ODANOST ZEMLJI PREDAKA: U Parizu preminuo poznati francuski novinar i publicista srpskog porekla Kosta Hristić
POSLE duge i teške bolesti, u Parizu je preminuo čuveni francuski novinar srpskog porekla, publicista i pisac Kosta Hristić (86).
Njegovo zdravstveno stanje dodatno se poslednjih dana pogoršalo koronom od koje je u međuvremenu oboleo.
- Bio je dugo bolestan, a od januara se sve zakomplikovalo. Bio je prošle nedelje u bolnici na kontroli, kada su ustanovili da je imao i kovid. Stanje mu se iznenada pogoršalo, a od četvrtka je bio u komi. Situacija se tokom vikenda stabilizovala, imali smo nadu, ali, nažalost, nije izdržao. Preminuo je u noći između utorka i srede - prenela je "Novostima" njegova kćerka Milana.
Hristić je bio ugledni novinar, urednik u "Mondu", gde je uređivao sudsku hroniku, da bi, zatim, radio i kao urednik spoljnopolitičke rubrike u isto tako poznatom nedeljniku "Poen". Bio je istaknuto ime francuskog novinarstva.
- Izuzetan čovek, dosledni patriota, beskrajno odan zemlji svojih predaka. Bio mi je pravi prijatelj, ovo je i veliki lični gubitak - istakao je, za "Novosti", književnik i akademik Milovan Danojlić, na čiji predlog je Hristić svojevremeno postao i član Udruženja književnika Srbije.
BEĆKOVIĆ: DRAGOCENI PRIJATELj
KOSTA Hristić, sin Boška Hristića, izdanak slavne loze, rođen je u Atini i nikad nije živeo u Srbiji, ali svojim duhom nije odlazio iz nje - kaže akademik Matija Bećković, za "Novosti" . - Bio je čuveni novinar "Monda" i "Poena" i veliki borac u borbi za pravdu i Srbiju. Čuo sam da će biti sahranjen u Beogradu, tako da će u Srbiji vekovati što je odavno zaslužio sa svojim slavnim precima. Ko ga nije znao manje će ga žaliti, a ko ga je poznavao neće ga nikad prežaliti. On je svakako jedan od najznačajnijih Srba koga smo imali u svetu. Živeo je i radio za Srbiju do poslednjeg daha. Izgubio sam još jednog dragocenog prijatelja.
Kosta Hristić je bio prijatelj i Dobrice Ćosića, Žike Stojkovića, Milovana Đilasa, Matije Bećkovića... Na marginama jednog od sudbonosnih sastanaka na kojima se odlučivalo o sudbini Srbije i Jugoslavije upoznao se u Ženevi tokom devedesetih sa tadašnjim predsednikom Srbije Slobodanom Miloševićem i ostao s njim u bliskom kontaktu.
U to vreme, bio je, uz veterana francuskog novinarstva Luja Dalamasa, jedan od urednika i osnivača lista "Balkan enfo" koji je zastupao srpske interese. Puno je radio na objašnjavanju položaja Srba. Veoma se angažovao i na odbrani srpskog Kosova.
- Veoma me je pogodila vest o smrti Koste Hristića. Zaista, veliki gubitak. Dugo smo se znali i sarađivali, još od 1967. godine. Bili smo kao braća. Ostao je svom dušom Srbin. U vreme moje kampanje za spas Lovćenske kapele, omogućio je da se "Mond" oglasi na tu temu. Kasnije, bio je jedan od stubova odbrane kada su nastupili teško vreme i satanizacija Srba raspadom Jugoslavije - preneo nam je pariski publicista Komnen Bećirović, s kojim je Hristić sarađivao u "Balkan enfou".
Kosta Hristić je rođen u Atini 12. aprila 1935. godine. Poreklom je iz stare, ugledne srpske porodice. Otac mu je bio ambasador. Posle njegove službe u Rimu, došli su u Francusku, u Rambuje, kada je Kosta još bio gimnazijalac. U Francuskoj je završio studije i ostao.
Uz novinarstvo, uspešno se bavio i publicistikom. Objavio je knjige "Lažna braća" o jugoslovenskim prividima i realnosti kod "Flamariona", kao i zbirku članaka "Srpski otpor" i hroniku "Čast i obmana" koje je izdao "L'až d'Om". Prevodio je i knjige Milovana Đilasa sa srpskog na francuski jezik. Između ostalog, dobitnik je Povelje UNS za doprinos novinarstvu.
Donedavno, sve do bolesti, bio je i više decenija predsednik Crkvene opštine Sveti Sava u Parizu i aktivni član UO Zapadnoevropske eparhije.
- Veliki vernik, izuzetna ličnost. Vrlo susretljiv, blage naravi. Zračio je intelektom.
Želeo je svima da pomogne. Bio je vrlo aktivan u našoj parohiji. Njegova spuruga Margita je zajedno s njim dolazila u crkvu. Veoma se angažovao na obnovi hrama. Održali smo mu pomen, njegov odlazak je veliki gubitak - poručio je starešina crkve Sveti Sava u Parizu, prota Nikola Škrbić.
Hristić je porodicu vaspitavao u srpskom duhu. Iako su mu deca rođena u inostranstvu, gde je i sam živeo od mladih dana, tečno govore srpski jezik i poznaju našu istoriju.
- Njegova želja je bila da bude sahranjen u Beogradu. Međutim, aktuelna epidemiloška situacija je sve značajno zakomplikovala. Brat Lazar i ja smo zato odlučili da ga, najverovatnije, sahranimo sada u Parizu. Kada to bude bilo moguće, verovatno ćemo njegove posmrtne ostatke kasnije prebaciti u Beograd - prenela nam je kćerka Milana.
PANIKA U PRIŠTINI: Kikl dobio mandat za formiranje nove austrijske vlade, za njega Kosovo nije država
LIDER krajnje desničarske Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbert Kikl dobio je danas mandat za formiranje nove austrijske vlade, a njegova stranka uputila je prošle godine predlog rezolucije austrijskoj Skupštini kojom zahteva da se parlament izjasni protiv priznanja tzv. Kosova.
06. 01. 2025. u 19:41
SVEŠTENIK O SMRTI MILINKOVIĆA: Video sam da mu je lice bilo bledo-žute boje, tresao se
JEDAN od poslednjih ljudi koji je razgovarao sa glumcem, režeserom i čuvenim "Tragačem" Miloradom Milinkovićem je sveštenik Vlajko Banković, protojerej-stavrofor i starešina crkve Svetog vaznesenja Gospodnjeg u Jabukovcu kod Negotina.
07. 01. 2025. u 15:26
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)