PRIZNANJE IZ LIBANA ZA CEO KNJIŽEVNI OPUS : Međunarodna nagrada novosadskoj književnici Mirjani Štefanicki- Antonić

Slobodan Bajić

02. 07. 2025. u 13:08

MIRJANA Štefanicki- Antonić, novosadska književnica, ovogodišnja je dobitnica počasne nagrade “Nadži Naman” u Libanu za celokupan književni opus.

ПРИЗНАЊЕ ИЗ ЛИБАНА ЗА ЦЕО КЊИЖЕВНИ ОПУС : Међународна награда новосадској књижевници Мирјани Штефаницки- Антонић

Privatna arhiva


Reč je o Međunarodnoj književnoj nagradi koju svakog leta dodeljuje istoimena Fondacija za kulturu u gradu Džuniju, kraj Bejruta, i to je najveće međunarodno priznanje u Libanu za autore iz čitavog sveta koji pišu na svim svetskim jezicima.

- Srećna sam zbog nagrade, s obzirom na to da sam počela da pišem pesme još u osnovnoj školi, a nastavila u srednjoj i na studijama, evo do današnjih dana- kaže Štefanicki- Antonić, čija dela su zastupljena u više antologija poezije, almanasima i zajedničkim knjigama.- Istovremeno sam i dobijala brojne nagrade za svoj književni rad. Poslednjih godina pišem književne prikaze, a objavila sam pet zbirki kritika. Ukupno sam objavila 16 knjiga, zbirki pesama i kritika.

Privatna arhiva

 

Nagrada “Nadži Naman” u Libanu se dodeljuje od 2002. godine a nagrađeni radovi objavljuju se svake godine u Godišnjoj knjizi nagrada Fondacije za kulturu i laureati dobijaju Povelje kao i status počasnih članova Kuće kulture „Nadži Naman”.

- Na konkursu za 2025. godinu učestvovao je 4.321 pisac, izabrano je 85 novih laureata iz 92 zemlje a počasne nagrade za celokupan književni opus, dobilo je samo nas četvoro. Nagrade se dodeljuju piscima najostvarenijih književnih dela u sadržaju i stilu, s ciljem oživljavanja i razvoja ljudskih vrednosti. Pored mene se nalaze i istaknuti srpski književnici, Anđela Milinković, Slavica Pejović i Snežana Marko-Musinov, koje su dobile nagradu za kreativnost- kaže Štefanicki- Antonić.

Ona takođe naglašava da priznanja predstavljaju značajan uspeh za srpsku književnost i njene predstavnike, koji su još jednom pokazali da su prepoznati na međunarodnoj sceni svojim originalnim i vrednim stvaralaštvom.

- Ranijih godina ovu nagradu iz Srbije poneli su Milijan Despotović, Ana Stjelja, Zorica Tijanić, Miroslav Todorović, Obren Ristić, Aleksandar Čotrić, David Kecman Dako, Slađana Milenković, Olga Lalić Krovicka, Tanja Ajtić … - ističe Štefanicki- Antonić.

Naša književnica,  Mirjana Štefanicki Antonić, rođena je 6. maja 1954. godine u Novom Sadu. Po obrazovanju je ekonomista. Član je Društva književnika Vojvodine i Udruženja književnika Srbije. O njenom književnom stvaralaštvu napisane su dve knjige, Dr Milovan Gočmanac, „Ingenijum uzvišenog stila – o književnom delu Mirjane Štefanicki Antonić“ i Bojana Grbović, „U književnom svetu Mirjane Štefanicki Antonić“. Živi i stvara u Novom Sadu.


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POLJSKI NAVIJAČI RASPAMETILI SRBE: Ovo su uradili posle utakmice Novi Pazar - Jagjelonja (FOTO)