VELIKO OTKRIĆE NA CRVENOJ PLANETI: Kakve je oblike ispod površine Marsa otkrio kineski rover
KINESKI rover „Žurong“ ima radarski sistem koji može da prodre ispod površine Marsa i bolje pogleda njegovo skriveno podzemno područje.
Naučnici su objavili nove rezultate skeniranja mesta gde je „Žurong“ sleteo i rekli da su na dubini od oko 35 metara primetili nepravilne poligonalne, odnosno višeugaone oblike.
Oblici su veličine od nekoliko centimetara do nekoliko desetina metara. Stručnjaci smatraju da su zatrpani geometrijski objekti zapravo formacije nastale tokom ciklusa smrzavanja i odmrzavanja na Marsu pre nekoliko milijardi godina, ali da bi mogle biti i vulkanskog porekla, nastale nakon hlađenja tokova lave.
Rover „Žurong“ sleteo je na Mars 15. maja 2021. godine, čime je Kina postala druga zemlja u istoriji koja je uspešno spustila rover na Crvenu planetu. „Žurong“, nazvan po kineskom bogu vatre, nakon sletanja istražio je okolinu, proučavao topografiju Marsa, izvršio merenja svojim radarom i čak poslao selfi.
Trebalo je da bude u funkciji tri meseca, ali je uspešno funkcionisao nešto više od godinu dana, a zatim je prešao u planski hibernaciju. O njemu se ništa nije čulo od maja 2022. godine do sada, kada su objavljeni novi rezultati skeniranja, piše "Junivers tudej".
Utopija Planitija je velika ravnica unutar Utopije, najvećeg poznatog udarnog basena na Marsu i u Sunčevom sistemu. Procenjuje se da ima prečnik od 3.300 kilometara. Kineski rover je tokom svoje misije prešao 1.921 metar.
Kineski naučnici izveštavaju da je radar rovera otkrio šesnaest poligonalnih formacija na udaljenosti od oko 1,2 kilometra, što ukazuje da bi ova vrsta podzemnog terena mogla biti široko rasprostranjena ispod ravnice.
Pronađeni geometrijski oblici su verovatno formirani pre 3,7 milijardi do 2,9 milijardi godina tokom kasnih hesperijskih i ranih amazonskih epoha na Marsu, a teren je kasnije pokriven kasnijim geološkim procesima. Iako su poligonalne geološke formacije već zabeležene na površini Marsa, ovo je prvi pokazatelj da se one nalaze i u podzemlju Crvene planete.
Ranije studije „Žurongovih“ radarskih podataka pokazale su da su višestruke poplave tokom istog vremenskog okvira stvorile nekoliko slojeva ispod površine Utopija Planitija. Stoga naučnici veruju da su velike klimatske promene na Marsu odgovorne za ove neobične oblike.
-Kontrast karakteristika iznad i ispod dubine od oko 35 metara ukazuje na značajnu transformaciju aktivnosti vode ili termalnih uslova tokom drevnog Marsovskog doba, što implicira da su se veće klimatske promene dešavale na niskim i srednjim geografskim širinama, objašnjavaju naučnici, prenosi portal Indeks.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta
Preporučujemo
MAPIRANjE HEMIJSKOG SASTAVA POVRŠINE MESECA: Ključ za razumevanje evolucije
30. 11. 2023. u 22:51
NEOČEKIVANO OTKRIĆE NA MARSU: Uočen sablasni zeleni sjaj na noćnom nebu
17. 11. 2023. u 00:51
ČEKA NAS ZANIMLjIVIH 14 DANA - MOGUĆ PREKID RADIO VEZA: Ogromna ostrva Sunčevih pega okreću se prema Zemlji (VIDEO/FOTO)
24. 11. 2023. u 00:25 >> 07:23
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)