AERODROMI BUDUĆNOSTI: Kako održive prakse oblikuju vazduhoplovstvo
SUOČENI sa globalnim izazovima klimatskih promena, vazduhoplovna industrija se sve više okreće ka održivim praksama kako bi smanjila svoj ekološki otisak.
Održivo vazduhoplovstvo postaje ključno u smanjenju emisije ugljen-dioksida (CO2) i drugih štetnih gasova, uz istovremeno održavanje ekonomske efikasnosti i sigurnosti putnika. U ovoj tranziciji, aerodromi igraju ključnu ulogu, budući da su čvorišta koja povezuju vazduhoplovne aktivnosti sa lokalnim zajednicama i globalnim mrežama.
Vazduhoplovstvo trenutno doprinosi oko 2% globalnih emisija CO2, ali se očekuje da će se taj procenat povećati sa rastom broja putnika. Zbog toga, industrija mora pronaći načine da smanji emisije kroz inovacije i implementaciju novih tehnologija.
Električni i hibridni avioni takođe predstavljaju budućnost održivog vazduhoplovstva. Iako su ovi avioni još u fazi razvoja i testiranja, oni obećavaju značajno smanjenje emisija, posebno na kraćim letovima. Proizvođači poput Airbusa i Boeinga već rade na prototipovima koji bi mogli postati realnost u narednih desetak godina.
Aerodromi su kapija u naš svet i prvi utisak putnika o destinacijij
Aerodromi imaju ključnu ulogu u ovoj tranziciji, jer predstavljaju ulazne i izlazne tačke za milione putnika i tona tereta godišnje. Da bi smanjili svoj ekološki otisak, aerodromi širom sveta uvode niz održivih praksi.
Efikasne zelene inicijative uključuju energetski efikasnu infrastrukturu, usvajanje obnovljivih izvora energije i programe smanjenja otpada. Ove inicijative su vođene održivim gorivom za vazduhoplovstvo, flotom električnih vozila i korišćenjem pametnih tehnologija.
Energija i infrastruktura: Mnogi aerodromi prelaze na korišćenje obnovljivih izvora energije, poput solarnih panela i vetroparkova. Primer za to je amsterdamski aerodrom Schiphol, koji koristi 100% zelenu energiju iz vetroelektrana. Pored toga, modernizacija infrastrukture, uključujući energetski efikasne zgrade i osvetljenje, doprinosi smanjenju potrošnje energije.
Smanjenje otpada: Programi reciklaže i smanjenje upotrebe plastike postali su standard na mnogim aerodromima. Uvođenjem digitalnih tehnologija, aerodromi smanjuju potrebu za papirnim kartama i drugim materijalima, čime se dodatno smanjuje otpad.
Transport i povezanost: Promocija javnog prevoza i električnih vozila za putovanje do i sa aerodroma pomaže u smanjenju emisija. Aerodromi kao što je Heathrow u Londonu uvode električne autobuse i vozila za unutrašnji prevoz, čime doprinose čistijem vazduhu u okolini.
Zajednički napori i budućnost
Da bi održivo vazduhoplovstvo postalo stvarnost, potrebna je saradnja između vlada, industrije, akademskih institucija i nevladinih organizacija. Međunarodne organizacije poput Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) i Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj (IATA) igraju ključnu ulogu u postavljanju standarda i podsticanju inovacija.
U budućnosti, održivo vazduhoplovstvo neće biti samo opcija, već nužnost. Aerodromi kao ključni igrači u ovoj tranziciji moraju nastaviti da predvode primenom zelenih tehnologija i održivih praksi, kako bi obezbedili bolju i čistiju budućnost za sve nas.
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
TITOV SIN SE TUŽI SA HRVATSKOM: OZNA ga naterala da potpiše da se odriče nasledstva
IMANjE Josipa Broza Tita u Samoboru u Hrvatskoj, udaljeno samo kilometar od centra grada, nekada je bila jedna od njegovih privatnih rezidencija.
12. 01. 2025. u 20:00
Komentari (0)