ISTRAŽIVANJA DREVNOG DRENOVCA: Ministar Vukosavljević na lokalitetu

M. A. K.

10. 08. 2020. u 19:29

POTREBAN nam je veći budžet za kulturu kako bi jedan deo odlazio i na istraživanje arheoloških nalazišta, istakao je ministar Vladan Vukosavljević, obilazeći u ponedeljak lokalitet Drenovac u opštini Paraćin.

ИСТРАЖИВАЊА ДРЕВНОГ ДРЕНОВЦА: Министар Вукосављевић на локалитету

Ministar Vukosavljević na lokalitetu Drenovac

Ministarstvo kulture i informisanja je samo u protekle četiri godine za radove na ovom nalazištu izdvojilo oko 18.700.000 dinara, a samo ove godine opredeljeno je 5.400.000.

Između ostalog, finansirana su terenska iskopavanja, digitalizacija, analiza materijala, konzervacija keramike i nepokretnog kućnog inventara. Konzervirani su ostaci četiri neolitske kuće i rekonstruisana jedna, za koju je utvrđeno da je građena na sprat, što je kuriozitet za to vreme.

Nosilac projekta posvećenog vinčanskom naselju iz 5.350 godine pre nove ere, sa oko 700 objekata u kome je moglo živeti više od 2.000 ljudi, jeste Arheološki institut u Beogradu, a njime rukovodi profesor dr Slaviše Perić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S