ZAŠTO DRŽAVA NE ŠTITI ĆIRILICU: Snaga jednog naroda je u snazi njegove kulture
16. 03. 2021. u 11:23
U UREĐENIM državama jezička politika je u centru nacionalne politike.
Najnovije iz rubrike

MEĐUNARODNI SALON ANTIRATNE KARIKATURE: Konkurs otvoren do 15. avgusta
Konkurs Međunarodnog bijenalnog salona antiratne karikature „KRAGUJEVAC 2025“ otvoren je do 15. avgusta. Međunarodni žiri od pet članova, kojim predsedava čuveni austrijski karikaturista Klaus Piter, odabraće radove za izlaganje i objavljivanje u Katalogu Salona i dodeliti nagrade. Izložba Salona biće otvorena 20. oktobra u okviru Oktobarskih svečanosti.
25. 07. 2025. u 16:41

NINA GRAHOVAC U VELIKOM INTERVJUU ZA "NOVOSTI": Ne dopada mi se diktat "savršenstva", a mir, sreća i zadovoljstvo dolaze iznutra (FOTO)
LEPO je kad vas ljudi prepoznaju. Lagala bih kad bih rekla da mi to ne prija. Međutim, rano sam shvatila da me uovom poslu ipak interesuju suštinske stvari: šta radim, sa kim radim izašto nešto radim, i to mi je najvažnije.
25. 07. 2025. u 12:05

BUDILNIK NARODNE SVESTI: Na 68. Festivalu festivala u Trebinju izložba "Rodonačelnici srpskog teatra"
POZORIŠTE je kod sviju naroda bilo čuvar narodnog jezika,budilnik narodne svesti,narodnog ponosa i sviju narodnih vrlina; škola i utočište svega što je dobro,lepo i uzvišeno: jasna svedodžba probuđenog u narodnu duhovnog života; pouzdano merilo njegove sposobnosti za civilizaciju; živi znak potpune narodne samostalnosti i jemac narodne budućnosti i veličine.
24. 07. 2025. u 14:51

U ČAST STANISLAVA BINIČKOG: Fondacija „Za srpski narod i državu“ podržala 21. likovnu koloniju
TRADICIJA koja traje više od dve decenije nastavlja se i ove godine.
24. 07. 2025. u 14:37

U SUSRET JUBILEJU TRADICIONALNE MANIFESTACIJE „PRAVOSLAVLJE NA INTERNETU“ : Otvoren konkurs za 20. Međunarodnu izložbu fotografija
DRUŠTVO ljubitelja fotografije, filmskih i video ostvarenja "Beofoto" u Beočinu i Foto savez Srbije, raspisali su konkurs za učešće na 20. Međunarodnoj izložbi fotografija "Pravoslavlje na internetu” a rok za slanje fotografija sa pravoslavnom tematikom je 5. oktobar.
24. 07. 2025. u 12:14
bata
16.03.2021. 11:31
Југословенство је нама донело латиницу , држава има начина да врати наше писмо у употребу . Постоји и притисак са запада делује прикривен , али се осећа. Држава мора да одлучније стане уз наше српско ћирилично писмо
Nenad
16.03.2021. 12:17
Поштовање, Ето коначно да се неко сети једног великог пролема у Србији а тако народа српског у диајспори. Ја не знам како да објасним својим пријетељима руским ,зашто на производима из Србије нема латинице где пише декларација производа јер пише тамо "SRB" али на хрватском! Нигде ћирилице осима на Северно Македонском или Руском.. "Младост" из Лесковца на својим Супама иде толико далеко и срамно да земља порекла на српском ппроизводу пише.. ЕУ латиницом уместо Србија. Чуди ме да непише нпр..Албанија,тзв Косово или можда ФИРОМ. Тако нпр. "Jaffa" из Црвенке са севера Србије нпр нема на ћирилици и српском језику декларације већ само на Абецеди хрватској и хрватским писмом али под ознаком "SRB".И тако многи наши произвођачи помажу уништењу ћирилице. Новине које се декларишу да су српске "Вести" у Аустралији излазе на хрватском писму латиницом тако нам полако олакшавају опроштај од српског језика.Додуше многи млади српског порекла рођени у Аустралији незнају ћирилицу сем неколико слова и кажу лакше им нажалост да читају хрватским писмом. Дакле што није успела да уради НДХ полако ради савремени тренд,немар,глад за новцом ето урадиће што ни Турци,Аустро-Угари,НДХ,Комунисти и Југославија нису уиспели да постигну. Жалосно али задњи је момент да Србија спасава што спасити може. Хвала вам ојављиванју вашег чланка.
Serbian
16.03.2021. 14:20
За почетак, нека основна поставка на порталу „Новости" буде на ћирилици. И да име, у коментару може да се напише ћирилицом. За то није неопходан закон.
11111112
16.03.2021. 15:03
Тако је! Браво!
Ksenija
18.03.2021. 08:34
Волела бих да ми неко од надлежних објасни зашто се уопште користи латиница у јавном комуникацији (штампани медији, издаваштво, преводи страној филмова...)? Који су то разлози, који, за разлику од нпр. Бугарске, Македонији, Русије, Грчке и других земаља које користе искључиво ћирилицу, чине Србију тако "посебном" да морамо да имамо два писма? Наравно да ће се у школама учити о латиница, тамо где то има смисла (учење страној језика), али све остало би морали да буде писао ћириличним писмом. Ово што се сада догађа у Србији са ћирилицом је у најмање руку срамно.