SUDAR SA VEĆOM STENOM POKRENUO BI KRAJ CIVILIZACIJE: Koliko veliki treba da bude asteroid da bi uništio Zemlju i sve na njoj?

Novosti onlajn

14. 02. 2023. u 08:45

MALI asteroid, odnosno meteoroid, ušao je u Zemljinu atmosferu i sagoreo, obasjavši pritom noćno nebo nad Francuskom i Engleskom. Veličanstveni prizor je, međutim, izazvao i strah među posmatračima.

СУДАР СА ВЕЋОМ СТЕНОМ ПОКРЕНУО БИ КРАЈ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ: Колико велики треба да буде астероид да би уништио Земљу и све на њој?

Foto: Free Images Pixabay

Meteoroid širine oko jednog metra primećen je svega nekoliko sati pre "bliskog susreta" sa našom planetom, pa se mnogi pitaju u kolikoj smo zapravo opasnosti od svemirskih objekata?

Naša planeta je otpornija nego što mnogi misle - ali ljudska vrsta i nije baš, piše "Blic". 

Nakon što su dominirali Zemljom više od 160 miliona godina, dinosaurusi su dočekali svoju propast zahvaljujući posetiocu iz svemira. Pre oko 66 miliona godina, asteroid širok najmanje 10 kilometara zadao je svetu dinosaurusa razoran udarac, izazvavši zemljotrese, cunamije, vulkanske erupcije i klimatske katastrofe koje su ubrzo dovele do izumiranja 75% svih živih bića.

Ali, sve to je preživela sama Zemlja, kao i mnoge vrste na njoj.

Da li to znači da je naša planeta imuna na udar asteroida? Ako strašni asteroid koji je ubio dinosauruse nije bio dovoljan da smakne svet, koliko bi on trebalo da bude velik? Da li bi svemirska stena zapravo mogla da uništi celu Zemlju - i kolika bi morala da bude?

Kratak odgovor je: verovatno bi bio potreban kamen veliki kao planeta da uništi našu planetu. Ali bilo bi potrebno mnogo, mnogo manje da se uništi život na Zemlji - ili većina, u svakom slučaju.

- Objekat veći od Marsa udario je Zemlju rano u njenoj istoriji i napravio Mesec, a da nije uništio Zemlju - rekao je Brajan Tun, profesor atmosferskih i okeanskih nauka na Univerzitetu Kolorado Boulder koji je proučavao udare asteroida, za Lajv sajens.

Tun se poziva na hipotezu džinovskog udara - naučnu teoriju koja sugeriše da se planeta veličine Marsa po imenu Teja sudarila sa Zemljom pre 4,5 milijardi godina, lansirajući salvu stenovitih ostataka u svemir koji su se na kraju spojili u naš Mesec.

Umesto da unište našu planetu, naučnici teoretišu da su se deo Tejinog jezgra i omotača stopili sa Zemljom. Stručnjaci se ne slažu oko toga da li je ovaj drevni sudar bio direktan ili ne, ali nema sumnje da bi, da je bilo šta živelo na Zemlji u to vreme, Teja to zbrisala. (Naučnici misle da se život pojavio pre oko 4,4 milijarde godina, nekoliko miliona godina nakon udara Teje.)

Foto: Printskrin

Smrt odozgo

Kao što pokazuje masovno izumiranje neletećih dinosaurusa, potrebno je mnogo manje od "odbegle planete" da bi se ozbiljno ugrozio život na Zemlji, čak i ako sama planeta ostane cela. NASA smatra da je svaka svemirska stena potencijalno opasna ako ima najmanje 140 metara u prečniku i orbitira u krugu od 7,4 miliona kilometara od Zemlje. Udar takve stene mogao bi da zbriše ceo grad i opustoši zemljište oko njega, navodi NASA.

Sudar sa većom stenom, širine najmanje 1 kilometar, "verovatno bi pokrenuo kraj civilizacije" oslobađanjem globalnih klimatskih katastrofa, rekao je Gerit L. Veršur, astrofizičar sa Rouds Koledža u Memfisu u Tenesiju.

A ako bi udarni element veličine asteroida koji je ubio dinosauruse stigao danas, verovatno bi ljudi (i bezbroj drugih vrsta) izumrli.

- Uopšteno govoreći, početni udar stvara ogromnu vatrenu loptu koja ubija svakoga ko može da je vidi. Tada prašina od udara i dim od požara opasuju Zemlju, gurajući našu planetu u takozvanu zimu od udara - rekao je Veršur.

Tokom ove sezone patnje, toliko prašine i štetnog gasa bi zamaglilo nebo da biljke više ne bi mogle da pretvaraju sunčevu svetlost u energiju fotosintezom. Biljni život bi nestao širom sveta, a životinje bi uskoro sledile njihov primer. Samo veoma male životinje koje žive na zemlji (poput naših ranih predaka sisara) bi imale šansu da prežive.

Razumljivo, NASA i druge svemirske agencije shvataju pretnju od udara asteroida veoma ozbiljno, pažljivo prateći hiljade potencijalnih udarača u našem solarnom sistemu. Dobra vest je da ne postoji pretnja da bilo koji potencijalno opasan asteroid dospe do naše planete najmanje narednih 100 godina.

BONUS VIDEO:

GDE SE TRESE NAJVIŠE: Ovo su najveći zabeleženi potresi

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
UKRAJINA DOBIJA ZABRANU 20 GODINA! Trampov predlog: Ako im se ne sviđa, imamo i drugu varijantu

UKRAJINA DOBIJA ZABRANU 20 GODINA! Trampov predlog: "Ako im se ne sviđa, imamo i drugu varijantu"

IAKO će u Ovalni kabinet Bele kuće ući tek za dva i po meseca, već su počele analize može li Donald Tramp ispuniti predizborna obećanja i doneti mir Ukrajini i Bliskom istoku. Prema pisanju "Vol strit džornala", koji se poziva na izvore bliske Trampu, savetnici novoizabranog predsednika nude zamrzavanje rata duž prve linije, konsolidaciju okupiranih teritorija za Rusiju, demilitarizovanu zonu i zaustavljanje integracije Kijeva u NATO na 20 godina.

08. 11. 2024. u 09:02

Komentari (0)

TRENERSKA BOMBA FUDBALSKOG SAVEZA SRBIJE: Aleksandar Kolarov postaje selektor, zakazana promocija!