PESNICI IZ BEOGRDA, POBEDNICI KNJIŽEVNOG KONKURS: Konkurs raspisan u čast Vojislava Ilića Mlađeg

D.N

08. 10. 2020. u 12:59

Za pobednika književnog konkursa „Vojislav Ilić Mlađi“, koji je raspisao Centar za kulturu Žabari, u kategoriji sonet pobedio je Jovan N. Bundalo iz Beograda, a u kategoriji dečje pesme Ana Stjelja, takođe iz Beograda.

ПЕСНИЦИ ИЗ БЕОГРДА, ПОБЕДНИЦИ КЊИЖЕВНОГ КОНКУРС: Конкурс расписан у част Војислава Илића Млађег

FOTO: D. Novković

Pobednički sonet nosi naziv „Da li još majka plače“, a pobednička pesma za decu „Kad bi bio Petar Pan“.

Na konkurs je stiglo ukupno 175 pesama – u kategoriji soneta 63, a u kategoriji dečija pesma 107. Konkurs je raspisan u čast pesnika Vojislava Ilića Mlađeg (1877-1944), rođenog u Oreovici kod Žabara. O

n je bio jedan od najčitanijih srpskih pisaca između dva svetska rata, a prema popularnosti svrstavan je odmah posle Jovana Jovanovića Zmaja.

Poznat je po mnogim pesmama, a najviše po onoj uklesanoj na srpskom groblju Zejtinlik kod Soluna, čiji jedan deo glasi: «Padali od zrna, od gladi i žeđi, raspinjani na krst, na Golgote visu, ali čvrstu veru u pobedu krajnju, nikad, ni za časak, izgubili nisu».

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

OSMANLIJE SU UČILE SRPSKI: Koje naše reči Turci i danas koriste

KADA se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

21. 09. 2024. u 19:21

Komentari (0)

Kako da vreme na poslu bude ispunjeno zadovoljstvom – Pogledajte dugačak spisak benefita koje nudi Mercator-S