SVETSKI DAN DOBROČINSTVA: Moć promene koja počiva u našim rukama
SVETSKI dan dobročinstva, koji se obeležava svake godine 5. septembra, predstavlja priliku da se istaknu pozitivni uticaji i akcije dobročinstva širom sveta. Ovaj dan nas podseća da svako može da doprinese boljem svetu, bez obzira da li je reč o malim ili velikim gestovima ljubaznosti, solidarnosti i pomoći.
Obeležavanje ovog dana ima dubok smisao jer nas podseća na važnost činjenja dobrih dela. Prepoznavanje potreba u našem okruženju je prva pozitivna promena jer nas dalje motiviše na preduzimanje konkretnih koraka ka stvaranju boljeg sveta.
Svako od nas može da učestvuje u stvaranju pozitivnih promena u svetu.
Međunarodni dan dobročinstva ustanovljen je sa ciljem da inspiriše i pozove na akciju ljude, nevladine organizacije i zainteresovane strane širom sveta da pomognu drugima kroz volonterske i filantropske aktivnosti.
Datum 5. septembar izabran je u znak sećanja na godišnjicu smrti Majke Tereze od Kalkute, koja je dobila Nobelovu nagradu za mir 1979. godine „za rad u borbi za prevazilaženje siromaštva i nevolja, koji takođe predstavljaju pretnju za mir“.
Dobročinstvo - Osnovni stub ljudskog društva
Dobročinstvo je suštinski deo ljudske prirode. Kroz vekove, ljudi su neprestano iskazivali svoju spremnost da pruže pomoć drugima, bilo da se radi o direktnoj podršci fizičkim licima, volontiranju u zajednici ili podržavanju humanitarnih organizacija.
Dobročinstvo ima sposobnost da ublaži teške posledice humanitarnih kriza, pruži dodatnu podršku u pružanju javnih usluga u oblastima kao što su zdravstvo, obrazovanje, stanovanje i zaštita dece. Takođe doprinosi unapređenju kulture, nauke, sporta, i očuvanju kulturnog i prirodnog nasleđa.
Dodatno, promoviše prava marginalizovanih i neprivilegovanih pojedinaca, šireći poruku humanosti, naročito u izazovnim vremenima.
Kakvo je stanje u našoj zemlji?
Prema poslednjem dostupnom izveštaju Svetskog indeksa dobročinstva (World Giving Index), Srbija je među tri zemlje, uz Češku i Kinu, koje su ostvarile najveći napredak u dobročinstvu. Naime Srbija se sa 48. pozicije koju je zauzimala 2020.god, popela na 27. mesto u 2021.god.
Globalna agencija za istraživanja Galup, svake godine radi istraživanje za ovaj indeks i meri tri vrste ponašanja: donacije u novcu, gde je Srbija na visokom 11. mestu, pomoć nepoznatim osobama (39. pozicija za našu zemlju), i volontiranje za dobrotvorne ciljeve, u čemu je Srbija najslabija i nalazi se na 116. mestu.
Prema bazi podataka Giving Balkans, tokom 2022. godine ukupno je donirano 33,3 miliona evra kroz 4.557 jedinstvenih dobrotvornih akcija. Donirani iznos po stanovniku iznosio je 5 evra. Važno je napomenuti da je informacija o iznosu donacije bila dostupna za 37,6% zabeleženih akcija.
• Zabeležena donirana suma - 33,3 miliona €
• Dobrotvornih akcija - 4.557
• Donirana suma po glavi stanovnika - 5,0 €
Srbija se klanja humanima i odvažnima
Ove jubilarne godine su Večernje novosti, u okviru tradicionalne i jedinstvene akcije "Najplemenitiji podvig godine" uručile specijalne plakete udruženjima i društveno odgovornim kompanijama, koje samoinicijativno, ali i na poziv za pomoć - uvek odgovaraju - bez trunke razmišljanja, odgovorno, na ponos svih nas.
Ti dobročinitelji su Humanitarna fondacija "Budi human", kompanija NIS, Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka NURDOR, kompanije "Mocart" i "Pink medija group".
Još jedno priznanje koje se dodeljuje za filantropske doprinose je i „Dobročinitelj”. koje se realizuje u organizaciji udruženja “Moja Srbija” i podršku Centra potrošača Srbije i Grada Beograda.
O kakvom je doprinosu reč, možda najbolje ilustruje podatak jedne od dobitnica priznanja kompanije NIS. Naime ova kompanija je od 2009. godine u različite društveno odgovorne projekte i podršku omladinskom profesionalnom sportu uložila gotovo 5 milijardi dinara. Realizacija ovih projekata doprinela je razvoju zajednice posebno u njenim ključnim oblastima kao što su javno zdravlje i socijalna zaštita, obrazovanje i nauka, zaštita životne sredine, kultura i sport, sa posebnim fokusom na mlade.
Uz sve to, ova kompanija može da se pohvali da od 2018. godine ima svoj Klub volontera čiji članovi redovno učestvuje u volonterskim, filantropskim i humanitarnim akcijama. Klub broji 1900 članova i do sada je uspešno sproveo 70 akcija sa donacijom od preko 6.000 sati u okviru kojih su uređene brojne zdravstvene ustanove i ustanove socijalne zaštite, realizovane edukacije, uređene brojne zelene površine, pošumljen i očišćen veliki broj lokaliteta.
Moć individualnih akcija
Imajući sve ovo u vidu, jedna od ključnih poruka i velika motivacija za sve je da svako od nas ima moć da promeni svet svojim individualnim akcijama.
Iako se često koncentrišemo na velike globalne probleme, ne smemo zaboraviti da mali gestovi dobrote i podrške takođe imaju značajan uticaj. Pomoć starijoj osobi u komšiluku, donacija hrane lokalnoj banci hrane ili volontiranje u obližnjem azilu za životinje su primeri kako pojedinac može da doprinese svojoj zajednici.
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
TITOV SIN SE TUŽI SA HRVATSKOM: OZNA ga naterala da potpiše da se odriče nasledstva
IMANjE Josipa Broza Tita u Samoboru u Hrvatskoj, udaljeno samo kilometar od centra grada, nekada je bila jedna od njegovih privatnih rezidencija.
12. 01. 2025. u 20:00
Komentari (0)