VODA JE IZVOR ŽIVOTA: Šta možemo da uradimo kako bismo je uštedeli
VODA je jedan od najdragocenijih resursa naše planete, a pijaća voda je neophodna za život svih živih bića. Međutim, voda se danas suočava s brojnim pretnjama, uključujući zagađenje, prekomernu potrošnju i klimatske promene. Zbog toga je bitno razumeti važnost očuvanja vode.
Zagađenje je jedan od najvećih problema s kojima se suočava vodeni ekosistem. Prekomerna upotreba hemijskih sredstava, industrijski otpad i nekontrolisana deponija smeća su samo neki od faktora koji doprinose zagađenju vode koje ima štetne posledice po zdravlje ljudi, a takođe loše utiče na životinjske i biljne vrste.
Osim zagađenja, prekomerna potrošnja vode je takođe veliki problem. Kako se svetska populacija povećava, tako se povećava i potražnja za vodom. Suše su sve češće i intenzivnije, dok se mnoge reke i jezera smanjuju.
Visoka potrošnja vode je problem sa kojim se suočava čitava planeta. Mišljenje da je voda obnovljiv izvor, te da ćemo je imati u svakom trenutku upravo je jedan od razloga tako velike i neopravdane potrošnje.
Na globalnom nivou nećemo učiniti mnogo ako ne krenemo od pojedinačnog, tj. od samih sebe.
Štednja vode je izuzetno bitna za čitavo društvo
Ušteda vode je važna kako bismo smanjili potrošnju vodnih resursa, sačuvali okolinu i smanjili račune za vodu.
Problemi poput vodokotlića koji nekontrolisano pušta vodu ili, u krajnjem slučaju, napukla cev, često mogu iziskivati i visoke novčane naknade. U tom slučaju, pozivanje stručnjaka, kao što je npr. vodoinstalater, svakako je najbolje rešenje.
Zbog nekontrolisanog protoka vode, ručno pranje suđa se uglavnom ispostavi kao neekonomično. Mnogi praktikuju da napune čitavu sudoperu, u nadi da će tako uštedeti vodu. Iako naizgled deluje da ovaj način ručnog pranja posuđa nije ekonomičan, ovim putem zaista možete uštedeti nekoliko desetina litara vode. Ukoliko se ne odlučite za ovu varijantu, preporučujemo vam da obratite pažnju na jačinu mlaza, te da posuđe perete sa češćim zaustavljanjem mlaza.
Kako uštedeti vodu prilikom vođenja lične higijene
Vođenje zdravog života i održavanje lične higijene je nešto što se podrazumeva za svakog člana porodice. Počevši od higijene zuba i pranja ruku, pa sve do brijanja, količina vode koja se utroši je često veća od predviđene. Isključite slavinu dok perete zube i brišete lice: Mnogi ljudi drže slavinu otvorenom dok peru zube ili brišu lice. To može da dovede do gubitka velike količine vode. Isključite slavinu dok ne koristite vodu.
Koristite tuš umesto kade
Kupanje u kadi troši mnogo vode. Umesto toga, koristite tuš. Ograničite vreme tuširanja na 5-10 minuta kako biste smanjili potrošnju vode. Nemojte se zavaravati da se prilikom dugog tuširanja ne potroši velika količina vode.
Foto: Profimedia
Pranje automobila
U želji da uštedimo na jednoj strani, često potrošimo na drugoj. To je upravo slučaj i kod pranja automobila. Umesto plaćanja pranja u auto-perionici, mnogi od nas se često odlučuju za samostalno pranje. Nema sumnja da je dobra navika ako s vremena na vreme sami operete auto, ali se i povrh toga ovaj proces može ispostaviti skupim. Potrošnja može dostići i cifru od nekoliko stotina litara vode. Shodno tome, umesto creva je najbolje koristiti pištolje za pranje ili prenosne kofe. U svakom slučaju, uvek možete računati i na samouslužne perionice. Mlaz vode je ograničen brojem sekundi, tako da će potrošnja biti svakako mala.
Foto: Profimedija
Vodite računa o vrtu – kako uštedeti vodu?
Korištenje vode za navodnjavanje vrta može biti velika potrošnja vode. Preporuka je da, ukoliko imate takvu mogućnost, skupljate kišnicu.
Koristite kišnicu ili navodnjavajte u večernjim satima kada je manje sunca i manja mogućnost isparavanja.
Kako industrija može da pomogne?
Od velikog značaja je i da se industrija sa velikom pažnjom odnosi prema racionalnoj upotrebi vode, jer je veliki potrošač. U našoj najvećoj naftnoj kompaniji, NIS-u, kažu da je to jedan od prioriteta kompanije kada je reč o upotrebi resursa.
Naime, u 2022. godini NIS je 84 odsto potrebne vode zahvatao iz najmanje osetljivih vodnih resursa čime iz godine u godinu kompanija potvrđuje odgovoran odnos ka vodnim resursima i doprinosi uštedi vode namenjene javnom vodosnabdevanju.
U NIS-u se, takođe, velika pažnja poklanja prečišćavanju otpadnih voda. Kompanija poseduje ukupno 408 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i tokom 2022. godine se nastavilo sa ugradnjom novih i zamenom postojećih separatora.
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
"JA SAM TE PLATIO, MORAŠ DA PEVAŠ!" Konjević doživeo incident na romskom veselju
PEVAČ Šerif Konjević imao je incident o kojem se naširoko pisalo, kada je na jednoj romskoj svadbi navodno došlo do neprijatne situacije u kojoj su on i njegova koleginica Nadica Ademov napadnuti.
12. 01. 2025. u 10:49
Komentari (0)