IVAN KARL: Bojim se da ostajemo bez Bitefa i Sajma knjiga
NIKO ne može sa sigurnošću da predvidi kako će se epidemiološka kriva kretati.
Krajem proleća smo pomislili da je gotovo, pozorišta su žurila da krenu sa probama, zakazivali su se festivali širom zemlje, i onda je korona uzvratila udarac, ne samo u Srbiji, već i svuda oko Srbije. Pored kolektivnog imuniteta koji polako stičemo, mislim da smo mnogo brže stekli kolektivno iskustvo i da nam ono sada nalaže da se ponašamo opreznije - kaže, za "Novosti", Ivan Karl, sekretar za kulturu Grada Beograda, u čijoj nadležnosti su brojne manifestacije.
Zbog epidemije, festivalski život zaustavljen je još od marta. Poslednja velika manifestacija u Srbiji bio je Fest, koji je završen 8. marta, a onda su počela pomeranja i otkazivanja festivala. Pet meseci kasnije festivali su i dalje "na čekanju", a neizvesna je i sudbina najvećih jesenjih smotri - Bitefa i Sajma knjiga.
- Bitef je planiran za 9. septembar. Taj datum je i veoma blizu i veoma daleko. Ako tokom avgusta budemo imali sličnu epidemiološku sliku kakva je sada ovde i u Evropi, nije realno održavanje, jer većina predstava zahteva zatvoreni prostor. Takođe, sve selektovane trupe dolaze iz inostranstva, pa se nameće pitanja eventualnog karantina, ili u dolasku ili u povratku. Projekcija za oktobarski Sajam knjiga je slična kao za Bitef, posebno što Sajam sa sobom nosi desetak hiljada posetilaca dnevno, a to je, sve i da se mere relaksiraju, osetljiva brojka. Održavanje Sajma knjiga bez publike ili sa limitiranim brojem ljudi, nije ekonomski održivo ni za organizatore ni za izdavače.
* Neke od manifestacija, poput Martovskog festivala, već su zbog pomeranja "prešle" polovinu svog termina (mart-septembar). Novo pomeranje, čini se, ne bi imalo smisla?
"CVIJETA" NIJE NAŠA NADLEŽNOST
NEDAVNO se pojavila informacija o rekonstrukciji "Cvijete Zuzorić" i bojazan ULUS-a da će ostati bez svog višedecenijskog prostora. Da li ste vi prava adresa za ovo pitanje?
- Razumem brigu novog rukovodstva ULUS-a, ali još jednom ponavljam zgrada paviljona niti pripada, niti može vlasnički da pripadne Gradu Beogradu, pa samim tim ne postoje nikakvi planovi po pitanju eventualne rekonstrukcije, a posebno ne prenamene ovog značajnog
zdanja! Kolege iz ULUS-a su, u međuvremenu, javile da su od nekih medija bili pogrešno protumačeni, da je sve nesporazum i da znaju da Grad Beograd nije adresa za ovo pitanje.
- Slažem se. U taj korpus su, pored Kratkog metra, ušli Belef, festival u Sopotu, Dani Beograda, a moguće i Bitef, Sajam knjiga i Oktobarski salon. Novo pomeranje, kao što sugerišete, nema smisla. Sve takmičarsko-programske manifestacije, koje zbog korone nismo održali ili nećemo održati ove kalendarske godine, sledeće 2021. imaće tzv. dupla izdanja i trajaće nekoliko dana duže. Na primer, Bitef bi tako bio održan sa prefiksom 54-55, dakle, zadržao bi selekciju iz 2020. i nadogradio je dodatnim predstavama iz 2021, čime kontinuitet ne bi bio doveden u pitanje. Identično bismo rešili Kratki metar i Sofest. Nagrade Grada Beograda ćemo takođe dodeliti za 2019. i 2020, jer smo ovog proleća potpuno opravdano vrednovali Heroje Beograda.
* Šta je vaša prognoza - koji festival će označiti nastavak kulturnog života?
- Nema prognoze, korona nije loto. Najviše bih voleo da to bude bilo koji od pomenutih festivala predviđenih za septembar ili oktobar. Međutim, nije nemoguće da Fest, poslednji veliki festival održan u Beogradu i Srbiji neposredno pre korone, bude i prvi u punom kapacitetu, posle epidemije.
* Ove godine zbog korone i vanrednog stanja nije bilo konkursa Sekretarijata za kulturu. Može li se na konkursu u 2021. očekivati dvostruki budžet?
-
- Mislim da može da se očekuje veći budžet, a koliko, zavisiće od ekonomske situacije, jer rashode diktiraju prihodi. Mi smo sredstva namenjena za ovogodišnji konkurs usmerili na jednokratnu pomoć svim koleginicama i kolegama koji su vezani za naše ustanove kulture, a nemaju stalno zaposlenje. Bilo je negodovanja zbog otkazivanja konkursa, bilo bi ih i
da smo uradili suprotno od ovoga. Republika je sledila naš primer i na istovetan način i sa istim pojedinačnim iznosom od 90.000 dinara pomogla samostalne umetnike na teritoriji države, a i ta pomoć je išla uz asistenciju službi Grada Beograda.
* Kolarčeva zadužbina je na pomenutom konkursu dobijala novac za svoje programe, a trenutno je u teškim finansijskim problemima. Može li Sekretarijat za kulturu da pomogne, i na koji način?
- Ti problemi nisu novi. Sekretarijat za kulturu je krajem prošle godine, kada je bilo konkursa na kome je Kolarac podržan sa nekoliko miliona dinara, a nije bilo korone ni otkazivanja koncerata, upravo na njihov zahtev, reagovao i pomogao sa još dva miliona dinara. To je bio kolegijalni gest i ad hok rešenje koje ne može da bude redovno, jer ne postoje pravne osnove, što je konstatovao i Upravni odbor Kolarca. Da bismo došli do održivog rešenja, inicirao sam sastanak sa kabinetom premijerke i kolegama iz Ministarstva kulture, na kome je još početkom juna dogovoreno da će se odvojiti sredstva, u iznosu koji je dovoljan, da se premoste letnji i neizvesni jesenji pojas. U toku je prva faza realizacije onoga što je dogovorenog. Podsećam, izmenama Zakona o kulturi, Kolarac je pod posebnom brigom države.
* Koliko je korona poremetila dugoročne projekte oko Muzeja grada Beograda i rekonstrukcije pozorišta "Boško Buha"?
- Tokom vanrednog stanja uspeli smo da privedemo kraju rešavanje dugogodišnjih katastarskih problema vezanih za poslovno-stambenu zgradu u kojoj se Buha nalazi i sada je na redu usklađivanje plana i projekta. Za Muzej Grada, odnosno rekonstrukcije zgrade u Resavskoj ulici, stvari idu ustaljenom dinamikom i očekujemo krajem godine raspisivanje tendera za radove.
* Dve godine ste gradski sekretar za kulturu, a evo već pola godina se "borite" sa epidemijom i, kao i ostatak sveta, smišljate odgovore u hodu. Na šta ste ponosni, a šta je, možda, moglo bolje?
- Ponosan sam što sistem funkcioniše, bez trzavica i tenzija. Što se skladnost tima koji se bavi kulturom na nivou gradske uprave reflektuje na sve naše ustanove, a ima ih trideset, plus dvanaest manifestacija od značaja, pa kad saberete sve zaposlene i honorarce, to je čitava mala armija ljudi koji ulažu sebe, svoje znanje i vreme u zajedničke ciljeve. Grad Beograd u finansijskom smislu opredeljuje relevantna sredstva kao podršku kulturnoj politici i to uvek i svuda treba pomenuti i ponoviti. Kada sam došao na ovo mesto, većina direktora gradskih pozorišta, biblioteka i muzeja bila je u v. d. statusu. Sada su skoro svi u punom mandatu i rade sa mnogo elana.
* U toku je formiranje nove vlade. Imate li neka predviđanja o novom ministru kulture i da li će se to odraziti na vaše radno mesto?
- Mislim da informisanje treba odvojiti u zaseban resor, da kultura samostalno diše. U kadrovskom pogledu, nemam predviđanja ni priviđanja, ali imam očekivanje i želju da sledeći ministar bude integrativan i korektivan faktor koji povezuje i artikuliše različitosti kojima je srpska kulturna mapa u svakom pogledu prožeta. Sa takvom koleginicom ili kolegom će mi biti zadovoljstvo da sarađujem
PROPADA LAŽNA DRŽAVA: Svetska banka upozorava Prištinu - Imate najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi
TAKOZVANO Kosovo ima najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi, upozorila je zamenica direktora Svetske banke za Kosovo Džejn Sprouster ističući da Priština što pre mora da pređe na model konkurentnog ekonomskog rasta koji obezbeđuje više radnih mesta i bolji kvalitet života, prenosi Telegrafi.
05. 01. 2025. u 16:19
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (2)