I KUSTURICA I BELI KANDIDATI ZA SANU: Odeljenja Srpske akademije nauka i umetnosti daju predloge za članstvo
IZBORNA trka za nove članove Srpske akademije nauka i umetnosti se zahuktala, predlozi za nove članove stižu spolja, ali već i iz samih odeljenja.
Kako "Novosti" saznaju, za članstvo u Odeljenju za jezik i književnost SANU predloženi su režiser Emir Kusturica i pesnik i predsednik Matice srpske Dragan Stanić. Na istom spisku za dopisne članove ovog odeljenja su i univerzitetski profesori katedri za srpski jezik i književnost: Milo Lompar, Rajna Dragićević, Radivoje Mikić, Marko Nedić, Milivoj Nenin i Zorica Nestorović. Tu su i pisci Radovan Beli Marković, Selimir Radulović, Mihajlo Pantić, Goran Maksimović, Miroslav Maksimović i Zoran Živković, Vladan Matijević i germanista Miodrag Loma.
Kako su "Novosti" ranije pisale, za novoformirano odeljenje umetnosti koje je nastalo preimenovanjem Odeljenja za likovnu i muzičku umetnost, instutucije izvan Akademije predložile su reditelje Dejana Mijača i Gorana Markovića, scenografa Miodraga Tabačkog... Među kandidatima za ovo odeljenje su i kompozitori Ivana Stefanović, Srđan Hofman, Zoran Erić, Milan Mihajlović, gitarista Uroš Dojčinović i teoretičarka kulture Milena Dragićević Šešić.
PREDLAGAČI IZVAN USTANOVE
PREMA Statutu SANU, predlagači mogu biti tri člana SANU, odbor SANU koji čine najmanje tri člana SANU, senati univerziteta, izborna i nastavno-naučna veća fakulteta i visokih vojnih škola, izborna i nastavno-umetnička veća umetničkih fakulteta i akademija, naučna veća instituta, te najviši organi upravljanja naučnih društava i udruženja umetnika. Inostrani članovi se biraju na inicijativu odeljenja, ogranaka ili Predsedništva SANU.
Za ulazak u Odeljenje društvenih nauka, a na predlog institucija izvan SANU, boriće se filozof Ilija Marić, etnolog Bojan Jovanović, sociolog Dragoljub Đorđević i demograf Mirjana Rašović. Za Odeljenje za matematiku, fiziku i geo-nauke naučno-nastavno veće Mašinskog fakulteta predložilo je prof. dr Miodraga Spalevića.
Prema izbornoj proceduri u SANU, nakon što Komisija za praćenje izbora pregleda predloge koji su stigli od institucija spolja, oni će, do kraja februara, biti dostavljeni odeljenjima. Kandidate mogu da predlože i tri redovna člana SANU.
Tokom marta i aprila odeljenja i ogranci formiraju svoje predloge, a potom se svi predlozi vraćaju na glasanje odeljenjima, koji u izbornom procesu imaju veoma važnu ulogu.
Taj, prvi krug glasanja, završava se do kraja maja, a u junu se predlozi kandidata koji su dobili natpolovičnu ili dvotrećinsku većinu na glasanju u odeljenjima prosleđuju Predsedništvu. Potom će, u septembru, sa tim rezultatima biti upoznata javnost, te će tri nedelje trajati rok za dostavljanje primedbi. Konačno, tokom oktobra će se svi članovi SANU upoznati sa predlozima koji su prošli glasanje, a glavni izbori će se održati 4. novembra, na Izbornoj skupštini SANU. Po pravilu, kandidati koji dobiju dvotrećinsku podršku matičnog odeljenja imaju značajno veće šanse da i na Skupštini osvoje potreban broj glasova i tako ispune uslov za članstvo u SANU.
Preporučujemo
ŽESTOK ODGOVOR SLOVAČKE NA POTEZ ZELENSKOG: Hitno se oglasio Fico, sprema drastičnu meru za Ukrajince (VIDEO)
PREMIJER Slovačke Robert Fico zapretio je večeras da je njegova stranka Smer-SD ("Smer — socijaldemokratija“) spremna da podrži smanjenje pomoći Ukrajincima koji se nalaze na teritoriji Slovačke kao odgovor na obustavu tranzita gasa od strane Kijeva.
02. 01. 2025. u 18:26
PUTIN SPREMAN ZA NOVI RAT? Tajni dokumenti otkrivaju detaljan spisak meta
RUSKA vojska pripremila je detaljan spisak ciljeva za potencijalni rat s Japanom i Južnom Korejom koji uključuje nuklearne elektrane i drugu civilnu infrastrukturu, prema tajnim dosijeima iz 2013. i 2014. godine, u koje je imao uvid "Financial Times".
02. 01. 2025. u 19:42
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (3)