SPORT: Moćno oruđe za jačanje društvenih veza i promovisanje održivog razvoja
SPORT ima moć da promeni svet jer snažno utiče na jačanje društvenih veza i promovisanje održivog razvoja, mira, solidarnosti i poštovanja.
Sport je oduvek bio sastavni deo čovekovog života, važan deo društva i razvoja. On je, bez ikakve sumnje, jedna od najplemenitijih i najčistijih formi u kojima ljudi širom sveta učestvuju.
Bavljenje sportom od velikog je značaja i za pravilno formiranje ličnosti. Kada ode na prvi trening i zaigra se sa drugarima iz ekipe, dete započinje proces osamostaljivanja i socijalizacije koji će biti od ključnog značaja za razvoj ličnosti i usvajanje sopstvenog sistema vrednosti. Karakter i moralni principi se formiraju kroz igru i fer nadmetanje sa drugarima sličnog starosnog doba.
Bilo da je reč o takmičarskom sportu, fizičkoj rekreaciji ili igri, krajnji je rezultat zdravo telo i zdrav duh.
Godine 1978. UNESCO opisuje sport i fizičko vaspitanje kao osnovno pravo za sve ljude
Zbog svog ogromnog dometa i obima, velike popularnosti i utemeljenosti na pozitivnim vrednostima, sport daje idealan doprinos ispunjavanju globalnih ciljeva održivog razvoja.
Sport je važan faktor u omogućavanju održivog razvoja
Prepoznaje se sve veći doprinos sporta u promovisanju tolerancije i poštovanja, kao i pri osnaživanju žena i mladih ljudi, pojedinaca i zajednice, kao i u ostvarivanju ciljeva zdravstva, obrazovanja i socijalne inkluzije.
Fond za ciljeve održivog razvoja (SDG fond) smatra da je doprinos sporta suštinski važan u obezbeđivanju mira i promociji poštovanja prema ljudima bez obzira na socio-ekonomsko poreklo, rasu, pol ili godine.
Uloga sporta u postizanju ciljeva održivog razvoja
Održivi razvoj ima tri dimenzije: ekonomsku, socijalnu i ekološku. Sport može imati pozitivan uticaj na sve tri dimenzije na sledeće načine:
- Ekonomski: Sport može stvoriti radna mesta, podstaći turizam, povećati produktivnost i smanjiti troškove zdravstvene zaštite. Takođe, može doprineti smanjenju siromaštva i nejednakosti kroz pristup obrazovanju i stipendijama.
- Socijalni: Sport može poboljšati zdravlje i dobrobit pojedinaca i zajednica kroz prevenciju i lečenje bolesti, smanjenje stresa i depresije, jačanje samopoštovanja i samopouzdanja. Takođe, može podstaći socijalnu koheziju i inkluziju kroz dijalog, saradnju, mentorstvo i volontiranje. Sport takođe može promovisati mir i bezbednost, izgradnju poverenja i poštovanje različitosti.
- Ekološki: Sport može podići svest o važnosti zaštite životne sredine i klimatskih promena kroz edukaciju i primer.
Ujedinjene nacije su prepoznale važnost sporta za održivi razvoj i usvojile su Agendu 2030 koja sadrži 17 ciljeva održivog razvoja (SDG) i 169 namera
Mnogi od tih ciljeva i namera su povezani sa sportom:
- COR 3 (Dobro zdravlje) : Evidentna je korelacija između fizičke aktivnosti i hormona dopamina i endorfina koji su zaslužni za motivaciju i dobar osećaj. Dobrobit sporta se kod mladih pokazuje u smanjenju društvene anksioznosti i izolacije, a jačanju samopouzdanja.
- COR 4 (Kvalitetno obrazovanje): Inkluzivne sportske aktivnosti , fizičko obrazovanje i igra, mogu motivisati mlade da pohađaju školu i budu više uključeni kako u formalno tako i u neformalno obrazovanje tokom celog života.
- COR 5 (Rodna ravnopravnost): Sport može biti snažna platforma za podizanje svesti protiv svih vidova diskriminacije i rodne neravnopravnosti.
- COR 8 (Dostojanstven rad i ekonomski rast) Sportski događaji i projekti koje podržavaju kako vladin sektor, tako i kompanije i javnost, daju pozitivne rezultate u segmentu zaposlenja i socijalnog napretka.
- COR 11 (Održivi gradovi i zajednice): Pažljivo kreirani urbani prostori i infrastruktura koja zadovoljava potrebe sportskih aktivnosti i fizičkog obrazovanja, počev od nacionalnog pa sve do lokalnog nivoa doprinose inkluzivnim i održivim zajednicama.
- COR 16 (Mir pravda i pravne institucije) : Oblast gde je uticaj sporta najvidljiviji jeste podsticanje mira. Sport može da obnovi društva i zajednice u kojima je bilo ranije konflikata i da motiviše na uvažavanje, poštovanje i zaštitu ljudskih prava.
Sport je, dakle, globalni akcelerator mira i održivog razvoja za sve. Sport je način života koji može transformisati naš svet na bolje. Sport je naša zajednička odgovornost i naša zajednička prilika.
Da bi sport ostvario svoj puni potencijal kao pokretač održivog razvoja, potrebna je saradnja svih aktera: vlade, privatnog sektora, civilnog društva i pojedinaca. Takođe je potrebno obezbediti da sport bude dostupan, siguran, pravedan i etičan za sve.
Sportske igre mladih
Sportske igre mladih su najveća manifestacija amaterskog sporta za decu i omladinu na ovim prostorima, čiji je osnovni cilj promocija zdravog načina života i prijateljstva. Ideja Igara rasla je iz godine u godinu i Igre su postale prepoznatljiv brend koji se danas razvija u zemljama regiona. Igre su time postale najveća manifestacija amaterskog sporta u Evropi priznata od Međunarodnog Olimpijskog komiteta.
Već 25 godina osnovcima i srednjoškolcima iz Republike Hrvatske, 11 godina iz Bosne i Hercegovine i 8 godina iz Republike Srbije, omogućeno je potpuno besplatno učestvovanje u takmičenjima u 10 sportskih disciplina, (mali fudbal, odbojka na pesku, ulični basket, rukomet, odbojka, igra između dve vatre, stoni tenis, tenis, atletika i šah).
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)