PRIČA O SRPSKOJ: Priznanje ruske biblioteke romanu Željka Pržulja
KAD jedna tako velika država kao što je Rusija i najveća svetska književnost, ruska literatura, među dvadeset pet književnih dela iz celoga sveta samo nominuje nekoga iz ovako brojčano malog naroda, to je onda ogroman uspeh i ogromna čast.

Foto V. Danilov
Nešto što samo retki imaju privilegiju. Meni je Bog podario talenat, a ruski prijatelji omogućili da to postignem - rekao je pisac Željko Pržulj čiji je roman "Sami na svijetu" (NB "Istočno Sarajevo") proglašen najboljom knjigom autora van ruskog govornog područja, koja se svake godine bira u organizaciji biblioteke "Vladimir Majakovski" iz Sankt Peterburga.
Rukovodstvo te biblioteke nominovalo je ovaj roman pisca iz Republike Srpske, a glasovi čitalaca doneli mu ovo priznanje, kao - posle Dejana Lučića, tek drugom srpskom autoru tokom trideset godina duge tradicije dodeljivanja nagrada.
- Da u ogromnoj Rusiji poštovani čitaoci mogu da čitaju i spoznaju priču o mom Nonetu, Krsti i Gorkom i svim mojim prijateljima i saborcima, da preko velikog prijatelja svet sazna barem delić istine o stvaranju moje otadžbine Republike Srpske... - nastavio je Pržulj u zahvalnici.
I pravi junaci
SUROVA priča aktera (pred)ratnih događaja, u kojoj su autentično opisane bitke, logori, zavere, NATO bombardovanje, sam život u ratnim uslovima, pored glavnih likova za junake ima i Miloševića, Karadžića, Mladića, Gišku, Arkana, Legiju, Izetbegovića, Tuđmana, Vatikan, masone, ruske dobrovoljce, patrijarhe...
- Sama pobeda u projektu vaše biblioteke "Peterburg čita: biramo najboljeg stranog pisca" krunisala je taj uspeh Srba i Republike Srpske, a meni samom, tokom glasanja, pokazala koliki je patriotizam i ljubav prema otadžbini mojih sugrađana rasutih širom planete. Još jednom hvala biblioteci "Majakovski" i svima onima koji su mi omogućili da budem nominovan i da pobedim.
Na hiljadu stranica romana "Sami u svijetu" opisani su događaji od 1990. do 1996. u Sarajevu ali i u ostatku Jugoslavije, kroz priču o grupi mladih ljudi iz jednog sarajevskog kvarta - od zajedničkih basket utakmica i odlazaka na rok koncerte, preko raspada Jugoslavije i podele grada, ali i njihove podele na tri međusobno zaraćene vojske, do Dejtonskog sporazuma i izlaska Srba iz Sarajeva.

DANjU SAM MEDICINSKA SESTRA, NOĆU STRIPTIZETA: "Muškarci me se previše plaše, sama sam poslednjih sedam godina" (FOTO)
ŽENA po imenu Hejli Huper otkrila je da joj samopouzdanje „uništava“ ljubavni život jer muškarci smatraju da je „previše zastrašujuća“.
23. 05. 2025. u 18:06

HRVAT POGINUO NA FRONTU U UKRAJINI: Bio oficir francuske vojske, borio se u Lugansku
TONI Herceg, Hrvat iz Bosne i Hercegovine i oficir francuske vojske, poginuo je 6. maja u Luganskoj oblasti u Ukrajini.
23. 05. 2025. u 17:00
Komentari (0)