB i revoluciji nisu nastale zato što su se izmenili mentalitet i psihologija čoveka, već što su se promenile društvene i političke osnove življenja.

Osvežavanje pamćenja povodom velikog jubileja prilika je i da se ponovo pročita nasleđe ostalo iz likovnog života poratnog perioda, o čemu u katalogu postavke piše kustos Jelena Knežević:

- Kada pogledamo sve izložbe na temu revolucije i Narodnooslobodilačke borbe koje su održane u Galeriji Doma JNA, kao i deo Umetničke zbirke Galerije Doma Vojske Srbije posvećen ovoj temi, jasno je da baštinimo dela koja prevazilaze vreme, prostor i okolnosti u kojima su nastala. S ove vremenske distance čini nam se mudrom politika tadašnje uprave Doma JNA da angažuje umetnike svih generacija i svih stilskih opredeljenja i pravaca sa prostora bivše Jugoslavije i zauzvrat dobije dela koja ne slede puko dodvoravanje angažovanim temama rata, revolucije i borbe, već ona koja su primeri pozitivne prakse, gde je umetnost iznad angažovanosti, a umetnik iznad društvenih stega. Radovi na temu NOB do zbirke su dolazili posredstvom otkupa sa pomenutih manifestacija, ređe otkupom od samih autora, otkupom sa drugih izložbi i poklonom.

Borba svetla i tame

Medija centar Odbrana

Milo Milunović Posle pobede

PONOVO je na platnima, u bronzi i železu, na listovima grafike oživela borba između svetla i tame, dobra i zla, slobode i ropstva, ta večita dilema u kojoj se čovečanstvo nalazi i živi - napisao je Đorđe Radišić u katalogu prve izložbe "NOB u delima likovnih umetnika Jugoslavije", decembra 1961 - slaveći pobedu borca i čoveka, uz mnogo optimizma da tako mora da bude, jer koreni takvih konstalacija izviru iz nutrine naših ljudi, to je njihov životni i borbeni moto s kojima žive i pobeđuju, naši umetnici su dali još jednu veliku istinu. 

U ovom tekstu Kneževićeva navodi i da su umetnici, pored materijala (slike, radovi na papiru, skulpture, primenjene umetnosti), sami birali i teme:

- U zavisnosti od senzibiliteta prikazivali su zatočeništvo i stradanje našeg naroda (Aranka Mojak, "Bekstvo sa robije", Nandor Glid, "Mauthauzen"), lečenje (Dora Plastenjak Slana, "Bolnica Franja"), herojstvo (Andrej Jemec, "Revolucija"), borbu (Petar Lubarda, "Ustanak"), pobedu (Stevan Dukić, "Pobeda"), proslavu herojstva i prijateljstva tokom rata (Halil Tikveša, "Kozaračko kolo", Hilmija Ćatović, "Dva druga").

Medija centar Odbrana

Boža Ilić, U čast vojnika

Na tim tematskim izložbama u Domu JNA, kako konstatuje kustoskinja, svakako je bilo i manje uspelih rešenja, ali ono što je sačuvano u fondu potvrđuje ukus, meru i profesionalizam tadašnjeg žirija i Saveta Galerije da iznađe najbolje radove na temu NOB i revolucije našeg naroda i pretvori ih u kulturnu baštinu bitnu za proučavanje i razumevanje angažovane umetnosti nakon Drugog svetskog rata.

- Usled različitih društveno-političkih odnosa ove teme su decenijama nepravedno zapostavljane, veliki deo našeg fonda bio je nepoznanica ne samo za širu, već i za stručnu javnost. Poslednjih godina teži se očuvanju, prezentovanju i promovisanju umetničke građe koja je posvećena ratu, borbi i revoluciji. Stoga ova izložba ima za cilj da predstavi najznačajnije umetnike 20. veka koji su živeli i stvarali na tlu Jugoslavije, a čiji se radovi na temu NOB danas nalaze u fundusu Galerije Doma Vojske Srbije - zaključuje Jelena Knežević.

Stručna vođenja kroz izložbu "Pobeda i sloboda" zakazana su za 24. maj i 14. jun, u 13 časova. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Kako prepoznati simptome prolećne alergije pre nego što postanu ozbiljni?