"TROJANAC" UHODA: Odakle dolazi asteroid koji „u stopu” prati Zemlju? (VIDEO)

Novosti online

04. 02. 2022. u 00:06

NAUČNICI su potvrdili da Zemlju prati trojanski asteroid koji je dobio ime 2020 XL5. To je tek drugi objekat te vrste koji je otkriven, potvrdili su istraživači.

ТРОЈАНАЦ УХОДА: Одакле долази астероид који „у стопу” прати Земљу? (ВИДЕО)

Foto: Printskrin

Reč je o mnogo interesantnijem primerku za istraživanje i praćenje od prethodnog, kažu istraživači. Štaviše, ljudi će možda jednog dana moći da posete stenu i tamo prave „ljudske baze", smatraju istraživači.

Trojanski asteroidi dele svoju orbitu sa orbitom planete. Detektovani su više puta u prošlosti, a imena su dobili po onima koji su prvi put pronađeni oko Jupitera, koji su nazvani po ličnostima iz Trojanskog rata. Ali retko koji je ikada primećen oko Zemlje – 2010 TK7.

Međutim, 12. decembra 2020. naučnici su uočili intrigantnu pojavu, a rana zapažanja su sugerisala da je to još jedan zemaljski trojanac. Sada su istraživači detaljno opisali orbitu asteroida i taj rad potvrđuje da je objekat zapravo zemaljski trojanac.

Još, ipak, ostaje nejasno odakle je tačno došao. Možda je „započeo svoj život" u glavnom asteroidnom pojasu dalje u Sunčevom sistemu, i „bio izbačen" kada je stupio u interakciju sa Jupiterovom gravitacijom, ali to i dalje ostaje nejasno. Međutim, naučnici znaju kuda objekat ide, i zapažanja sugerišu da će ostati u svojoj sadašnjoj orbiti još 4.000 godina.

Takođe, istraživači smatraju da je reč o asteroidu koji se uglavnom sastoji od ugljenika.

Novi asteroid je i većih dimenzija od svog prethodnika.

- Stoga ovi objekti mogu postati idealni za svemirske misije i, u daljoj budućnosti, za pravljenje ljudskih baza ili instaliranje opreme za istraživanje i utvrđivanje moguće koristi od posebne lokacije asteroida - pišu autori koji prate asteroide, pratioce naše planete.

Detaljan rad o konačnom statusu ovog objekta pod imenom „Analiza orbitalne stabilnosti i fotometrijska karakterizacija drugog Zemljinog trojanskog asteroida 2020 XL5", objavljen je u naučnom časopisu Nature Communications.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TAJNA KVALITETA KAFE: Benefiti od zrna do šoljice