ENERGIJA ZA BUDUĆNOST: Solarne elektrane
OBNOVLjIVI izvori energije (OIE) postaju ključni faktor u energetskoj tranziciji, a među najistaknutijim tehnologijama u toj oblasti svakako je solarna energija.

Foto: Shutterstock
Solarna energija u Srbiji, kao i u Evropi, ima izuzetnu perspektivu. S obzirom na ubrzani razvoj tehnologije i rastući broj korisnika i prozjumera, sve je jasnija potreba za snažnijim ulaganjima i podrškom državnih i privatnih sektora.
U Evropskoj uniji je prošle godine prvi put proizvedeno više struje iz solarne energije nego iz uglja
Evropa prelazi na solarnu energiju: Tranzicija u proizvodnji struje
Ove godine zabeležen je istorijski trenutak u Evropskoj uniji, kada je solarna energija prvi put nadmašila ugalj u proizvodnji struje. Prema saopštenju istraživačkog centra Ember, solarna energija je postala dominantni izvor za proizvodnju električne energije u EU. Ovaj trend predstavlja jasnu smernicu za dalji razvoj energetske politike. Uzimajući u obzir ovu evropsku statistiku, može se uočiti rastući interes za OIE u celom regionu, uključujući Srbiju.
Prozjumeri u Srbiji: Novi oblik energetske samostalnosti
Srbija takođe beleži značajan napredak u primeni solarnih tehnologija kroz rast broja prozjumera – krajnjih korisnika koji postaju i proizvođači energije. Prema podacima Elektrodistribucije Srbije, trenutno je u registar prozjumera upisano više od 4.300 objekata, sa ukupnom instalisanom snagom većom od 84 MW. Ovaj trend je naročito prisutan među crkvama, vrtićima i stambenim zgradama, što ukazuje na širenje svesti o prednostima korišćenja solarne energije. Ovaj model energetske samostalnosti doprinosi smanjenju emisije ugljen-dioksida i predstavlja značajan korak ka održivijoj energiji u Srbiji.
Primer dobre prakse: Od kompanije do javnih objekata
Kroz svoju praksu izgradnje solarnih elektrana na različitim objektima, kompanija NIS pokazuje kako mogu da se integrišu OIE u poslovanje jedne naftne kompanije i ujedno doprinese zajedničkoj energetskoj tranziciji. Kompanija NIS je solarne elektrane izgradila na svojim objektima, ali i doprinosi da se na javnim ustanovama širom Srbije primeni ova tehnologija. Ovi projekti ne samo da podržavaju prelaz na obnovljive izvore energije, već i doprinose edukaciji i promociji održivih praksi među širim krugom korisnika.
Kompanija NIS je prepoznala potencijal solarnih elektrana i izgradila ih na velikom broju svojih objekata u Srbiji, i to u Rafineriji nafte Pančevo, fabrici za proizvodnju pijaće vode „Jazak“ i 45 benzinskih stanica širom zemlje. Na ovim maloprodajnim objektima trenutno se postavljaju specijalne nalepnice, čime će potrošačima biti ukazano da se napajaju solarnom energijom. NIS je, istovremeno, i prva kompanija u našoj zemlji koja je samostalno sprovela i finansirala javni konkurs za podršku izgradnji solarnih elektrana na objektima ustanova od javnog značaja u okviru programa društvene odgovornosti „Zajednici zajedno“. U okviru ovog programa, izabrano je 40 projekata ustanova koje posluju u različitim oblastima, a koji će biti realizovani u 13 gradova i opština koje učestvuju u programu „Zajednici zajedno“. Ovaj projekat je samo jedan od mnogih koje NIS sprovodi kako bi podržao održivu energetsku tranziciju u Srbiji.
Zajednički napori za budućnost
Važno je osvrnuti se na značaj energetske efikasnosti i ulogu solarne energije u postizanju održivog razvoja. Naša zemlja, uz podršku odgovornih kompanija, može učiniti ključne korake ka energetskoj budućnosti u kojoj će značajnu ulogu imati upravo obnovljivi izvori energije.
S obzirom na trenutne inicijative, ali i na rastući broj prozjumera i inicijativa u javnim i privatnim sektorima, očekuje se da će u budućnosti solarna energija postati sve značajniji element u proizvodnji električne energije kako za pojedince, tako i za čitavu privredu.

DRAMA NA NEBU: Zemlja koja se graniči sa Srbijom digla borbene avione zbog ruskih dronova
U RUMUNIJI je bila proglašena vazdušna uzbuna u okrugu Tulča zbog masovnog napada ruskih dronova na Ukrajinu, saopštilo je danas rumunsko Ministarstvo odbrane.
02. 07. 2025. u 11:13

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

CECI IZA LEĐA: "Arkan joj je slao novac preko mene - 30.000 maraka busom, ja u ŠOKU"
ŽELjKO Ražnatović Arkan slao je po Kristijanu Goluboviću novac bivšoj supruzi Nataliji i deci bez Cecinog znanja, tvrdi Golubović.
02. 07. 2025. u 16:48
Komentari (0)