I NAJBOLJI STREPE ZA MESTO: Ova školska godina bila je neredovna i haotična, a osmake sada čeka stres oko upisa

Branka Borisavljević

19. 05. 2025. u 10:36

UPIS u srednje škole se bliži, a pred malim maturantima je izbor budućeg zanimanja.

И НАЈБОЉИ СТРЕПЕ ЗА МЕСТО: Ова школска година била је нередовна и хаотична, а осмаке сада чека стрес око уписа

ministarstvo prosvete

Iako je školska godina bila neredovna i haotična, osmaci će morati da se potrude da na završnom ispitu osvoje što više bodova kako bi upisali željenu srednju školu.

Prtisak na decu i roditelje je ogroman, pa tako bez više od 80 bodova ne može se razmišljati o nekoj od renomiranih škola. Da bi, nadležni, ipak trebalo da porazmisle o promeni u načini i upisa, govori i činjenica da i odlične i vrlodobre đake čak i par grešaka na maloj maturi može skupo koštati.

Nelogično je da učenik, koji je u osnovnoj školi bio vrlodobar đak sa prosekom od četiri i nosi 48 poena za upis, što je sasvim solidan uspeh, mora perfektno da odradi završni ispit kako bi osvojio minimum 35 bodova i uspeo da upiše željenu školu.

Osim gimnazija, među najpopularnijim školama prošle godine su bile medicinske. Mesta je bilo samo za odlične i po nekog vrlodobrog učenika, a konkurencija izuzetno jaka.

- Ovo nam pokazuje da su odlični đaci, čak i vukovci, upisivali medicinske škole - kaže Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda. - Većina njih će posle završene srednje škole otići u inostranstvo, gde su primanja za ove profile značajno veća nego kod nas.

Prema rečima Antića, među popularnim srednjim stručnim školama je i Vazduhoplovna akademija gde se za jedno mesto prijavilo i po četiri učenika. Donja granica za upis na smer aviotehničar bila 89,26 poena. On navodi da je razlog popularnosti dobra organizacija rada same škole, ali i dominantna praktična nastava i garantovano zaposlenje u zemlji, ali i inostranstvu.

MESTA ZA MESARE, PEKARE...

Posle prvog upisnog kruga, lane je ostalo neraspoređeno 1.524 učenika, a slobodnih mesta na četvorogodišnjim profilima 7.866, a na trogodišnjim 3.783.

Mesta je bilo za mesare, pekare, poslastičare, bravare, ali i u gimnazijama u prigradskim opštinama.

- Ugostiteljstvo i turizam su veoma popularni kod đaka koji su završili osnovnu školu. Razlog je dobra praktična nastava, ali i razvoj turizma u našoj zemlji i sve veća potreba za ovim profilom - kaže Antić. - Za smer kulinarski tehničar bilo je neophodno oko 75 bodova, kao i za hotelijersko-restoraterskog tehničara, dok je minimalni broj bodova za kuvara bio 70,02. Razvojem turizma i hotelijerstva samo u Beogradu u bliskoj budućnosti biće potrebno više od 100.000 radnika ovog profila.

Antić ističe da je IT smer doživeo pad kada je u pitanju minimalan broj poena za upis, a primećeno i manje interesovanje za elektrotehničke škole. U ETŠ "Nikola Tesla" za smer tehničar informacionih tehnologija bilo je neophodno minimum 92,75 bodova.

On naglašava da Srbija oskudeva u dobrim majstorima, a pojedine srednje stručne škole godinama ne mogu da popune mesta iako su u pitanju zanimanja koja su deficitarna i dobro plaćena.

- Zavarivači mogu da imaju primanja kao radnici u IT sektoru, ali interesovanje za ovaj profil je i dalje jako malo - ističe predsednik Foruma. - Srbija oskudeva i u zidarima, a građevinske škole su nam prazne iako se u zemlji gradi više nego ikada. Zato smo prinuđeni da radnu snagu u građevinarstvu uvozimo iz inostranstva. Poljoprivredne škole bi trebalo da budu među najtraženijim u našoj zemlji. Zato apelujemo na nadležne da urade sve što je u njihovoj moći kako bi ovi profili bili promovisani. Takođe predlažemo da se uradi bela knjiga za poljoprivredne škole.

Kada su u pitanju beogradske gimnazije, rekoder je mladenovačka gde je lane "skala" podignuta za neverovatnih 28 poena, pa je za upis na prirodno-matematički smer trebalo 88,96. Za isti smer u Petoj "kvota" je bila 92,95 bodova, što je četiri boda više nego lane. Za isti broj bodova podignuta je letvica i na društenom smeru (90,91). Više poena trebalo je i za prijem u Zemunsku, Devetu, Desetu, a manje za Treću.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DA LI JE MOGUĆE?! Grci pustili dete da igra takmičarski meč protiv Arisa - evo koliko je prošlo od njegovog rođenja!