PRIČA O SRPSKOJ: Priznanje ruske biblioteke romanu Željka Pržulja

М. Мирковић

08. 03. 2021. u 14:29

KAD jedna tako velika država kao što je Rusija i najveća svetska književnost, ruska literatura, među dvadeset pet književnih dela iz celoga sveta samo nominuje nekoga iz ovako brojčano malog naroda, to je onda ogroman uspeh i ogromna čast.

ПРИЧА О СРПСКОЈ: Признање руске библиотеке роману Жељка Пржуља

Foto V. Danilov

Nešto što samo retki imaju privilegiju. Meni je Bog podario talenat, a ruski prijatelji omogućili da to postignem - rekao je pisac Željko Pržulj čiji je roman "Sami na svijetu" (NB "Istočno Sarajevo") proglašen najboljom knjigom autora van ruskog govornog područja, koja se svake godine bira u organizaciji biblioteke "Vladimir Majakovski" iz Sankt Peterburga.

Rukovodstvo te biblioteke nominovalo je ovaj roman pisca iz Republike Srpske, a glasovi čitalaca doneli mu ovo priznanje, kao - posle Dejana Lučića, tek drugom srpskom autoru tokom trideset godina duge tradicije dodeljivanja nagrada.

- Da u ogromnoj Rusiji poštovani čitaoci mogu da čitaju i spoznaju priču o mom Nonetu, Krsti i Gorkom i svim mojim prijateljima i saborcima, da preko velikog prijatelja svet sazna barem delić istine o stvaranju moje otadžbine Republike Srpske... - nastavio je Pržulj u zahvalnici.

I pravi junaci

SUROVA priča aktera (pred)ratnih događaja, u kojoj su autentično opisane bitke, logori, zavere, NATO bombardovanje, sam život u ratnim uslovima, pored glavnih likova za junake ima i Miloševića, Karadžića, Mladića, Gišku, Arkana, Legiju, Izetbegovića, Tuđmana, Vatikan, masone, ruske dobrovoljce, patrijarhe...

- Sama pobeda u projektu vaše biblioteke "Peterburg čita: biramo najboljeg stranog pisca" krunisala je taj uspeh Srba i Republike Srpske, a meni samom, tokom glasanja, pokazala koliki je patriotizam i ljubav prema otadžbini mojih sugrađana rasutih širom planete. Još jednom hvala biblioteci "Majakovski" i svima onima koji su mi omogućili da budem nominovan i da pobedim.

Na hiljadu stranica romana "Sami u svijetu" opisani su događaji od 1990. do 1996. u Sarajevu ali i u ostatku Jugoslavije, kroz priču o grupi mladih ljudi iz jednog sarajevskog kvarta - od zajedničkih basket utakmica i odlazaka na rok koncerte, preko raspada Jugoslavije i podele grada, ali i njihove podele na tri međusobno zaraćene vojske, do Dejtonskog sporazuma i izlaska Srba iz Sarajeva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠOK VEST NA KRAJU 2024: Do olimpijske medalje u tenisu na Igrama u Parizu - uz kancer!