EVROPA TREBA DA PODRŽI UNIVERZITETE NA BALKANU: Rektor Vladan Đokić na Konferenciji o uticaju Evropske unije u regionu
“Verujemo da Evropska Unija mora da podrži univerzitete na Balkanu kroz inicijative za izgradnju kapaciteta i finansiranje, ulaganjem u istraživačku infrastrukturu, razvoj i studentske stipendije. Na ovaj način, EU može ojačati akademske ustanove Balkana i stvoriti okruženje za izgradnju stabilnog mira u regionu".

univerzitet u beogradu
Ovo je rekao rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić na međunarodnom skupu “Izazovi za mir: liderstvo Evropske unije na Balkanu” koji posvećen uticaju Evropske unije na ovom prostoru.
Cilj konferencije bio je analiza saradnje univerziteta i diplomatije u promociji dijaloga i mira na području Balkana, posle dosadašnjih konflikata i ratnih sukoba. Konferencija je održana u hibridnom formatu, tako što je deo učesnika bio prisutan na zasedanju u Rimu, a deo uključen onlajn. Događaj su organizovali Evropski parlament i Evropska komisija, u saradnji sa Vladom Italije.
Na skupu su učestvovali i visoki predstavnici Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, Evropske unije, Ujedinjenih nacija, država i vlada, političari, diplomate i predstavnici univerziteta. Iz regiona, na panelima su govorili rektori i prorektori državnih univerziteta u Beogradu, Skoplju, Banja Luci, Mostaru, Podrgorici, Tirani, Zagrebu, Ljubljani i Sarajevu. Učesnici su analizirali mogućnosti snažnijeg uticaja univerzitetskih zajednica na mirovne i procese saradnje na Balkanu, ne samo u akademskim okvirima, već i kroz državne mehanizme i međudržavnu saradnju.
“Dugotrajan mir na Balkanu zahteva raznovrstan i multidisciplinaran pristup, zato bi akademske institucije mogle da postanu ključni protagonisti i da ponude jedinstven uvid u glavne uzroke sukoba na Balkanu, osvetljavajući istorijske događaje, socio-ekonomske okolnosti i politiku identiteta. Analizom ovih faktora, univerziteti mogu da daju donosiocima odluka preporuke za rešavanje konflikta zasnovane na znanju. Štaviše, akademske institucije trebalo bi da imaju vodeću ulogu u obrazovanju novih generacija i interkulturalnom razumevanju. Ali moramo da upozorimo da, uprkos tom uticaju, univerziteti u zemljama Balkana dele i probleme, kao što su ograničeno finansiranje, stara infrastruktura, politički uticaju i odliv mozgova - zaključio je rektor Đokić.

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)